• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Copernicus

Started by Yagodinac, March 14, 2011, 06:28:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Pošto mi koji radimo noćnu smenu možemo da posmatramo nebo samo danju, današnji objekt mi je bio nešto što mi generalno nikad nije interesantno: Mesec.
Na dnevnom redu je krater Copernicus (95x95km) sa pripadajućim strukturama. Snimljeno oko 17h, dakle, dok je Sunce debelo još bilo na nebu. Plavu boju i nedostatak kontrasta sam rešio u PS, samo još da napomenem da je atmosfera bila tu i tamo ok.

Setup: 150/750, 10mm okular + barlow 2x + canon a560 4x.
Najmanje strukture koje se vide su generalno kraterčići od 4-5km pa mogu da kažem da sam zadovoljan ovim (dnevnim) fotografisanjem. Noću bih imao veći opseg temperaturnih promena i na nebu i u teleskopu, tako da bi sasvim sigurno vreme hlađenja bilo dva sata. A za to vreme Luna pobegne...



Laci

Bravo! Kakav napredak u fotografisanju :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

spadej

Sledeca generacija svemirskih teleskopa, posle Habla i Veba, treba da se zove "Yagodinac".

Yagodinac

Thanx veoma, mada pitanje je koliki je napredak uopšte... Pre će biti da je Mesec bio (skoro) u zenitu a atmosfera zahvalna, tako da i nije do mene...  8)
Teleskop koji sam ranije koristio sa sličnom kombinacijom ali bez barlowa je bio 130/900:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2009/08/copernicus-eratosthenes.html

Doduše, tu atmosfera nije sarađivala a ni tubus nije ohlađen. Više-manje je to bio eksperiment sa Mesecom koji je bio na tridesetak stepeni.
Zaključak: kad su uslovi povoljni (stabilna atmosfera i ohlađena optika) apertura je zakon.

Yagodinac

Isti motiv ali na duplo manjoj žižnoj daljini, dakle, barlow je morao da ide u kutiju.
Klip je bio oko minut ipo, 30fps, a u Registaxu je odabrano 15% za stack. Ostatak u PS.
Sama slika dokazuje moju teoriju da je Mesec napravljen od topljenog sira  :P




spadej

Mozes li molim te, da slikas zastavu, i ostatke Apolo misije? Deca mi ne veruju da su ljudi bili na Mesecu :)

Miro

Odlične fotke Yagodinac!!! :)

Yagodinac

Fallla...  :)
@spadej: mnogi planetarni fotografi su snimali mesta spuštanja Apolo misija. Naravo, kad se prolepša vreme biće i zastava i šrafova...  ;)

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

spadej

Yagodinac, nisam se zezao. Priznajem da nisam znao da je to moguce sa amaterskom opremom ali sam hteo da te "isprovociram" da pokusas. Tvoji radovi su velika skola i izazov za mene, a verujem i ostale. Jedva cekam da se resim ovih mojih ispita (jos 3 do kraja), pa da se konacno i sam posvetim svojim vec zaboravljenim hobijima, astronomiji i fotografiji.

Yagodinac

Ovaj, od svih teleskopa na forumu tvoj i moj imaju najkraću žižnu daljinu, samim tim su najmanje pogodni za Mesec i planete. Drugim rečima, svi ćete dobiti bolje rezultate od mene...  :-[
Npr kruska ima 8" SC Celestron, Ljubo 9.25" (to je više od 3x veća žižna daljina od mog teleskopa!), ljudi imaju maxutove, velike njutne... Sve je to pogodnije od 150/750 za planete.

Ponesi ti taj 130/650 na maraton pa da stavimo eosa na njega, widefield fotke će da budu mrak...

spadej

Ako sve bude u redu, prve noci MM-a bi trebalo da budem sa vama.



 

sale11472

Quote from: Yagodinac on March 15, 2011, 09:46:59 pm

@spadej: mnogi planetarni fotografi su snimali mesta spuštanja Apolo misija. Naravo, kad se prolepša vreme biće i zastava i šrafova...  ;)


ma bre eto za koji dan (lepo piše u novinama 19.03.) prilike i da vidimo zastave golim okom možda bi neko mogao i da ih skicira  :P :P :P




Sorry ali ovakva količina mentalne nehigijene na forumu me uvek inspireše u pogrešnom smeru  ;D


BTW za one koji bi ozbiljno da snimaju mesta sletanja na Mesec i da se na tim snimcima vidi šta su sve ameri ostavili za sobom OVDE mogu pronaći popis potrebne opreme  ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

E Sale brate, hvala ti do neba! I do Meseca, sa sve zastavom i srafovima! Da me ti ne prosvetli ja bi ostatak zivota potrosio na 130mm teleskopu, tragajuci za Nilovim stopama u regolitu.

Sorry, i ja sam inspirisan u pogresnom smeru :).   

sale11472

Quote from: spadej on March 17, 2011, 08:10:19 am
ja bi ostatak zivota potrosio na 130mm teleskopu, tragajuci za Nilovim stopama u regolitu.


A šta tome fali, tako bi postao vrstan poznavalac našeg najbližeg "komšije"...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D