• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Quote from: vlaiv on June 10, 2021, 10:22:13 pmKod nas je bila dosta manja - samo trećina toga što si uhvatio.

Ja nisam ni planirao da je posmatram, a mislim da je bilo i oblačno u tom trenutku.

Južnije od Novog Sada se nije ni mogla videti.

E baš šteta, ja sam ih propustio nekoliko zbog toga. Oblake ne možemo ukloniti. :-\

Quote from: Luger on June 10, 2021, 10:33:26 pmBravo Danijele! Ja sam se bas bio naostrio, postavio teleskop na terasu i... ni Sunce nisam mogao da vidim od gornje terase  >:(

Haha, trebao si izaći van, negdje na travnjak. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Dobar ulov. Meni je bila nainteresantnija projekcija Mesečevog reljefa.

Danijel

Da, na zadnjoj pomrčini koju sam snimao prije ove, bilo je to 15.3.2015. godine, izmjerio sam čak i pad temperature zraka. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Ovih dana na Sunčevoj površini može se vidjeti velika grupa pjega. Nešto sam o tome napisao ovdje. Evo fotografija od jučer i danas. :)



Sunce i Sunčeve pjege, 1.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Sunčeve pjege 44 / AR 2835, 1.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Sunce i pjege, 2.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Sunčeve pjege, 2.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Hvala. ;D

Evo zadnje, od danas. Taman kad sam htio snimiti pjegu astrokamerom, krepo mi kompjuter u zvjezdarnici. >:(  Pokušavam sklepati drugi do sutra no pitanje je hoću li uspjeti. :'(


Sunce i pjege, 0.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Dobre fotke.
Ja takve stvari obično posmatram kao katastrofu ali onda doće moja žena i kaže mi da je to dobro jer ću konačno promeniti kompjuter star deset godina. Ne znam ko je tu onda u pravu...

Danijel

Ma nije meni to problem nego me živcira, sutra je nedjelja, trgovine su zatvorene, a ja moram čačkati po tome umjesto da snimam Sunce. Što nije krepo kad nije bilo pjega na Suncu, nego je našo otresti papkima baš sad kad imam posla. GRRRR!  >:(
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

Sunce03072021 by Miodrag Petković, on Flickr

Sunce 03072021 barlow by Miodrag Petković, on Flickr

Sunce. Nije tako dobro kao Danijel koji to profi radi... Oduševila me veličina ove pege.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

CyberianIce

Super su vam Sunca i svaka čast što se uopšte usuđujete upustiti se u solarne avanture. Mene je i dalje strah i za vid i za senzor da bi se bavio time, bez obzira na filtere. Možda bi se usudio pogledati kroz PST evetualno ali iz to uz maksimalan oprez.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Mitja, ovo ti je super ispalo. Samo to moraš ćešće raditi i rezultati će biti sve bolji. Nisam ja neki profesionalac, samo sam našao svoj način kako snimiti i obraditi sliku. Moji prvi snimci su bili katastrofa ali su me veselili. I bio sam uporan pa su bivali sve bolji. ;D

Složio sam da računalo za snimanje pogoni i teleskop dok se pokvareno ne popravi.

Evo i Sunce danas. Moram se pohvaliti da je ovo bilo moje 1800-to promatranje Sunčeve aktivnosti. 8)


Sunce i pjege, 4.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

Danijele ti si profi. 1800 posmatranja Sunca. To je zavidan arhiv fotografija... Svaka čast.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Haha, hvala! :)

Nisu to fotografije nego mjerenja Sunčeve aktivnosti, crteži Sunčeve fotosfere poput onoga gore. Ta količina ti izgleda ovako. ;D


ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

Kažem lepo profi. Hehe. Ti si primenio naučni metod i time si ispao iz priče o pukom slikanju neba. Svaka čast za arhiv.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.