• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Danijel

Quote from: allexxandar on March 07, 2015, 12:47:01 pm
Prvi pokusaj slikanja sunca, 07 03 2015 uspeo sam da ga uhvatim kroz oblake. Nije sjajno kao sto to Danijel radi, ali probao sam novi filter.
I pokusavam da se pripremim za 20. Mart. Svi saveti su dobrodosli, narocito od Danijela.
...


Vježbja, vježbaj i samo vježbaj, to ti je najbolji savjet. Slike su OK jedino što sada baš i nema nešto puno pjega na površini Sunca, no snimio si izlazak jedne veće grupice koja će nas zabavljati idućih dana tako da bi za vrijeme pomrčine Sunčeva površina mogla opet biti posuta pjegicama i na taj način nam dati zanimljive fotografije. Za početak, uopće nije loše kako si to snimio. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Quote from: doktor035 on March 07, 2015, 01:22:40 pm
Da li je moguce fotografisati sunce bez filtera,i ako nije,da li postoji mogucnost da se napravi od necega...mozda iskoristi neko staklo :)


Nabavi Baader Astro Solar foliju i onda si sam napravi solarni filtar za teleobjektiv ako ga imaš. Napisao sam i članak o tome kako se izrađuje filtar za teleskop. Nije teško, trebaš samo malo volje i Sunce će ti biti na dohvat ruke / oka / fotića / teleskopa. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

betelgez

dobra ideja danijele :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

doktor035

March 07, 2015, 06:11:15 pm #318 Last Edit: March 07, 2015, 06:16:46 pm by doktor035
Pronasao sam to oko izrade,ali ne znam gde ima da se nadje ova folija u Srbiji?!
I jos jedno pitanje...da li postoji mogucnost da se osteti fotoaparat prilikom fotografisanja bez filtera? Ja bih koristio objektiv 250mm.

ivanmsk

Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

Danijel

Eto, još samo napravi kartonsko sjenilo oko dalekozora da na papiru bude sjena i slika će se fino vidjeti. :)

Ja na svojem teleskopu to imam ovako. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Ralemasinac

Htedoh da dodam da zastitno staklo za zavarivanje, treba da ima broj 14 može i br.13  da bi vid bio maksimalno zaštićen od štetnih UV zraka. Ne gledajte nipošto kroz naočare za gasno rezanje one su od br.5 do br.8 ! Doktor035 Temperatura koja se stvara u fokusu bi mogla da istopi i teško topljivi volfram... Astro-folija svojom površinom reflektuje(odbija)veći deo, i propušta samo odredjeni dijapazon talasnih dužina svetlosti sunca, u zavisnosti od materijala od kojih je izradjena. Nešto kao polupropustljiva membrana. Neznam gde ima da se kupi kod nas, osim možda oglasa.

Danijel

Staklo za zavarivanje nije dobro, propušta dio UV zračenja koje oštećuje oči, možda je dobro za gledanje golim okom ali za gledanje kroz dalekozor ili teleskop treba koristiti isključivo filtre koji su za to posebno napravljeni. To su Baaderova Astro Solar folija i Thousand Oaks Optical filter za Sunce.

Kupiti ih možete, govorim za Hrvatsku jer za Srbiju ne znam, u Teleskop centru u Zagrebu kao i u OI Optimus u Rijeci.

U Srbiji se raspitajte u Teleskop centru, možda imaju ili mogu nabaviti koji od tih filtera.

Ako ne, uvijek vam ostaje e-Bay. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sasmir

Posedujem ljubicasta i bela zastitna UV stakla iz solarijuma koja stite od isjavanja toplote i zracenja lampi visokog pritiska 400-500w u predelu lica. Nigde nisam saznao koliko i da li stite i od pogleda u Sunce.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

allexxandar

Ja se sa filterima i ocima ne bih igrao. Sa aparatima i teleskopima uvek. Filter sam narucio iz TC Subotica.

Drugi pokusaj slikanja sunca, danasnji prepodnevni.

Srecan 8 Mart svima koji slave i koji se tako osecaju.



Nisam siguran al mislim da je ovo drugo 100% crop

SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Danijel

Ne se igrati sa Suncem, kad Sunce kroz neprikladne filtre oštećuje oči, to ne boli pa nemate indikator da se nešto zlo događa. Ako vas zaboli, tada je već kasno. Treba čuvati oči i koristiti isključivo filtre koji su izrađeni baš za tu namijenu. Nikako drugačije. Držite se tog pravila!

allexxandar, odlične fotografije, fino se vidi granulacija, fakule, umbra i penumbra, to je to, bravo! :) 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

allexxandar

Hvala Danijel, To je tvoja skola :)
SW 127/1500 MC | NEQ-3 GoTo | SW 80/400
Canon 600D | Btc 12x56

Danijel

Quote from: doktor035 on March 07, 2015, 06:11:15 pm
...
I jos jedno pitanje...da li postoji mogucnost da se osteti fotoaparat prilikom fotografisanja bez filtera? Ja bih koristio objektiv 250mm.


Naravno, fotosenzor je vrlo osjetljiv dio fotoaparata, još kad staviš teleobjektiv bez filtra i okreneš ga u Sunce, to ti je isto kao kad bi dalekozorom pogledao u Sunce. Treba čuvati oči ali i opremu. Ionako ne bi mogao snimiti ništa na Suncu jer je kontrast preveliki, pjegice bi se "utopile" u tom blještavilu. Solarni filtri odrežu 99% tog sjaja, a ono što preostane, onaj 1%, taman je dovoljno da možemo vidjeti te skrivene dijelove Sunčeve fotosfere.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Quote from: allexxandar on March 08, 2015, 02:52:51 pm
Hvala Danijel, To je tvoja skola :)


Drago mi je da sam bio od koristi. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

Quote from: allexxandar on March 08, 2015, 02:08:53 pm
...Sa aparatima i teleskopima uvek....


ejj...ovo je za WOW!
bravo i svaka cast!
Vidulini Observatory