• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moj prvi teleskop :D

Started by magnum, March 17, 2011, 11:02:22 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

magnum

Pozdrav svima, Ja sam Miloš iz Sokobanje, imam 14 godina i u poslednje vreme me jako zanima astronomija. E sad, posto sam laik, nikada nisam ni video teleskop a kamoli gledao kroz njega hteo sam da nabavim sebi jedan. Puno sam čitao na vasem forumu i mislim da sam spreman za svoj prvi teleskop. Nasao sam na oglasima Newton 114/900 EQ1

        http://www.kupujemprodajem.com/newton-teleskop-japanske-proizvodnje-509535-oglas.htm?filter_id=1767761

Molio bih da mi kažete vaše mišljene o ovom teleskopu, i da mi kažete da li da ga kupim ili ne. Za pocetak bih hteo da posmatram planete, a mozda kasnije dodje i nešto ozbiljnije.
Pozdrav od mene ;)

sale11472

Quote from: magnum on March 17, 2011, 11:02:22 pm
E sad, posto sam laik, nikada nisam ni video teleskop a kamoli gledao kroz njega hteo sam da nabavim sebi jedan. Puno sam čitao na vasem forumu i mislim da sam spreman za svoj prvi teleskop.


Eh nisam siguran da ove dve rečenice mogu da budu tačne u isto vreme....
Ako nikada nisi ni vide ni gledao kroz teleskop kako znaš da si spreman za isti ???
Da li umeš da nađeš par sazvežđa na nebu npr. Velikog medveda, Malog medveda, Orion, Labuda, Strelca itd itd itd ?
Da li imaš dvogled?
Da li si nekada posmatrao sa njime nebeske objekte?
Ako već čitaš forum malo duže da li si možda pogledao ovu temu poskidao korisne sitnice sa njega i pronašao dvogledom objekte navedene u Uranogeometriji 1?

Ako je odgovor NE na gornja pitanja možda bi mogao da razmisliš još jednom da li si stvarno spreman za teleskop.....
Još bolje dođi na Mesieov maraton i kamp na Fruškoj Gori pa pogledaj malo kroz teleskop.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

5ja

Quote from: magnum on March 17, 2011, 11:02:22 pm
...
Molio bih da mi kažete vaše mišljene o ovom teleskopu, i da mi kažete da li da ga kupim ili ne. Za pocetak bih hteo da posmatram planete, a mozda kasnije dodje i nešto ozbiljnije.
Pozdrav od mene ;)


Meni je sumnjivo to što je na drvenom tripodu. I mislim da nikad ne možeš da budeš siguran šta kupuješ kad kupuješ polovno.. Osim ako nije po preporuci ili od prijatelja/poznanika..

Po mom mišljenju ti je bolje da kupiš umesto tog (za koji ne znaš ni šta kupuješ) nešto novo npr. ovako:

http://www.tehnomanija.rs/katalog/celestion-teleskop-70eq.html

ili ovako:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/70900-eq1-skywatcher

Jeste za 20-30 evra skuplje ali je novo i imas garanciju i verovatno može i na rate da se kupi...
Za posmatranje planeta ti je to sasvim ok za početak, a možeš da nalaziš i neke vidljivije ''deep sky objects'' sa njim. Bitno je i da je na EQ montaži tako da možeš da proučiš kako funkcioniše EQ montaža i da naučiš osnove posmatranja teleskopom..

Moj ti je savet: forsiraj roditelje! Kaži da ti treba za školu!  :P ;)

A posle ako se stvarno zaintersuješ za nekoliko godina, kad dodje vreme za nešto ''ozbiljnije'', tad će (nadamo se) veći teleskopi biti povoljniji nego danas..

Pozdrav!
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

milan

Ja imam isti teleskop samo na EQ2 montazi i prilicno sam zadovoljan.

Sa takvim teleskopom galaksije ces videti kao vrlo,vrlo tamnu izmaglicu tako da neces uzivati toliko koliko mozda mislis da hoces,ali je za planete mnogo,mnogo dobar kao i za globularna jata i sve vrste maglina.

