• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Quote from: Astro_fun_times on July 09, 2024, 08:47:36 pmOdlican rezultat kao i uvek Danijele. Taj Saharski pesak nam sve cesce pravi probleme. ne secam se da ga je pre ovoliko bilo a ove godine ga bas ima. Opet izvukao si lepe slike uprkos pesku.


Da, potrefilo se da mi uspije. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Pre par meseci mi je stigao solarni filter-folija. Imao sam jedan pokusaj u Julu cini mi se sa DSLR koji je trajao kratko jer me je vrucina oterala unutra. Posto sam sinoc slikao i sve je bilo postavljeno a danas sam slobodan, odlucio sam da pokusam ponovo.
Pomocu N.I.N.A sam fokusirao sto je dosta tesko (kada si navikao na autofokuser hahaha) i filter wheel pomerio na prazan slot jer mi se ucinilo da sa ostalim filterima nije bas islo. Mozda gresim ali tako mi se ucinilo.
Kameru nisam hladio i konektovao sam je preko Sharpcap-a.
U Stellariumu sam nasao Sunce, preko N.I.N.A sam odradio "Slew" na metu, zatim sam preko EQmod-a centrirao Sunce u kadar, 1500x1500 i snimio sam 35s video. Nesto preko 1000 frejmova.
Vreme snimanja je bilo 08:10, poprilicno rano i Sunce je bilo nisko jer sam se pomalo plasio toplote kada Sunce bude blize zenitu. Kamera je isla na 30 stepeni tako da nisam puno eksperimentisao, popakovao sam sve ubrzo nakon toga.
Prvi put sam ovo radio tako da je sve bilo "preko stapa i kanapa" ali mi je krajnji rezultat zadovoljavajuci.

35secs video 1500x1500

Total: 600 frames

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Filter: Solar filter-foil

Date: 31.08.2024
Sun, 31.08.2024 08:10AM by Miloš, on Flickr
Sun, 31.08.2024 08:10AM by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Yagodinac

To je otprilike to što se može dobiti folijom, možda još malo kontrastnije ali to je to. Granulaciju imaš po rubovima Sunčevog diska i tu baš treba nategnuti kontrast koji njutn baš i nema. Kad imaš mnogo turbulencije ili kad se crn tubus ugreje, možeš da koristiš onu rupu na poklopcu od, čini mi se 4cm, pa da onda efektivno dobiješ f14 ili tako nešto; apertura je na sjajnoj meti kao što je Sunce u suštini nebitna ali će turbulencija biti manja.

Quote from: Astro_fun_times on August 31, 2024, 04:23:20 pmU Stellariumu sam nasao Sunce...

Ovde sam umro od smeha, to je pravi astrofotograf! Mi danas ali baš sve radimo telefonima, kompjuterima, tabletima, kad bi nas videli matori astronomi vrteli bi glavom. Ja recimo ne znam kad sam zadnji put vozio negde gde mi je teren iole nepoznat a da nemam dve navigacije uključene, a nekad sam u Grčku na more vozio sa papirnim mapama. Na nebu kad nešto tražim da fotografišem imam skrinšotove; gledam kompas, prognozu, od milion stvari zavisim i da nije toga čini mi se da ništa ne bih uradio. E sad, da li je to dobro... Kad pogledamo rezultate ispada da jeste.

Astro_fun_times

Mislim da je ulogu odigralo i to sto je Sunce tada bilo prilicno nisko na horizontu, u 08:10 ujutru. Moja folija je dosla sa sve plasticnim "poklopcem" koji se samo ubaci umesto postojeceg poklopca, tako da je otvor folije 135mm ako se ne varam. Nisam u mogucnosti da stavim foliju samo na taj mali otvor o kojem pricas.

Danas sam opet oko 10 snimao par snimaka od po 1000 frejmova.
Folija bez ičega izmedju nje i senzora
Folija sa UV/IR cut filterom
Folija sa Lextreme filterom
Folija da Askar D2 filterom

Ne znam kako da budem siguran u fokus.
Nemam nesto jos zivaca da se time bakcem.
Pokusam da stavim odprilike poziciju fokusera koja se koristi za DSO mada su ti objekti odprilike infinity, a ne znam da li je to dovoljno za Sunce ili ne. Slika igra dosta a ja gledam u pege pa pokusavam kao da nadjem najbolji fokus. Kako nema neka Bahtinov maska za Sunce🤣
Secam se u vizueli da nije isti fokus bio za mesec i recimo planete, ili mesec i neki DSO objekat.

Zivela tehnologija🤣 Ko bi se bakcao sa svim tim sto su ljudi pre radili, narocito sad kad znas za lakse i bolje.
Na lepo (lakse) se covek lako navikne.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Astro_fun_times

Evo i danasnjeg Sunca. Slikano malo kasnije, u 09:50 kroz foliju i UV/IR cut filter.
Malo sam agresivnije obradio sliku and i like it

35secs video 1500x1500

Total: 268 frames

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Filter: Solar filter-foil

Date: 01.09.2024

Sun, 01.09.2024 09.50AM by Miloš, on Flickr
Sun, 01.09.2024 09.50AM by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Yagodinac

Quote from: Astro_fun_times on September 01, 2024, 10:49:51 amSecam se u vizueli da nije isti fokus bio za mesec i recimo planete, ili mesec i neki DSO objekat.

