• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Luger

Odlican snimak, bravo Sarajevo!  :)

Danijel

Evo ga, rekord ikada u mojim promatranjima, dostigao sam broj od 200 promatranja Sunca u jednoj godini. I taj rekord je nula, nema niti jedne pjegice na Suncu. ;D
Imamo još pet dana do kraja godine, vjerojatno će pasti još koje promatranje jer je vremenska prognoza povoljna. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Danijele, nisi do sad nikad pominjao a verovatno je i to deo tvoje opreme. Koju kremu za suncanje koristis za posmatranja?  :D
Koji UV faktor koristis za zimska a koja za letnja posmatranja?  ;D ;D

Danijel

Naboksam se kremom za cipele. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Zanimalo me koliko je u stvarnosti Sunce prividno veće ili manje od svoje suprotnosti. Naravno, riječ je o situacijama kada se Zemlja nalazi u perihelu i afelu. Danas sam napravio dva prikaza na kojima se to vidi. :)

Marino je napisao članak o tome.



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

aaaaa
to sam te i tu sam te cekao
WOW
odlican posao i odlicno i ilustrirao, sada imamo usporedbe i mjeseca i sunca kada su blizu i daleko
svaka cast
Vidulini Observatory

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Odlicno uhvaceno!

Zanima me da li mozda znas kolika razlika moze biti zbog fokalne duzine zimi i leti?
Pretpostavljam da je kod katadioptrika to i izrazenije buduci da fokalna duzina zavisi od pozicije fokusa (kod instrumenata kod kojih se fokusira pomeranjem sekundara).
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

Danijel

Nemam pojma da ti iskreno kažem. ???
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

VaskoGM

January 06, 2017, 03:19:56 am #444 Last Edit: January 06, 2017, 03:36:19 am by VaskoGM
@Danijel,
Mnogo mi se svidja sto si se i setio a i tako dobro odradio  8)
Covece kako je mirna fotosfera bila u oba slucaja. Ni najmanje tackice...

@Vlaiv,
Zbog cega bi bila razlicita ako koristis istu kameru i isti setup? Tacno je da se fokalna duzina menja kod kasegrejna sa pomicnim priparom ali to vazi samo kada se menjaju kamere ili okulari razlicitih fokalnih duzina.

Koriscenjem ove formule sam izracunao kolika je fokalna duzina teleskopa bila za oba datuma.
Tacnu dimenziju Sunca u pikselima na originalnom Danijelovom snimku ne znam pa sam stavio velicinu pikesla kamere prozivoljno na 2,5µm jer je i on po svoj prilici umanjio obe fotke za 50%.
Ali nije ni toliko vazno jer nas vise interesuje samo koliki moze biti faktor razlike u fokalnoj duzini ali ne tacna fokalna duzina u ovom slucaju.

Formula je:
F=206,265*P*U
               O


P= Precnik objekta na fotografiji u pikselima
U= Velicina piksela kamere u µm
O= Prividni precnik objekta u lucnim sekundama

Tako dobijamo za prerihel da je:

F=206,265*567*2,5
              1951,8
F=149,8cm

A za afel da je:

F=206,265*551*2,5
             1887,7
F=150,5cm

Razlika u fokalnoj duzini je citavih 0,7cm...

Ako uzmemo pa izracunamo i f odnos za Mak 127
onda dobijamo da je u perifelu bio 11,8/f, a u afelu 11,85/f

Sve u svemu razlika izmedju fokalne duzine leti i zimi nije vredna pomena niti ce uticati vizuelno na dobijene rezultate.

A ako cemo bas da cepidlacimo onda ispada da prikaz Sunca u afelu kod Danijela cak i treba da bude manji za jos cela 3 piksela ;D
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Danijel

Evo točnih podataka.
Fotografija je u originalu veličine 5184 x 3456 piksela. Ja sam ju kropnio u omjeru 1:1 kako bih dobio Sunce jednakih stranica po širini i visini i onda sam sliku smanjio na 1200 x 1200 piksela.
Piksel kamere je veličine 4.3µm.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vlaiv

Pa zbog kontrakcije tubusa zbog temperature

uzmimo da je leti bilo preko 20, 25 stepeni
a da je zimi blizu nule

Tolika razlika u temperaturi svakako utice na duzinu tubusa, duzina tubusa na fokus poziciju, fokus pozicija na fokalnu duzinu kod katadioptrika.
Znaci leti i zimi je definitivno razlicita fokalna duzina. Moje je pitanje bilo da li Danijel zna kolika je razlika otprilike, da li bi imala znacajnog uticaja na prividnu velicinu Sunca na slici i da li je to uzeo u obzir.

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

vlaiv

Evo sad sam nasao neke podatke, pa mozemo da vidimo red velicine.

Za metale, koeficijent termalne ekspanzije je oko 20nm / m K, znaci tubus ce biti kraci za oko 20nm * 0.3 m * 20 K = 0,15mm

Na osnovu ovog dokumenta:

http://www.brayebrookobservatory.org/BrayObsWebSite/BOOKS/EFLMAKCASS.pdf

promena u fokalnoj duzini za male promene distance izmedju ogledala je linearna: delta * ~3.3
(odokativno odredjeno, al vrednosti se krecu izmedju x3 i x4 zavisi od tipa teleskopa i F/odnosa - F/10 SCT 5" ima oko x3, F/15 4" mak oko x4)

Znaci promena fokalne duzine usled temperature ce da bude oko 0.5mm

Ako razlika izmedju dve slike daje "razliku" fokalne duzine od 7cm, onda je razlika u velicini sunca usled razlicite temperature na dve fotografije ispod 1%

Odnosno za ovaj slucaj potpuno zanemarljiva

Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

VaskoGM

Nesto oko cega se ne treba ni najmanje zamarati...
Ne radi samo o kontrakciji tubusa, vec i o kontrakciji ogledala i primarnog i sekundarnog, senzora, itd...
Tako da nije ta racunica bas tako jednostavna. Jos je vise tu faktora.

Racunam da bi tako nesto moglo da ima smisla samo kod bas, bas velikih teleskopa.

Obrati paznju da je kod Danijelovog Mak127 ta razlika izmedju I i VII meseca u fokalnoj duzini (najverovatnije) 7mm.
Kolika je sansa da je ta razlika bas zbog kontrakcije materijala a ne i zbog prelamanja atmosfere, pozicije na nebu, itd...?

Takodje ne bi bio pogodjen samo sistem sa izmenjivom fokalnom duzinom, vec i bilo koji instrument sa fiksiranom optikom. Svejedno je.
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Yagodinac

I bez računanja je moglo da se kaže da je razlika postojeća ali zanemarljiva  ;D
Generalno sve drugo više utiče; razlike zbog termalne ekspanzije su ispod rezolucije i instrumenta, i kamere, i atmosfere.