• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ε Aurigae

Zvaćemo te Astro Sun Times
🔭
SVBony SV503 80/560 ED refractor | EQ5 OnStep conversion | Canon 550d astromod | ZWO ASI533MM
ZWO ASI 8x1.25'' EFW (LRGBSHaOHb)
PrimaLuce Lab Sesto Senso 2
SVBony SV106 60/240 guidescope + SV305M PRO gude cam

🔭
SkyWatcher 130/650 newtonian - AZ5

Astro_fun_times

Slikanje Sunca je definitivno "more fun". Brze je, lakse je (ako ne moras biti ti na Suncu da se pržiš) i obrada je relativno laka i brza.

Ili ja to ne radim kako bi trebalo🤣

Zato vih voleo da cujem kako to radi Danijel
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Yagodinac

Quote from: Astro_fun_times on September 23, 2024, 08:33:33 am...
Zato vih voleo da cujem kako to radi Danijel

Pa već ti je odgovorio detaljno u ovoj poruci.
Objašnjenje: termika ruinira detalje kao što je granulacija i nema šanse da videoom stekuješ celo Sunce. Odnosno ima šanse ali je neuporedivo lošiji rezultat nego Danijelov pristup - usput, i ja sam davno tako probao da snimam video celog Sunca i celog Meseca, i mnogo bolji snimci nastaju kad opališ jednu jedinu fotografiju DSLR-om i posle kad se rastegne kao dalapa rezultat je...  :) . Ako radiš neki težak krop kratera onda vidoje i steking imaju smisao (čisto zbog žižne daljine), ali za celo Sunce naprosto imaš isuviše align points i softver se pogubi i onda bluruje detalje.

Astro_fun_times

To je vise bila akvizicija, ovaj put pitam za obradu.
Probao sam da slikam sa DSLR. Rezultat nije bio zadovoljavajuci, bar meni. Pa sam odustao od toga.
Svakako najveci "problem" mi je taj sto slikam jednu metu vise noci i necu da vadim hladjenu kameru iz fokusera zbog rotacije i flatova kako bih ubacivao DSLR.

Danijelove slike su na zavidnom nivou pa me zanima proces obrade istih.
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Danijel

Osim ovoga kako sam ti već napisao, kada odaberem najbolji snimak, učitam ga u Photoshop. S obzirom da snimam isključivo u RAW formatu, otvori mi se Camera RAW program u kojemu onda po potrebi podesim parametre nakon snimanja (Exposure, Contrast, Highlights, Shadows...) nakon čega se takav finalni snimak otvori u Photoshopu.

Tamo ga cropnem u (Fixed Ratio) 1:1, zatim ga prebacim u monokromatski oblik jer snimanjem preko AstroSolar filtra poprimi nekakvu crvenkastu nijansu koja pokvari i zakomplicira podešavanje boja. Zatim mu stavim onu žutonarančastu boju. Popravim krivulje, podesim kontrast, izvršim izoštravanje, po potrebi laso tool oko pjega pa im napravim fino izoštravanje (Unsharp Mask na pola piksela), popravim orijentaciju Sunca po potrebi, ono sjever, zapad, da pjege ne budu u pravcu pod koso, to napravim još prilikom snimanja no ako zaboravim, onda to moram kasnije popraviti, i na kraju napravim resize slike na dimenzije koje mi se savršeno uklope u onu šablonu s podacima i dizajnom.

Eventualno ako mi je okolina Sunca presvijetla, onda ju pocrnim do kraja i malo s blur alatom okružim sami rub, ivicu Sunca da neutraliziram nazubljenost koja se pojavi. I to je uglavnom to.

No, najvažnije je da napravim dobar snimak, jer ako ga nemam, uzalud sve ovo što sam napisao, od lošeg materijala ne možeš napraviti dobru sliku Sunca jer se na njoj vide sve mane.

Slično radim i sa snimcima pjega nakon stackiranja. Princip je isti, sve su ostalo nijanse kako bi rekao Balašević. ;D

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

E to, to me je zanimalo, hvala ti.

Jos jedno pitanje, kada obicno slikas Sunce? Imas li neki vremenski "window" kada to obicno radis?
Koliko sam ja shvatio, najbolje je u jutarnjim satima jer se seeing posle pokvari ili je to zbog strujanja toplog vazduha.

Znaci pitanje je da li imas neko odredjeno vreme kada je najbolje slikati Sunce?
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš

Danijel

Snimam nakon što Sunce (montaža) napravi "meridian flip" iz razloga što mi tako bolje paše položaj projekcijskog zaslona prilikom izrade crteža Sunčeve fotosfere prilikom mjerenja Sunčeve aktivnosti, a to je nakon 11:00 UT sati. Da, obično je slika mirnija u jutro ali nisam primijetio neku razliku niti popodne. Sve ovisi o stanju atmosfere. Obično mi je i popodne slika sasvim OK. 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Astro_fun_times

Mene bas muci seeing. Ako uhvatim na momenat tu oko 9 sati ujutru da naidje koliko toliko upotrebljiv seeing, to je top. Da li se i moja cevka (njutn) zagreje pa vazduh unutar nje igra previse... I kada su mesec  i planete bile visoko na nebu seeing je uvek bio ispod proseka. Samo smo jednom Goran i ja na Letenki naisli na solidan seeing kada smo gledali Jupiter sa oko 500x uvecanjem.

No evo i danasnjeg Sunca.

Sun, 28.09.2024

Total: 200 frames

Telescope: SW Quattro 150P with coma corrector (F3.45)
Mount: SW HEQ5 Pro
Camera: ZWO ASI533MC Pro
Filter: Solar filter-foil and UV/IR cut

Date: 28.09.2024

Sun, 28.09.2024 by Miloš, on Flickr

Sun, 28.09.2024 by Miloš, on Flickr
SkyWatcher Quattro 150P ; SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod);
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2
https://www.flickr.com/photos/198809289@N05/
Miloš