• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Danijel

Ispalo je dobro, samo da atmosfera nije kuhala toliko. Ali koje sam peripetije imao da ju pokrenem :P

Znate ono, imate nešto što radi ali nemate pojma kako da to pokrenete. Tako sam i ja, spojio sam kameru s laptopom, još ranije sam instalirao softvere i drivere i sad, pokrenem program i blejim u njega. Što trebam stisnuti? Nikada prije nisam radio s tim stvarčicama. Pa pikam ovdje, pa ondje ali što god napravim nema slike.

Izvučem kameru iz fokusera i dobijem svijetlu sliku. Aha, radi znači. Vratim kameru u fokuser, i ništa. Vrtim kotačić za fokusiranje ali ništa se ne događa. Okrećem teleskop prema Suncu, i ništa. Pa tko je ovdje lud? Onda okrenem teleskop prema vrhu Bilogore i polako... Mrdam klizač za svjetlinu i kao malo se promijenila svjetlina slike. Aha, znači tu trebam namještati. Dobijem svijetlu sliku koja nema nikakvu informaciju. Vrti kotačić za fokusiranje i odjednom, VOILA, eto slike, nekakvo granje od neke šljive se pokazalo. Ima čak i pupove, znači proljeće stiže ;D

E sad sam na konju. Okrenem teleskop prema Suncu i nikako ga naći, samo na trenutak prozuju kroz vidno polje. I tako, malo po malo, jedva sam ga našao. Vidno polje kamere je toliko malo da Sunce jednostavno proleti preko njega. Nekako sam nanišanio i zakočio teleskop, pomoću kontrolera ga dovukao na sami rub Sunca i pomoću kvačice za veš, izoštrio najbolje što se moglo. E sad, trebam naći pjege. Gdje li su gadure? Pa vozi po površini, gore-dolje, lijevo-desno i odjednom uleti mi u vidokrug. Aha, tu su, opet fino podešavanje fokusa kvačicom, i onda je sve bilo spremno za snimanje.

Ali, gdje se pritisne za snimanje? Traži, gledaj i nađem. Super, pokrenem snimaje i sniiiiimam li ga sniiiiimam. Barem sam mislio da snimam. Ispostavilo se da sam snimio svega par sekundi i snimanje se isključilo. Zašto se isključilo, pa nisam ništa dirao? Pokrenem ponovo snimanje. Ista stvar. Nešta ne valja. Hajde traži gdje se podešava duljina snimanja. I našao sam. Joj kak sam si bio ponosan ;D Odmah sam stavio na neograničeno snimanje.

I snimam ja sad tako, kad pjege mi skurene! One na rubu Sunca su dobre, a one na sredini su spaljene. Pa zašto sad to? Sve ispočetka. No, onda sam lagano pomicao onaj klizač za svjetlinu kako je sjaj rastao i dobio napokon cijeli snimak kako treba. 8) Završio sam snimanje i išao tražiti gdje su snimci. Prekopao sam sve diskove ali njih nema :o Pa kud ih je gadura snimila? Naravno, tamo gdje nisam gledao, na desktop :P

OK, sad ih imam ali film je veličine umalo 900 MB. :o Sumporati, kak ću to gurnit na YouTube, pa trajat će cijeli dan. Ništa, traži neki program za smanjivanje megabajta. Našao sam ga i pretumbao u file veličine 4-6 MB. I eto, sad ga možete gledati :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

johnny984

Hehe, sve su to slatke muke. Imao sam i ja takve momente, prilikom snimanja jupitera, sa 1200mm žižne daljine, barlowom i zumom na digitalcu. S tim što sam ja na mesecu fokusirao, pa onda tražio jup, dok nisam ukapirao da je bolje da namestim fokus, razumiram, nađem jup, pa onda vratim zum na istu vrednost kako bi fokus bio ok. Čak i tu ima problema, dob jbg, jupiter projuri preko vidnog polja za 10sec, pa onda probam da ne prekidam klip neko da malo podgurnem teleskop kako bih ga vratio na početak. A on odleti ko zna gde  :). Ali vremenom, bude sve bolje i bolje. Sada ga nalazim iz prve kroz tražioc, a za vraćanje u startnu poziciju kako kad, ali u svakom slučaju pogodim češće nego u početku  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Polare

Ništa novog na Suncu :(

2014/07/03 (17'02h)
APO 130/900. + 31 mm okularna projekcija ( Baader aspheric)
Astrosolar ND 3.8
Canon EOS 600D
Exp.1/500
iso 100

http://www.astrobin.com/full/82278/0/

johnny984

Odlično u svakom slučaju. Šta bih dao za malo sunca u našim krajevima  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Polare

Ok,nisam otkrio toplu vodu Ali Sjevernu i Južnu Ameriku jesaaaaaam ;)

SkyWatcher EQ5
Astro-Tech 80/480
Astrosolar filter ND 3.8
Canon EOS 600D
Exp. 0,3 Sec.
Iso 100


Yagodinac

Brazil lagano iščezava  ;D

Darchy

@Danijel - Stari, zaboravio si link :)
@Polare - Kao po običaju, jako lep snimak!
@Yago - Brate, gde god da čovek pogleda - Ameri! Prosto me strah :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Danijel

Quote from: Darchy on April 11, 2014, 07:54:51 pm
@Danijel - Stari, zaboravio si link :)
...


Baš, dobro si primijetio, starim pa postajem zaboravan ;D

Evo, tu je snimak 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Oštar je taj Max...  :o
Lepo se vide pege, dobar fokus i kontrast, ovako na 150/750 i eosu nema šanse kod mene da se vidi. Samo šteta što ima toliko turbulencije. Kad Sunce letos priđe zenitu slika će sigurno biti mnogo stabilnija.

frugorski

April 29, 2014, 04:57:16 pm #264 Last Edit: April 29, 2014, 05:07:08 pm by frugorski
Sunce bez solar filtera.
I bez teleskopa.
Iz ruke.
Canon EOS 600D,Pentacon 200/4 na f/16 ,sa navrnutim Ha filterom.ISO 100,1/4000 sec.Kao dodatni filter koristio sam vodu u buretu.Naime,snimio sam sliku neba  na povsini vode.Voda verovatno propusti veci deo svetlosti,a manji odbije.Obradjeno u PSCS6.Prethodno u Camera ROW skinuta belina i svetloca,ako sam se dobro izrazio.Veliki crop.


Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

vasja

Lep snimak iz ruke. Koji Ha filter koristiš i gde si ga "navrnuo"?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

frugorski

Sa zadnje strane objektiva ima prsten koji moze da se odvrne,a iza zadnjeg sociva na cilindru ima dovoljno mesta  da se zavrne 1,25 inca filter,moze i dva...  Filter je Celestron,30 nm sirine spektra.Provericu kad se vratim kuci.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Kizza

Bravo za ideju a i snimak je super  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

frugorski

Hvala Kizzo,volim da eksperimentisem. :)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Ovo je odlicno. Sta sve nece fotografi da probaju :)