• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Život u svemiru

Started by kostur, March 08, 2011, 10:08:12 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

Iako mnogi ljudi smatraju da u svemiru nema života dokazano je postojanje. Naime, od nekoliko milijardi zvezda u našoj galaksiji(a galaksija kol'ko voliš) pravo bi čudo bilo da nema života. Nažalost, nisam stigao odgledati vesti od početka(dnevnik je na Pinku, koji i ne gledam... slučajno prebacio) tako da ne znam po čemu se razlikuju te "svemirske bakterije" po zelenim algama. One nemaju nešto što zelene alge imaju, što se može naći samo na Zemlji.

Svrha života u svemiru?
Koja je svrha (neinteligentnog) života u svemiru? Svi mi znamo da je čovek nastao posle milijardi i milijardi godina evolucije iz takve bakterije. Znači da će ljudi možda izumreti(kao vrsta, od neke komete, približavanja Sunca itd.) a neće stupiti u kontakt sa životom koji je tamo. Ostaćemo zarobljeni na svojoj maloj bednoj planeti >:(

Drveće na Marsu?
Prema kjizi iz biologije iz sedmog razreda, život je nastao iz zelene alge. Ona se prvi put pojavila u vreme kad su u vazduhu bile supstance u kojima čovek ne bi mogao živeti. Tamo je bilo malo CO2 i odande se razvio kiseonik kojeg su one prerađivale. Mars... Marsova atmosfera je druga priča:
Gas      Udeo (%)        Parcijalni pritisak
CO2   95.32      7 mbar
N2    2.7        0.2 mbar
Ar    1.6        Mali
O2    0.13       Mali
CO    0.07       Mali
H2O   0.03    Mali(preuzeto http://www.astronomija.co.rs/sunev-sistem/planete/mars/3045-teraformiranje-marsa-ii-deo.html)
Sve što je potrebno je poslati sondu, pustiti je da rasejava zelene alge dok u atmosferu ne dospe kiseonk. Zašto zelene alge? Zato što su najzahvalnije. Da bi kilogram nečega odneli u svemir ne znam koliko goriva je potrebno. Nisam baš siguran da alge baš puno jedu :).
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

robin15

Po mom skromnom misljenju, algama bi trebalo vise vode, u tecnom stanju. A i mislim da se ne bi obradovale povecanoj radijaciji  :)
Sa druge strane, neke genetski modifikovane ekstremofile might do the trick

kostur

Pa nije baš bilo vode kada su počele da stvaraju kiseonik, barem ne onakve kakve poznajemo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

robin15

Jesi li siguran?
A odakle nam onda sva ova voda danas?  ;)

Kizza

Ako sam dobro shvatio tema teme je da li mi možemo da stvorimo život na Marsu?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

robin15

March 08, 2011, 10:24:06 pm #5 Last Edit: March 08, 2011, 10:43:40 pm by robin15
Quote from: Kizza on March 08, 2011, 10:15:56 pm
Ako sam dobro shvatio tema teme je da li mi možemo da stvorimo život na Marsu?


Pa, sad vise izgleda kao "Teraformiranje Marsa (posredstvom zivih organizama)"

aleksandar

Cemu teraformiranje Marsa kad on (ako se ne varam) ne poseduje magnetno polje.
Kao takav nije pogodan za bilo kakv zivot pa ni najjednostavniji pre svega zbog stetnog uticaja zracenja.

robin15

Ako je dovoljno "debela" atmosfera nije potrebno magnetno polje
Ali bez njega bi stalno morali obnavljati atmosferu...   :(

kulevb

Kada na najvišem Nebu nije bilo imenovanih
A ispod. Zemlja nije bila prozvana,
Prazan, ali prvotni APSU, njihov roditelj,
MUMMU i TIAMAT- ona koja ih je sve iznjedrila
Miješali su međusobno svoje vode.

