• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Quote from: johnny984 on June 20, 2013, 04:42:53 pm
Praviš mi zazubice  :)

Fenomenalno, ponovo, naročito crop.


Čekaj da sagradim zvjezdarnicu i upogonim C11... ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Palo mi je na pamet da ubacim zemlju na sliku sunca, čisto da se vidi o kakvom čudovištu se radi. Možda nije baš 100% precizno odrađeno jer je bilo na brzaka, ali tu je negde prečnik otprilike 109 puta manji. Iskoristio sam tvoju sliku, nadam se da ne zameraš  :)

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Haha, možda skoknem da bacim pogled onda  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Quote from: johnny984 on June 20, 2013, 05:27:18 pm
Palo mi je na pamet da ubacim zemlju na sliku sunca, čisto da se vidi o kakvom čudovištu se radi. Možda nije baš 100% precizno odrađeno jer je bilo na brzaka, ali tu je negde prečnik otprilike 109 puta manji. Iskoristio sam tvoju sliku, nadam se da ne zameraš  :)


Super je ispalo, vidiš, dobra ideja, mogao bih i to stavljati na slike, čisto kako bi ljudi dobili predodžbu kolika je razlika u veličini između Sunca i Zemlje :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Pa da, zanimljivo je kako recimo ljudi koje ne ineresuje astronomija nemaju apsolutno predstavu o veličinama čak i u samom sunčevom sistemu, a kamo li dalje. Razlika u poluprečniku, tj. prečniku je 109 puta, što znači zapreminski..... preko milion  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Evo, Sunce i pjege danas, a stavio sam i indikatore veličine Zemlje za usporedbu ;)



Ova fotografija preuzeta je iz Astrogalerije!

Sunčeve pjege, crop na 100%



Ova fotografija preuzeta je iz Astrogalerije!
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

frugorski

E sad je jos vise super. :D
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Very, very nice  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Iskreno, i ja sam se iznenadio koliko su u stvari te pjege velike, Zemlja bi se u njima utopila bez problema :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Ja sam čitao i po nekim dokumentarcima gledao da pege mogu da budu i reda veličine nekoliko puta većeg od zemlje, pa me je baš živo interesovalo.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

A kada smo već kod veličine, sunca i zvezda, vredi pogledati i ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=smmNP8G69vc

i sunce je za neke od zvezda samo piksel  :) Verovatno je većina vas već videla ovo, ali za one koji nisu....  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Danas je bilo opako vrijeme za snimanje, sve je toliko kuhalo da je bilo nemoguće dobro isfokusirati, ovo je najbolje što mi je uspjelo.



Ova fotografija preuzeta je iz Astrogalerije!
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Bar je zemlja u fokusu  :)

Nije uopšte ni loše, ako je duvao vetar, tako da well done again. Meni terasa gleda na zapad, tako da sunce mogu da slikam pred zalazak praktično iz sobe, tako da bar o vetru ne moram da brinem kad tako radim.

Jedno pitanje, kada je optimalno vreme u toku dana za slikanje sunca? Da li i tu važi pravilo što manje atmosfere, tj. što višlje? Meni recimo ne odgovara to vreme jer je sunce prejako i aparat ne može da vidi isti broj pega kao kada je sunce malo niže. Mada to može da bude problem i do samog aparata i njegovih nekih automatskih podešavanja koje ne mogu da isključim.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Danijel

Moj teleskop nije osjetljiv na vjetar, montaža je toliko masivna, a MAK toliko malih dimenzija da im vjetar jednostavno ne smeta :)

Što se tiče najboljeg vremena za snimanje, to je dobro pitanje. Po mojem iskustvu, najbolje je to što si napisao, dok je Sunce visoko. Kako ja ne radim snimanje filmića pa njihovu obradu nego isključivo snimam fotografije, vrlo je bitno da potrefim trenutak kada je slika mirna. Veće šanse za to su kada je Sunce visoko. Dok je nisko turbulencije u atmosferi su takve da tih trenutaka gotovo da i nema i tada snimam samo ako nemam drugog izbora. :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Ok, hvlala. Kada se dokopam aparata sledeći put, probaću u to vreme s tim što ću morati da nađem neko podešavanje na aparatu gde će se videti pege. Meni u to vreme sunce bukvalno zaslepi  :) aparat, i bude suviše svetlo, pa se ni pege ne vide, ili se vidi samo mali broj njih. ISO stavljam i ja na 100, moram samo da vidim da li postoji manuelno podešavanje ekspozicije.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein