• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Sunce

Started by Kizza, March 13, 2011, 12:31:11 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mitja

Quote from: Magelan118 on January 16, 2022, 09:01:31 pmBravo Mitja, Danijel je dobio konkurenciju.
Jel ovo baaredova folija?


Da jeste. Hvala.

Danijele hvala i tebi. Tvoj rad je za klasu bolji. Volim da slikam Sunce kad ima sta za slikati.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Drago mi je da je tako, samo daj. Volim što napokon imam kolegu astronoma koji snima Sunce. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

mboskovic


mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Danijel

Jučer sam snimao nove Sunčeve pjege koje su se pojavile na istočnom rubu Sunca. 8)



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

stameni

Bravo, Danijele!

Preeelepe slike! Kao stvornee za naslovnu stranu "Astronomije" :)
Astronomsko društvo "Ruđer Bošković"

Yagodinac

Da ne bih veslao po Wikipediji, Danijele, ako su pege na istočnom rubu to znači da će rotirati prema centru Sunca gledano od nas? To onda znači da bi jedna pravovremena eksplozija iz tih pega mogla napraviti i erupciju, a možda čak i auroru iz severnih krajeva?
Iskreno priželjkujem auroru iz Nirnberga, mada je to vrlo malo moguće. Sa Balkana je praktično nemoguće, možda jednom u 50 godina.

Danijel

Quote from: stameni on April 19, 2022, 09:09:01 pmBravo, Danijele!

Preeelepe slike! Kao stvornee za naslovnu stranu "Astronomije" :)

Hvala ti stameni, vrlo si ljubazan. :)

Quote from: Yagodinac on April 19, 2022, 10:54:44 pmDa ne bih veslao po Wikipediji, Danijele, ako su pege na istočnom rubu to znači da će rotirati prema centru Sunca gledano od nas? To onda znači da bi jedna pravovremena eksplozija iz tih pega mogla napraviti i erupciju, a možda čak i auroru iz severnih krajeva?
Iskreno priželjkujem auroru iz Nirnberga, mada je to vrlo malo moguće. Sa Balkana je praktično nemoguće, možda jednom u 50 godina.

Da, moguće je vrlo lako. Vidjet ćemo hoće li, grupa koja je sada zašla je mislim dva puta ruknula no promašila nas je. Na sreću. Ili žalost. ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Napokon su se oblaci smilovali pa sam uspio snimiti novo stanje na Suncu i izmjeriti aktivnost. :)









ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Danas, 25.4.2022. godine točno je sedam godina kako je moja zvjezdarnica Apollo počela s radom. 8) Obilježio sam to tako da sam, a što drugo, snimao naše lijepo Sunčeko. Evo i tih rođendanskih fotkica. :)




Veselo društvo drži se danima zajedno. :)




Približavaju se zapadnom rubu Sunca.




Još jedan pogled na ovu hrpu pjega. ;)




I ova pjega, iako sama, danima drži svoj oblik i ne mijenja se. ;D




A na istoku se pojavila jedna mala ali zanimljiva pjegica uronjena u oblake fakula. 8)




A evo i mjerenja Sunčeve aktivnosti. :)

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Sunce ima opet jednu atraktivnu grupicu pjega. :)





ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Sunce jučer.




Na desnom rubu sam zabilježio grupu koja samo što nije nestala iza Sunca. Nije se vidjela prilikom skiciranja niti na fotki cijele ploče Sunca. Ali ju je uhvatila astrokamera kada sam snimao ovu grupu pjega. To sam primijetio kada sam obrađivao snimak.




Na zadnjoj se vide pjege, granulacija i vlakna u penumbrama.

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Maki

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Maki

Velika protuberanca od pre par dana...

Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

spadej

Bravo Maki! Odlicne fotke, veoma interesantne. Nemamo cesto priliku da vidimo Sunce na ovaj nacin.