• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Wow, svaka čast za opus... To sve nema cenu.

Danijel

Hvala ljudi. :)

Evo, sinoć je Zemlja bila u afelu pa sam iskoristio priliku napraviti prikaz prividne veličine Sunca u perihelu i afelu i natipkati jedan ilustrirani članak o tome.  ;D



Prividne veličine Sunca u perihelu i afelu, 5.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr



Prividne veličine Sunca u perihelu i afelu, 5.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Nema velikih grupa pjega, ali iza brda se nešto valja. Pojavile su se dvije grupe. Dolje je par pjega oznake 53/2841, a na samom rubu se prikrada jedna pjega C klase, oznake 54/2842, prikrivena u oblacima usijanog vodika, odnosno u fakulama. Ali, ja sam ju na vrijeme primijetio i snimio. Vidjet ćemo što će od njih biti za koji dan.  :)


Grupa 53/2841 (dolje) i 54/2842 (gore), 10.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Pjega je danas bila jasno vidljiva. Čini mi se da od nje neće biti ništa, to je jedna klasična pjega C klase i mislim da nema kapciteta da se pretvori u nešto više. Svejedno sam ju uslikao, kad je već bila tamo.  :)



Sunčeva pjega, 11.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr


Sunce i pjege, 11.7.2021.
by Zvjezdarnica Apollo, on Flickr
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mitja

Sun 05092021 by Miodrag Petković, on Flickr

Evo I mog Sunca od juce. Malo mi teze da pogodim fokus. Jel moze savet kako pogoditi bez bahtimove maske na suncu?
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Zumiraš si Sunce maksimalno na ekranu monitora ili fotića koliko ide i onda izoštriš sliku pjege najbolje koliko ide. Pomaže i da si preko glave i monitora ili fotića prebaciš nekakvu deku, košulju bilošto kako bi si zamračio "radno mjesto" da ti svjetlost sa strane ne smeta kako bi što bolje vidio sliku. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Ja mislim da je Mitja mislio na jedan drugi problem... Generalno njutn teleskopi, naročito veće aperture, a naročito Skywatcher crni tubusi, privlače danju turbulenciju kao nenormalni. Sećam se da je postizanje fokusa na Suncu u 150/750 bilo neuporedivo teže danju nego noću na Mesecu ili zvezdama. Tu nema nekog leka osim da budeš brz (dok se tubus ne ugreje) i da se fokusira na rubu Sunca. Pege po mom iskustvu uopšte nisu dovoljno kontrastne za fokus; ali to je povezano sa tim što je njutn zbog opstrukcije prilično loš u poređenju sa maksom ili refraktorom.

mitja

Yagodinac upravo si opisao moj problem. U praksi koristim okular 20mm da pronadjem sunce. Onda izvadim okular I postavim fotoaparat. Ugrubo fokusiram. Onda udjem u ATP i pokusam fino da izostrim I sunce postavim u centar kadra I onda vise kao da gubi smisao slikanje... Nisam zadovoljan prvo ostrinom a ucinilo mi se da je OK. Pa onda slika krene da skace i tu se vec razocaram. Sad mi je moj problem jasniji...
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Možda bi pomoglo da od kartona napraviš sjenilo koje pričvrstiš kod objektiva. Tada bi ti tubus bio u sjeni koju pravi sjenilo i imao bi više vremena za pripreme. Ja koristim sjenilo radi pravljenja sjene kako bih bolje vidio pjege prilikom izrade crteža ali mi dobro dođe i za snimanja, sve iza njega je prilično niže temperature nego dok ga nema. Ništa te ne košta da probaš. ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Sunce 10.9.2021.



I Sunčeve pjege "izbliza".  :)



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Napokon sam završio sa obradom svih snimaka Sunca koje sam nasnimao. Ima ih toliko da nisam mogao odoliti, a da od njih ne napravim Sunčevu slikovnicu. Stavio sam ih sve na stranice svoje zvjezdarnice Apollo jer bih ovdje zatrpao forum koliko sam ih nasnimao. Nisam kriv, Sunce je tako htjelo i što sam mogao. :)

Bacite oko, napisao sam nešto o tome, a ako vam se ne da čitati (trudio sam to zanimljivo napisati), a vi onda barem pogledajte slike.

Iskreno, ovo mi je jedan od većih projekata jer je bilo jako puno materijala za obraditi što mi je oduzimalo puno vremena i zahtijevalo puno posla. No, sada mogu odahnuti i napokon se odmoriti. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT