• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Astro_fun_times

Danijele sjajan video i slike. Zaista je uzivanje gledati. Da li mi amaterski astronomi mozemo posmatrati koronu na Suncu? Verovatno ne pomocu ovog baaderovog astro filtera.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

POSEYDON

Sa baderovim filterom, odnosnom folijom.... mogu se samo posmatrati tranziti planeta preko sunčevog diska i sunčeve pege, za protubernace i površinsku strukturu sunca treba ozbiljnija oprema.

Astro_fun_times

Pretpostavio sam.
Sta je potrebno?
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Yagodinac

Bravo Danijele, tako treba raditi, a ne kao pojedini koji obrade jednu astrofotku u mesec dana a snime u dva meseca... Ko je rekao ja...  ::)

Magelan: imaš nekoliko nivoa posmatranja/snimanja Sunca koji zavise, kao i sve drugo u životu, od količine šuški u tvom džepu.
Level 1) Baader folija, list se kupi, iseče koliko treba da pokriješ aperturu teleskopa i izmisliš kako to da učvrstiš (ja sam napravio kartonski prsten) i to je to. Služi za posmatranje Sunčeve površine (pege, malo se nazire granulacija ako fotke nategneš u obradi ali to više zavisi od turbulencije atmosfere nego od teleskopa) i na ovaj način se protuberance ne vide. Dobre strane su - jeftino, zapravo najjeftinije na tržištu; a loše je što moja keva kad sređuje moju sobu i nađe foliju, baci je u smeće.
Level 2) Baader folija, ali u već pripremljenom plastičnom prstenu koji paše na tvoj teleskop. Sve ostalo isto kao goreopisano.
Level 3) Stakleni filter koji zatamnjuje Sunce i montira se ispred teleskopa. Sve ostalo isto kao goreopisano, s tim da foliju možeš pocepati prstom a staklo baš i ne.

Ovo su sve bili filteri koji rade u vidljivom opsegu za belu svetlost (premda često imaju neku nijansu, recimo narandžastu ili plavičastu). Slede uskopojasni filteri: kalcijumski i Ha-alfa.

Level 4) filter koji se montira na fokuser, ispred okulara (npr ovaj). Dobre strane: daju sliku i protuberanci i detalja na površini Sunca i to je već ozbiljna stvar, uglavnom za opservatorijski rad. Loše je što traže da uzmeš otpremninu kad odeš u penziju i nikako drugačije, odnosno cena je baš astronomska.
Level 5) sve to isto, samo montira se na okular (ovaj ovde), takođe važi goreopisano.
Level 6) već gotov teleskop koji služi samo za posmatranje/snimanje Sunca. U praksi se ponaša kao goreopisana poslednja dva filtera, što je i logično budući da su oni više ili manje ugrađeni u optički put teleskopa, uglavnom oko objektiva (budući da se radi o refraktorima). Dobre strane: mali su i prenosni, PST recimo znači Personal Solar Telescope i staje u džep vijetnamke. To što su mali znači da imaju veliki f-odnos i da vrlo malo trpe turbulenciju, a ipak i dalje imaju sposobnost beleženja sitnijih detalja, odnosno strukture površine. Generalno za mrlje i ostalo ti i ne treba teleskop, veće mrlje su dovoljno kontrastne da su ih neki posmatrači viđali golim okom kroz istoriju, evo mog primera 200mm teleobjektivom. Za loše strane vidi gore oko otpremnine.

Astro_fun_times

Hvala ti na detaljnom opisu.
Da, mislio sam na detalje koji se dobijaju levelom 4 i 5 (sto se tice filtera). A cena... prava sitnica hahaha

Znaci ima da uzivam u gledanju snimaka Sunca na youtubu znajuci da mi je 2500(najmanje) evra u dzepu.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

vlaiv

Ne mora da bude.

Ovaj teleskopčić uopšte nije loš kao početak za Ha solarni rad i u poređenju sa ostalim je "jeftin":

https://luntsolarsystems.com/shop/solar-telescopes/lunt-40mm-dedicated-solar-telescopes/lunt-40mm-dedicated-hydrogen-alpha-solar-telescope/

Samo $600 bez državnih dadžbina stvarno nije skupo u Solar Ha svetu.
Teleskopi: GSO RC8", TS80 F/6 photoline, SW dob 200/1200, SW Evostar 102 ahromat, SW Mak 102
Montaže: HEQ5, AZ4, SW AzGTI
Kamere: ASI1600MMC, ASI178MCC, ASI185MC

DraganTesic

Quote from: Magelan118 on September 24, 2021, 01:09:28 pmDanijele sjajan video i slike. Zaista je uzivanje gledati. Da li mi amaterski astronomi mozemo posmatrati koronu na Suncu? Verovatno ne pomocu ovog baaderovog astro filtera.