Ovako pocinje sumerski ep o postanju naseg suncevog sistema. Knjiga se zove dvanaesta planeta i bavi se prevodom sumerskih tablica. Preporucio bih svima da procitaju ovaj ep koji se nalazi u knjizi kao posebno poglavlje. Njime su objasnjene mnoge misterije danasnje nauke, naseg suncevog sistema, kao sto je asteroidni pojas, mesec itd. Za zainteresovane evo link ka knjizi - pdf.

http://www.4shared.com/document/nlsYFzVx/Zecharia_Sitchin_-_Dvanaesti_P.htm
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Sekula

Quote from: kulevb on March 08, 2011, 10:38:56 pm
Kada na najvišem Nebu nije bilo imenovanih
A ispod. Zemlja nije bila prozvana,
Prazan, ali prvotni APSU, njihov roditelj,
MUMMU i TIAMAT- ona koja ih je sve iznjedrila
Miješali su međusobno svoje vode.

Ovako pocinje sumerski ep o postanju naseg suncevog sistema. Knjiga se zove dvanaesta planeta i bavi se prevodom sumerskih tablica. Preporucio bih svima da procitaju ovaj ep koji se nalazi u knjizi kao posebno poglavlje. Njime su objasnjene mnoge misterije danasnje nauke, naseg suncevog sistema, kao sto je asteroidni pojas, mesec itd. Za zainteresovane evo link ka knjizi - pdf.

http://www.4shared.com/document/nlsYFzVx/Zecharia_Sitchin_-_Dvanaesti_P.htm


UPOZORENJE MODERATORA:

Na forumu ne praktikujemo da se bavimo proučavanjem mitova i legendi. Molimo da ostanete u granicama naučno dijalektične diskusije.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Nije to samo osvajanje Marsa, već čovek, sam po sebi ne može izdržati a da ne traži život. Pronađene su alge bez azota na meteoru koji je skoro zadesio Zemlju. Pričam o širenju, širenju dalje u svemir, nekom potencijalnom mestu na koje možemo pobeći kada na Zemlji bude opasno. Naime, ja ništa ne vidim u Marsu, ali sama ideja za neki SF roman nije loša, a ni tehnički nemoguća, samo je potreban novac.

Znači, umesto da traži život u svemiru(kojeg ima mnogo), čovek treba tražiti način da pobegne sa Zemlje.

Imam jedno pitanje:...zaboravio sam :(, javiću se kad se setim :)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

robin15

March 09, 2011, 01:16:13 pm #11 Last Edit: March 09, 2011, 01:32:40 pm by robin15
Jes' vala: sledeci logican korak ljudskog razvoja bi trebao biti kolonizacija drugih svetova; ili kako je Hoking rekao:

"The long-term survival of the human race is at risk as long as it is confined to a single planet. Sooner or later, disasters such as an asteroid collision or nuclear war could wipe us all out. But once we spread out into space and establish independent colonies, our future should be safe. There isn't anywhere like the Earth in the solar system, so we would have to go to another star."

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

QuoteStiven je prevideo sve blagodeti genetskog inženjeringa. Već za dvadesetak godina moći ćemo da konstruišemo jednostavne organizme koji će moći da se prilagode životu na nekoj drugoj planeti. Pod terminom konstruišemo sam mislio na potpunu izgradnju živog organizma de novo. Kolonizacija bi trebalo da bude poslednji korak, prvi korak bi trebao da bude stvaranje ekosistema na pustoj planeti sa ekstremnim geoklimatskim uslovima, ekstremnim u odnosu na Zemlju danas. I naravno, kada se govori o stvaranju života ne može se izbeći ideja Boga i mnoga etička i uopšte aksiološka pitanja koja dolaze u tom paketu, Pandorinoj kutiji. Kao naučnik sam oduševljen ogromnim napretkom molekularne genetike u poslednjih desetak godina, ipak kao čovek sam malo i zabrinut, ali strah je dobra stvar nagoni nas da razmišljamo dublje i da saznajemo više, na kraju krajeva strah je najčešće posledica neznanja.


Širimo se ljudi!
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/