• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

O čemu vi raspravljate, ja nisam ništa od toga primijetio. ;D

To me podsjeća na raspravu na Astroforumu o tome grije li se okular prilikom projekcije Sunca na ekran. Ja tvrdim da ne jer je temperatura najveća u fokusu, a fokus je izvan okulara. Nikada nisam primijetio da mi se okular imalo ugrijao, a kamoli tubus. No, primijetio sam da fokus "radi". Kada okrenem teleskop u Sunce i pronađem fokus, nakon minutu-dvije moram ga malo popraviti jer se "izgubi" dok cijeli optički sustav ne postigne "radnu temperaturu". ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Ma pusti, to sam ja ubacio buvu. Jos sam pod utiskom od svog poslednjeg snimanja kad su mi zvezde za par stepeni razlike od tackica postale krofne.
Sad sam navukao traumu pa stalno mozgam o tim temperaturama i promenama duzina / fokusa ...
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Laci

January 06, 2017, 11:45:55 pm #452 Last Edit: January 06, 2017, 11:51:59 pm by Laci
Quote from: Danijel on January 04, 2017, 08:57:16 pm
Zanimalo me koliko je u stvarnosti Sunce prividno veće ili manje od svoje suprotnosti. Naravno, riječ je o situacijama kada se Zemlja nalazi u perihelu i afelu. Danas sam napravio dva prikaza na kojima se to vidi. :)



Bravo, školski urađeno :)
Odlična ilustracija razlika u prečniku kako ga mi vidimo sa krajeva velike ose eliptične putanje Zemlje oko Sunca.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo još jedne varijante. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Sve pohvale Danijele! Vidim i stampa je pocela da koristi tvoje radove. Svaka cast! :)

Danijel

Dragi moji kolege astronomi, cijenim vaše komentare, a ono što štampa piše, uopće ne želim komentirati.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Danas se tako lijepo razverdrilo, nebo čisto, plavo, čista petica. Nisam mogao da ne iskoristim priliku da snimim Sunce, jer razvija se jedna veća (ništa posebno ali u doba minimuma Sunčeve aktivnosti ovo je dugo čekani događaj) grupa Sunčevih pjega. Osim toga, kako se već dugo nije događalo ništa tako zanimljivoga, ispao sam iz kondicije pa mi je ovo mala vježba prisjećanja kako se snima i obrađuje Sunce. ;D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Night Walker

Lajk! :) Baš je bio lijep dan, a evo prognoza kaže da će i večeras biti dobri uslovi. Biće neko posmatranje.
SW ahr. 80/400 az3
Breaker 12x60, Baigish 10x50

Danijel

I eto, završio sam napokon s obradom podataka 8) o Sunčevoj aktivnosti za prošlu godinu. Rezultati su ovdje pa ako vas zanima, pogledajte. Uvod je klasični, za one koji se prvi puta susreću s tom temom, dobro je znati kako je sve počelo. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Danas je palo devetstoto promatranje Sunca. :) Još 100 pa da brojka bude okrugla. ;)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

Odličan crtež, ja sam tu centralnu grupu posmatrao juče na oko 85x i detalji su bili odlični. Nisam video direkt ove malecke grupe (gledao kroz samo 70mm)...šta su ti sa strane one crvene pege?
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Danijel

Crvenom bojom su označene fakule, usijani oblaci vodika na Suncu. ;)

Evo snimak tih pjega od jučer.
MAK127 + TS Optics APO Barlow 2.5 x, kamera Astrolumina QHY 5-II-c, Baader AstroSolar filter, Registax, stackirano 408 frameova od 510.

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

kako gledaš fakule, kroz neki filter (kalcijum)? koliko su vidljive kroz običan white light, da znam da li da tražim...granularnost vidim. tek sam počeo sa white light gledanjem, a i nisam baš uporan (vrućina) :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Danijel

Za snimanje i promatranje Sunca koristim Baaderovu solarnu foliju i kroz nju se uredno vide i pjege i fakule.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT