• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mesec 19. mart

Started by sasmir, March 09, 2011, 11:47:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: kostur on March 26, 2011, 06:39:09 pm
Sto se tice astronoma i astrologa-kao partizanovci i zvezdasi,


Uuuuuu ovo dvoje se ne može nikako porediti! Mislim i Partizan i C.Zvezda su sprotski klubovi tj razlika među njima je samo u ličnom mišljenju onih koji podržavaju jedan ili drugi klub (bez obzira koliko to "mišljenje" ume ponekd da postane ekstremno i nasilno)...
Kada su Astronomija i astrolagija u pitanju tu poređenja jednostavno nema. Prvo je ozbiljna nauka a drugo bezočna lagarija koja služi za otimanje novca naivnim ljudima.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

 Ne, nisi razumeo. Mislio sam na grupe navijača. Jedni pljuju drige(verbalno) i obrnuto, baš kao i navijači(fizički). Poenta je da smo mi(astronomi :D) pametniji ;D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

betelgez

nauka astronomija je nastala iz astrologije i krenula pravim putem za razliku od astrologije koja je ostala na pogresnom putu.
astrologija je nauka o nebeskom svodu i povezivanje za sudbinom jer kad je ona nastala (astrologija) mislilo se da je nesto strasno kad mars pravi petlje na nebu i ostale stvari. astronomija je objasnila da su to pogresne stvari i krenula putem nauke


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

sale11472

astrolagija NIJE nauka .

Astronomija jeste i  tu se ne može govoriti ni o kakvim "navijačima", navijanje je u krajnjoj liniji stvar ukusa što u ovom slučaju nikako ne ože da bude.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

Quote from: sale11472 on March 28, 2011, 05:19:25 pm
astrolagija NIJE nauka .

Astronomija jeste i  tu se ne može govoriti ni o kakvim "navijačima", navijanje je u krajnjoj liniji stvar ukusa što u ovom slučaju nikako ne ože da bude.

niko nije rekao da je astrologija nauka. Rekli smo da je BILA nauka,dok nije doslo do ekstremnog lupetanja. Da nije astrologije ne bi postojao pentagram, i ostali sektaski rituali, sto znaci ko je ozbiljan i pametan odabrace astronomiju, an e ono drugo,iako je KINTA mnogo veca.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kulevb

A sta je onda BIOPROGNOZA, koja je postala svakodnevna i obavezna na raznim kanalima. Meni to lici na astrologiju samo spustenu na zemlju.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

sale11472

Quote from: kostur on March 28, 2011, 09:04:43 pm

niko nije rekao da je astrologija nauka. Rekli smo da je BILA nauka,


Pa opet ne, astroalgija NIKADA nije bila nauka, samo što su oni koji su želeli nešto smisleno stvorili nauku ASTRONOMIJU. I baš zbog toga se ne može upotrebiti navijačka analogija, pošto ovde nije u pitanju opredeljivanje za jednu od dve opcije koje su u suštini iste. Dakle meni smeta relativizacija stavova i poistovećivanje onih koji se bave astronomijom i onih koji se bave astrolagijom.

Valjda smo se sad razumeli.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

Quote from: sale11472 on March 28, 2011, 11:39:04 pm
Quote from: kostur on March 28, 2011, 09:04:43 pm

niko nije rekao da je astrologija nauka. Rekli smo da je BILA nauka,


Pa opet ne, astroalgija NIKADA nije bila nauka, samo što su oni koji su želeli nešto smisleno stvorili nauku ASTRONOMIJU. I baš zbog toga se ne može upotrebiti navijačka analogija, pošto ovde nije u pitanju opredeljivanje za jednu od dve opcije koje su u suštini iste. Dakle meni smeta relativizacija stavova i poistovećivanje onih koji se bave astronomijom i onih koji se bave astrolagijom.

Valjda smo se sad razumeli.

e moj ti, kad je tebi partizan isto sto i zvezda ;D
sta ucinismo coveku od teme jooj
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

betelgez

Quote from: kulevb on March 28, 2011, 11:19:12 pm
A sta je onda BIOPROGNOZA, koja je postala svakodnevna i obavezna na raznim kanalima. Meni to lici na astrologiju samo spustenu na zemlju.


tu nisi u pravu. bio prognoza je vezana za posledice na hronicne bolesnike pod odredjenim vremenskim uslovima. poznato je da davni prelom ili udareno emsto bole na promenu vremena zbog promene pritiska. mi nemamo receptore da to osetimo, ali ga registrujemo na neki malo drugi nacim. radi se o tome da bioprognoza nije vezana za astrologiju nego meteorologiju

drugo, astrologija je bila nauka dok astronomija nije preovladala naucnim conjenicama. galileo, kepler, bruno, kopernik i ostali su bili astrolozi koji nisu u nebo gledali kao vidovnjaci, nego ljudi koji su uvideli da astrologija nije bas toliko tacna i ono sto prica, nema realnu naucnu osnovu, pa su hteli da to izmene. zbog pravca njihovog izucavanja, to sada pripada astronomiji i mi ih zovemo astronomima.


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

kulevb

Zar Sunce, Mesec, Planete itd.. ne uticu na vremenske prilike, pritisak, magnetizam, klimu itd? Ako ne direkto, a ono indirektno?
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Yagodinac

Vreme i zdravlje su povezaniji nego što to većina ljudi misli. Postoje dani kad ne mogu sekundu da izađem iz ambulante, a postoje i dani kad se dosađujem.
;)
Promena vremena tipa anticiklon donosi i promenu vazdušnog pritiska gde skače broj pozitivnih jona u jedinici zapremine. Prostije, menja se električni napon u atmosferi i to utiče na najmanje krvne sudove tako što ih skuplja (to je vazokonstrikcija) i tako automatski diže krvni pritisak.
Isto tako pozitivni joni mogu da utiču na najsitnije disajne puteve (bronhiole) tako što ih sužavaju (bronhokonstrikcija) i izazivaju astmatični napad kod predisponiranih osoba.
Tu je i migrena zbog visokog vazdušnog pritiska, nejasno je zašto ali predpostavlja se neku ulogu igra agregacija trombocita.
Fibroblasti (ćelije ožiljnog tkiva) itekako reaguju na promenu vremena, tj vazdušnog pritiska karakterističnim sevajućim bolom. Nema ovde ničeg natprirodnog, to je čista biofizika.

r2d2

March 30, 2011, 07:52:28 am #41 Last Edit: March 30, 2011, 08:27:01 am by r2d2
QuoteHajde ljudi prekinite se ponasati kao da imate tri godine. Ja razumem da vi ne volite da slusate gluposti, ali ne treba se svadjati sa onima koji tvrde da mesec i planete nisu vidljivi golim okom, samim tim sebe spustate na njihov nivo. Za sta treba peniti: kad vam neko dira porodicu. Znaci meni mogu da skacu po grbaci, da me prozivaju ja necu skociti da se bijem, samo cu odgovoriti pametno. A ako mi neko dira sestru njega cu da isprebijam. To nije odbrana casti, to je odbrana nje. Da mi je sestra nasminkana, nafurana i ostalo ne bih ni na to reagovao, ali kad mi neko opsuje sestru koja ima ostecen sluh, koju su maltretirali i profesori i ucenici dok se nije prebacila u drugu skolu gde je pocela da redja petice, koja je upisala srednju skolu i zavrsavala isto kao osnovnu, koja je jedini student filoloskog fakulteta sa ostecenim sluhom( da ne pominjem da je na budzetu) i koja sve ispite redja iz prve, pa da je neki Kristijan Golubovic napao bih ga, makar dobio batine, i opet i opet. Sto ce mu reci: pusti budale koje sve znaju, slozi se i zavrisi temu pre nego sto ces zapeniti. Sto se tice astronoma i astrologa-kao partizanovci i zvezdasi, asto se tice Meseca, mogao je da mi bude 50 kilometara iznad glave ne bih ga primetio koliko je oblacno bilo.
Trebalo bi da pogledate Milana Tarota, taj covek zna sta rada(stavite u jedan lavor penu za brijanje, nasapunjajte bradu sapunom kojim se kupate, stavite serpu na glavu, udjite u lavor i kukuriknite tri puta-to je moja umotvorina.


Pa mala dramtizacija je postojala u mojim opisima, ali da ti reknem i ovo...

    Da si ti moj jaaaako dobar prijatelj i da izjavis nesto tako, jopet bi zapenio monumetalno po difoltu.  Ali da cujem da to prica Laza  Ziki u autobusu - ` bi ignorisao to. Ako je Laza sirok kao trokrilni ormar, a Zika visok ko hoklica,  lele-Boske,  umem i ja da budem mudrica   ;)

Jedna od najcescih ljudskih dokonih delatnosti je da pricaju u prazno. Tema price moz` biti sta hoces, ali je najcesce fudbal, rialiti, politika, licno zdrastveno stanje, itd itd. E vidis ja sam nercik i mene to strahovito nervira.

Jedna od najcescih ljudskih zabluda je da sadrzaj stavova u tako dokonih prica prisvajaju kao da je to deo sopstvenog tela. Na primer ako kazem da sam zvezdas, ja sam se potpuno poistovetio sa tim stavom, toliko komicno duboko, najmanje kao da sam selektor prvog tima. Jos ako naidjem na slicnog (a to nije tesko) eto ti letenja perja na sve strane, moze i satima nije problem.

Sledi nastavak  s` posebnim osvrtom na teta i cike astrologe...