Да,можемо. Треба само сачекати потпуно помрачење Сунца. Може се гледати и без телескопа.:)

Astro_fun_times

@vlaiv, da, ovo je "dzaba" u odnosu na 2500 i preko za filtere.
Stvarno lep teleskop za pomatranje sunca a cena nije strasna ako je neko zaljubljenik u tako nesto.

@Dragan, znam za pomracenje ali ko ce ga docekati, i na sve to, kad dodje do pomracenja, bas taj dan bude oblacno...


Svakako mozda sam malo otisao sa teme tako da necu da zatrpavam temu.
Hvala svima na pojasnjenjima i objasnjenjima.
SkyWatcher Quattro 150P
SkyWatcher HEQ5 Pro
ZWO ASI533MC Pro; Canon 600D (astromod); ASI120MM guidecam
Optolong L-eXtreme; Svbony UV/IR; Askar D2

Danijel

Quote from: Magelan118 on September 24, 2021, 01:09:28 pmDanijele sjajan video i slike. Zaista je uzivanje gledati. Da li mi amaterski astronomi mozemo posmatrati koronu na Suncu? Verovatno ne pomocu ovog baaderovog astro filtera.

Hvala! :)

Već su ti odgovorili na pitanje. Sve moje astrofotografije i video snimci Sunca snimani su ovakvim filterom. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Luger

Danijele, sta reci? Stvarno, sve cestitke za toliku predanost u posmatranju i snimanju Sunca!
Moram priznati da se ja posteno namucim u rijetkim trenucima kad snimam Sunce. Tebi to bas ide od ruke.
I jos nesto. Drago mi je da si se poceo i planetama baviti! :)

Danijel

Hvala ti Luger! :)

Kada se "specijaliziraš" za nešto, odnosno posvetiš se tome, onda to usavršiš pa ispada sve bolje i bolje. Nekada i sam sebe iznenadim rezultatima. ;D

A planeti, oni su mi bili usput pa rekoh sam sebi, ajd ih snimi kad su već tu. Može to i puno bolje, no oni me ne zanimaju toliko kao Sunce. A tu je i oprema za te potrebe. Nemam kvalitetni barlow. Otkrio sam da kad ih snimam kroz barlow ispadnu lošiji nego bez njega. I tako to vuče jedno za drugim. Tak je to u astronomiji (i astrofotografiji). :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Napravio sam mali eksperiment sasvim slučajno. Hteo sam da vidim kako Sunce izgleda u infracrvenom opsegu i, na moje iznenađenje, na 830nm se kroz filter Sunce golim okom vidi kao bleda roze pufnica. Zapravo veoma podseća na pogled kroz Baader foliju, premda ipak dosta tamnije. Naravno da se ništa drugo ne vidi, u podne letnjeg dana neki pejzaž na f5.6 i ISO800 treba eksponirati od pola do dva minuta, u zavisnosti od kadra.
Ali se zato Sunčeve mrlje bez problema naziru, doduše stidljivo. U sredini je grupa 2891, a na 5h grupa 2887.

Sol IR 830nm by Millan Milloradovic, on Flickr

Ima tu par problema ako još neko hoće da proba. IR fotografija ume da bude opasna pošto filteri blokiraju vidljivu svetlost ali IR koju mi ne osećamo itekako može da ošteti oko ili senzor. Svi najstrože zabranjuju upotrebu liveview opcije, pošto je tad senzor baš izložen. Kompakti takođe ne dolaze u obzir, pošto oni samo u tom režimu i rade u većini slučajeva.
Drugi problem je činjenica da difrakcija mnogo pre nastupa na višim frekvencijama. Drugim rečima, noviji kropovi sa svojim malim pikselima već na nekim f7-8 blendama zalaze u opseg difrakcije, tako da je to dodatan problem što se tiče detalja odnosno oštrine.
A treći i najveći problem je što se fokus za vidljiv i infracrveni opseg poprilično razlikuju. Recimo da je IR u fokusu na 10-18 STM otprilike na pola metra gledano u vidljivom opsegu - tu treba namestiti fokus da bi infracrvena fotka bila oštra.

Danijel

Lijepa slikica ali nekako "grize" za oči. ;D

Nikada nisam razmišljao o IC snimanju Sunca ali je ovo zanimljivo. To je prva slika Sunca u IC dijelu spektra koju sam vidio. Hvala ti na tome. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Thnx. Da, fotkano je sa 55-250IS koji generalno na 250mm nije baš biser optike, to je još jedan razlog zašto su mrlje nekako zamrljane.

mitja

Sunce ti poljubim ala je crveno :D

Uglavnom odlicna slicica.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.