• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

doktor035

Ja iskoristio sunce od danas i malo se poigrao oko poredjenja velicine sunca i zemlje :)

https://www.flickr.com/photos/113519254@N05/16688229908/

marino

Quote from: Danijel on March 13, 2015, 12:43:40 am
Našao sam fotografije fotoaparata oštećenog uslijed prsnuća neodgovarajućeg filtera za Sunce. Evo kako izgleda kada Sunce sprži fotić:


e..ovo obvezno pospremi negdje u dosije za vodic kao zorni primjer sto se nesmije!
Vidulini Observatory

betelgez

Sunce sa festifala nauke u Nisu

Lunt H Alpha
Canon 1000D
Barlow 2x

http://1drv.ms/1CIxrtS


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Sunce sa festifala nauke u Nisu

Lunt H Alpha
Canon 1000D
Barlow 2x




Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

johnny984

Sunce od danas, a set-up za fotkanje se vidi na slikama  :), stari dobri sw 60/700 + 20mm + compact na pravljenom stalku.

Prva fotka je jedna slika obrađena u PS-u a druga su 3 stakirane u registax-u uz malo preterivanje u obradi  :)



"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Sunce na uskrs  ;D

dob 200/1200 + eos 600d

oko 200 frejma u registax-u
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

frugorski

Fantasticno ostri detalji.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Danijel

Evo, nakon dva sata vrebanja i nadmudrivanja s oblacima, snimak je tu. :)



S obzirom da su ove pjege doista nešto posebno na Suncu, prekrasna umbra i penumbra koja je pozamašna, napravio sam i crop na 100% ove grupe pjega.



Naravno, tu je i neizostavni crtež Sunca od danas. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Zahvaljujući tome što je Registax napokon dobio update, kojime se uklanjaju nedostaci od kojih je bolovao (ako niste, pokupite ga i nadogradite ga), napokon mogu raditi stackiranje filmića bez zamrzavanja i odbijanja pokretanja Registaxa.

Jučerašnja aktivnost Sunca pokazala se kao najveća ove godine jer je Wolfov broj pokazivao vrijednost od čak 184, a bio je i najvreliji dan do sada u ovoj godini ( eto materijala za špekulacije ;D ), uvjeti za snimanje su bili izvanredni pa sam odlučio snimiti onu najveću grupu Sunčevih pjega 145/AR 2381, astrokamerom, (to je ona najveća, lijevo dolje) i pokušati ju obraditi kako bi "isplivali" svi detalji poput vlakana u penumbri i mjehura granulacije. Eksperiment je u potpunosti uspio i evo rezultata. :)




ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

Ooo jbt...pa to je al pari sa onom svedskim 1m telwskopom
Vidulini Observatory

Danijel

Marino, ne pretjeruj. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Uuu, extra izgleda, jako cist snimak pege.

Jesi li koristio neke filtere za to?

Ja sam svojevremeno imao neku ideju za kontrast oko pega i filamenata baziran na
filteru za solarni kontrast
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p544_Baader-1-25--Solar-Continuum-contrast-filter-for-the-Sun.html
ali bez kupovine tog konkretnog filtera.

Evo o cemu se zapravo radi: ta kamerica kojom si snimao (imam je i ja, ako je to isti model), u zelenoj boji ima maksimum odziva bas oko
540nm, a interesantno je da se u toj zoni gotovo preklapaju sva tri odziva (R, G i B) i palo mi je na pamet da se uradi sledece. Iskoristi
se obican zeleni filter #58

Snima se sa tim filterom u raw-u sunce, zatim se stacka sa bayer drizzle da se dobije R, G i B komponenta sa maksimalnom rezolucijom.
Zatim se uradi separacija kanala i formira se mono slika tako sto se od G kanala oduzmu B i R komponente (sa odgovarajucim faktorom skaliranja
- ovde bi se dalo eksperimentisati da se dobije najveci kontrast, al generalno zavisi od toga koliko je svetlosti upalo u B i R kanale
u delu dalje od 540nm koji se preklapa sa G odzivom

Obzirom da nisam siguran da sam bio jasan, videti attachment za pojasnjenje :D
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Nemam ti ja pojma o tome, jednostavno stavim Baaderovu astrosolar foliju, umetnem kamericu, podesim parametra i snimam. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Ma ovo je extra, imajući u vidu čime si i odakle snimao. Mi u kontinentalnom delu uvek imamo velika ograničenja seeinga u odnosu na neka tamo tropska ostrva, pa je ovo zaista fenomenalno.