To ti je od termike tubusa i stakla koja se menja iz minuta u minut; nema šanse da se razlikuje fokus na tim distancama, nisu naši teleskopi ipak baš toliko moćni  ;D

mboskovic

Fino je to Miloše!
Ja nikako da se organizujem za to, ali najlakše je tako kada ti ostane setup od uveče, pa samo goto na sunce... :)
Poslednji put kada sam ga tražio onim sunčanim tražiocem preznojao sam se 3 puta dok ga nisam našao a i onda brzo pobegne (bio sam na ručnoj az montaži).

Danijel

Pusti astrokameru i video, stavi dslr, zumiraj sliku na ekranu koliko možeš, nađi veću pjegu, izoštri na umbri i penumbri, stavi na ISO 100, i onda raspali, ekspozicije isprobavaj od 1/250 na više.

Snimi tridesetak fotki, prebaci na kompjuter, prelistaj ih sve, pronađi onu koja ti je najbolja i obradi ju pa da vidiš rezultat.

Kod pregledavanja fotografija ja odaberem velike pjege i na njima provjeravam oštrinu snimljenog materijala, obrišem one koje su mutnjikave jer slika nejednako treperi na različitim dijelovima sunčevog diska, na kraju mi ostane samo jedna slika na kojoj su sve pjege oštre ili većina njih. Na taj način isfiltriram snimljeni materijal pa imam najbolju sliku za obradu.

Astrokameru i video koristim isključivo za snimanje pojedinih grupa pjega "izbliza", to daje najbolje rezultate. Nikako za snimanje cijelog Sunce jer onda dobiješ ovo što si ti dobio, mutnjikave detalje. Sunce je dovoljno sjajno za fotkanje pojedinačnih slika.  ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Quote from: mboskovic on September 01, 2024, 08:43:47 pmFino je to Miloše!
Ja nikako da se organizujem za to, ali najlakše je tako kada ti ostane setup od uveče, pa samo goto na sunce... :)
Poslednji put kada sam ga tražio onim sunčanim tražiocem preznojao sam se 3 puta dok ga nisam našao a i onda brzo pobegne (bio sam na ručnoj az montaži).
Najlakse jeste ali nije ni to 100%. Meni je greska useveravanja bila mala i opet mi Sunce nakon slew nije bilo u centru. Sreca pa je zakacio ćošak kadra pa sam uspeo da ga centriram. Kasnije sam pokusao da ponovo slikam sunce kada je bilo iza meridijana ali nikako nisam mogao da ga nadjem🤣
Onda sam odustao.

Quote from: Danijel on September 01, 2024, 09:51:01 pmPusti astrokameru i video, stavi dslr, zumiraj sliku na ekranu koliko možeš, nađi veću pjegu, izoštri na umbri i penumbri, stavi na ISO 100, i onda raspali, ekspozicije isprobavaj od 1/250 na više.

Snimi tridesetak fotki, prebaci na kompjuter, prelistaj ih sve, pronađi onu koja ti je najbolja i obradi ju pa da vidiš rezultat.

Kod pregledavanja fotografija ja odaberem velike pjege i na njima provjeravam oštrinu snimljenog materijala, obrišem one koje su mutnjikave jer slika nejednako treperi na različitim dijelovima sunčevog diska, na kraju mi ostane samo jedna slika na kojoj su sve pjege oštre ili većina njih. Na taj način isfiltriram snimljeni materijal pa imam najbolju sliku za obradu.

Astrokameru i video koristim isključivo za snimanje pojedinih grupa pjega "izbliza", to daje najbolje rezultate. Nikako za snimanje cijelog Sunce jer onda dobiješ ovo što si ti dobio, mutnjikave detalje. Sunce je dovoljno sjajno za fotkanje pojedinačnih slika.  ;)

Odlicni saveti iskusnog astrofotografa.
Pre par meseci kada sam dobio foliju sam testirao kratko sa DSLR ali sam se brzo pokupio jer je bilo uzasno vruce.
Koristio sam astro kameru jer nisam hteo da je vadim iz fokusera. Od kad sam stub izlio nisam je vadio zbog rotacije.

Pokusacu ovo sto si rekao.
Posto su koristiti teleskop i DSLR bez koma korektora sa 600mm FL, razmisljao sam da stavim i barlow x2.5 koji bi mi davao ok kadar.
Da li je bolje sa ili bez barlow?

SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš

Danijel

Quote from: Astro_fun_times on September 02, 2024, 09:16:33 am...
Da li je bolje sa ili bez barlow?


Isprobaj sam, ja ne koristim Barlow jer mi se pokazalo da su rezultati lošiji (slika je mutna) nego kada snimam bez Barlowa. Ljepota digitalnih snimalica je u tome da sve što te zanima možeš jednostavno - isprobati, besplatno je. Za razliku od nekada kada smo snimali na film pa je to bilo skupo. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Probacu kad budem slobodan.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
Miloš