• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec 19. mart

Started by sasmir, March 09, 2011, 11:47:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NShappy

March 13, 2011, 09:51:35 pm #15 Last Edit: March 13, 2011, 10:02:18 pm by NShappy
Mesec će 19.03. biti samo 15km bliži Zemlji nego recimo 30. januara prošle godine. To mu dođe nekih 0.00003%.
...ako je verovati ovoj tabeli: http://www.fourmilab.ch/earthview/pacalc.html

Posle onakvih novinarskih vesti, ubedi ti ljude sada da te stvari veze s' vezom nemaju!

Kizza

Više nije važno kolko će se Mesec približiti Zemlji važnija je vest da će moći da se "vidi golim okom" i evo i dokaza  ;D Eh a naši preci se već hiljadama godina pitaju šta je to na nebu  ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sasmir

Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Predrag

Evo šta kažu stručnjaci:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=r1yalg_Apdw

Sve ostalo je ili glupost ili pokušaj da se na pojedinim sajtovima poveća broj lakovernih posetilaca pomoću grubih naslova i loših priča.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

betelgez

Quote from: sasmir on March 19, 2011, 12:12:45 am
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2011&mm=03&dd=18&nav_id=500184


prosto ne mogu da verujem sta pisu.  >:(
ovo je zalosno u kakvoj smo sredini. jos se lepo secam kad sam posmatrao pomracenje sunca, da je grad bio pust. ljudi su krpama zatvarali prozore i stavljali folije na stkla. mene koji sma bez majce stajao sa teleskopom i filtrom za posmatranje sunca smatrali za idiota.  ???
kljucna stvar u ovom tekstu je:
QuoteJedan američki astrolog čak je tvrdio da je još 1993. "predvideo" veliku katastrofu između 16. i 22. marta - ekstremne plime, zemljotrese jače od pet stepeni Rihterove skale i moćne oluje.

pljunuli su na nauku i slusaju savete astrologa.
kljucna je jedna stvar za dobro prorocanstvo, a to je primenljivost u bilo koje vreme i doba citanja. radi se o interpretaciji. ako je neko dobar orator, lepo ce srociti nesto sto ce uvek biti prisutno.
zalosno je kad citam ovakve tekstove, sta sve ljudi gledaju i slusaju.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

r2d2

March 19, 2011, 07:07:09 am #21 Last Edit: March 19, 2011, 08:03:26 am by r2d2
Jedna fina gospodja u ranim sezdesetim, elokventna, nacitana, uzorni gradjanin, a u ujedno i moja draga rodjaka tvrdi da ce planete da se vide golim okom. Prvo sam se valjao od smeha, a onda sam zapenio u objasnjavanju,a kada sam shvatio da ona ocekuje da vidi planete  prividne velicine recimo kao mesec vec sam se prilicno zabrinuo da slucajno rodjaka nije sipala neki C10H15N dodatno u rakiju...

Epilog
Prijateljska poseta moje uze porodice se priblizila kraju, posle ukusne zakuske koje je kulminirala sa domacom pitom od jabuka i prijateljskog caskanja. Ritual odlaska je bio prilicno bolan za neke, ali fizicka manifestacija tog bola se ne moze meriti dusevnim bolom.  ;)

Supruga me je sutirala ispod stola (precizan udarac vrhom cipele u predelu cevanice-koji se ponavlja do eventualne reakcije a koji niko ne primecuje osim primaoca poruke ), a ljubaznim domacinima je objasnila da treba da krenemo, jer vec je kasno a ustaje se rano, ide se na posao, a i deca su umorna.

Usvakom slucaju ta fina gospodja nas je ispratila kao retoricki pobednik u duelu sa argumentacijom: Pise u novinama, Naucnici su rekli, valjda verujemo naucnicima....
Odlucio sam da  pre pokusaja objasnjenja pojedinih vizuelnih astronomskih dogadjaja uvedem i blagi osvrt na istrazivacko novinarstvo, te nacin pisanja clanaka o nauci uopste kod nas i u svetu...

Bilo je to jedno izuzetno vece sa puno harpova, 2012, nosterdamusa, smakova sveta i ostalh uobicajenih srpskih tema za caskanja ne racunajuci rialiti teme, fudbal, i politiku. Predpostavljam da su dogadjaji u Japanu okrenuli tok teme ka cistoj nauci...

betelgez

Quote from: r2d2 on March 19, 2011, 07:07:09 amUsvakom slucaju ta fina gospodja nas je ispratila kao retoricki pobednik u duelu sa argumentacijom: Pise u novinama, Naucnici su rekli, valjda verujemo naucnicima....


sta ja radim u tim situacijama. ne pazim sta pricam, vrlo sam grub. ako neko zna da se bavim astronomijom, astrofizikom, prirodnim naukama, a opet pored toga pocne da me uci i da mi objasnjava i nastoji da me prosvetli. pitam taku osobu da li misli isto sto i ja. to je da mislim da je ta osoba gluplja nego u osnovnoj skoli. tad dobijem neki cudan pogled i pita kako. valjda smo pametniji posle OS. moj odgovor je: da, ali dok si iso u OS za znanjem si lutao po knjigama, udzbenicima i strucnoj literaturi. kako ide vreme to se polako menja u novine, zutu stampu i ostale preopratne stvari. da li je to dokaz da si zreliji ili gresim?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

evo jos jednog od linkova vezano za mesec  >:(
ne shvatam ko pusta da se ovako pise
http://www.trojka.rs/zanimljivosti/8133-u-subotu-velika-mesecina.html


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Predrag

Jedino mi je drago što se omalovažava astrologija u tekstu.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Ma lažu novine evo ne vidi se Mesec golim okom ;D ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Predrag

Lažu nego šta.  ;)
Znao sam da će da ga naoblači! ??? ??? ???
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

LOŠMI

Početnik sam u astrofotografiji.Evo fotografije snimljene 19.03.2011.Fotografija je malo mutna zato što je bilo oblačno,a i slikao sam iz ruke.Želeo bih da čujem vaša mišljenja i sugestije   http://i.imagefra.me/286i4mb9

betelgez

ovako, moje misljenje je da slika ne mozze da se otvori. to je prvo. drugo, kakvo bi ti misljanje hteo? onako laicki d ali je slika lepa ili nesto drugo.
poz


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kostur

Hajde ljudi prekinite se ponasati kao da imate tri godine. Ja razumem da vi ne volite da slusate gluposti, ali ne treba se svadjati sa onima koji tvrde da mesec i planete nisu vidljivi golim okom, samim tim sebe spustate na njihov nivo. Za sta treba peniti: kad vam neko dira porodicu. Znaci meni mogu da skacu po grbaci, da me prozivaju ja necu skociti da se bijem, samo cu odgovoriti pametno. A ako mi neko dira sestru njega cu da isprebijam. To nije odbrana casti, to je odbrana nje. Da mi je sestra nasminkana, nafurana i ostalo ne bih ni na to reagovao, ali kad mi neko opsuje sestru koja ima ostecen sluh, koju su maltretirali i profesori i ucenici dok se nije prebacila u drugu skolu gde je pocela da redja petice, koja je upisala srednju skolu i zavrsavala isto kao osnovnu, koja je jedini student filoloskog fakulteta sa ostecenim sluhom( da ne pominjem da je na budzetu) i koja sve ispite redja iz prve, pa da je neki Kristijan Golubovic napao bih ga, makar dobio batine, i opet i opet. Sto ce mu reci: pusti budale koje sve znaju, slozi se i zavrisi temu pre nego sto ces zapeniti. Sto se tice astronoma i astrologa-kao partizanovci i zvezdasi, asto se tice Meseca, mogao je da mi bude 50 kilometara iznad glave ne bih ga primetio koliko je oblacno bilo.
Trebalo bi da pogledate Milana Tarota, taj covek zna sta rada(stavite u jedan lavor penu za brijanje, nasapunjajte bradu sapunom kojim se kupate, stavite serpu na glavu, udjite u lavor i kukuriknite tri puta-to je moja umotvorina.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/