Evo ti snimak meseca kroz moj teleskop sa 10mm+barlow 2x.

http://www.youtube.com/watch?v=thZ_wuYT-fA

A ovo ti je saturn na istom uvecanju,samo sto je mnogo cistije i moci ces da vidis u boji.

http://www.youtube.com/watch?v=LRlJJ39Ck84&feature=related

A jupiter ces bas ovako videti sa istim uvecanjem.

http://www.youtube.com/watch?v=x7ZY6a1IyaI

Zavisi koje ces okulare dobiti jer od njih zavisi kvalitet slike i uvecanje,pa ti predlazem da se raspitas koje ces dobiti.





http://www.youtube.com/watch?v=LRlJJ39Ck84&feature=related
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Yagodinac

Pustite dečka da kupi taj teleskop...  :)

Inače meni je 114/900 omiljena početnička kombinacija, dosta bolja od refraktora 70/700 zbog aperture i hromatske aberacije. Jedino što mi ova montaža sa slike ne uliva poverenje ni malo, i što čovek koji ga prodaje očigledno nema pojma o teleskopima ("...mislio sam da ga ostavim za sebe..."; pa što nisi!).
Jedina stvar je cena koja je malo naduvana; 100e za polovnu stvar treba oboriti i onda uzeti.

magnum

OK, hvala vam, reci cu ocu da pozove danas onog sto prodaje teleskop i da poprica sa njim, jer i njega zanimaju iste stvari kao i mene...bar vecina :D
Pozdrav.

sale11472

Hmm zašto bi drveni tripod bio problem ??? Što se montaže tiče u potpunosti je ekvivalentna EQ1 montaži....
Uostalom evo slike takve montaže na Letenki doduše sa lošijim izborom teleskopa na njoj (piše Orion ali ima Jones-Bird korektor u fokuseru) i sasvim je to upotrebljivo....

Sve u svemu 114/900 jeste bolji izbor od pomenutih refraktora (ako ni zbog čega drugog onda zbog drvenog stativa  ;D )

Cena je u ovom slučaju stvar pogađanja ali treba videti šta se dobija uz telesko (npr meni ona skalamerija u fokuseru baš i nije prvilačna) i da slučajno fokuser nije isto tako "japanski" tj 0,925", ukoliko nije 1,25 inčni fokuser ja bih i dalje štedeo...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

5ja

Nemam ja ništa protiv drvenih tripoda, naprotiv.. Nije problem, samo mi deluje sumnjivo da nije ''budženo'' nešto, nista drugo, možda grešim..
Moja je poruka da ako misli da kupi taj polovni ''newton teleskop japanske proizvodnje'' treba 3 puta da proveri šta kupuje, tj. ne zna šta uzima.. Osim ako nije od prijatelja/poznanika..

Ali kontam da magnumu od 14 godina ništa ne znači, niti dečkonja može da oceni da
Quote from: sale11472 on March 19, 2011, 12:36:52 am
slučajno fokuser nije isto tako "japanski" tj 0,925", ukoliko nije 1,25 inčni fokuser

niti može da proveri primarca i sekundarca, niti može da proveri montažu i sve ostalo i utvrdi da je ''u redu''.. 

Na drvenom tripodu.. Nije tripod problem, problem je kad kupiš polovnan automobil a on rikne posle 250 predjenih kilometara i onda moraš da mu radiš ''generalku'' koja te košta još toliko koliko te koštao automobil.

Po mom mišljenju, i dalje magnumu preporučujem nov teleskop, sa garancijom i na odloženo plaćanje....
Samo da ubedi ćaleta! ;)

Usput, slažem se sa Yagodinom,
Quote from: Yagodinac on March 18, 2011, 02:24:27 pm
Pustite dečka da kupi taj teleskop...  :)

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Predrag

Ako i njegovog oca zanima astronomija, onda mislim da je bolje da porazgovara sa njim i da odvoje malo više novca i kupe nešto bolje.
Ili da otac svrati na forum...
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

sale11472

Quote from: 5ja on March 19, 2011, 01:57:20 am

Moja je poruka da ako misli da kupi taj polovni ''newton teleskop japanske proizvodnje'' treba 3 puta da proveri šta kupuje....


Pa to važi u svakom slučaju, samo nije teleskop auto pa da nešto crkne. Ako nema oštećenja na primaru i sekundaru a to se lako da utvrditi jednostavnim vizuelnim pregledom (pogledaš i vidiš ima li ogrebotina i oštećenja ..... mislim to je 114/900 niti ima prabolično niti ima nešto posebno kvalitetno figurisano ogledalo pa da ima potrebe nešto posebno da ga testira), montaža se proveri na licu mesta da li se ravnomerno pokreće kada se pomeraju kontrole i to je to... NIje to auto pa da crkne. Ogledalo sigurno neće da se pokvari ako već nije izgrebano, montaža je najjednostavnija moguća pa niti ima motore niti ima elektroniku itd.
Teleskopi sasvim sigurno nisu nešto što se kvari vremenom ako se pažljivo čuvaju a ako se ne čuvaju to se odmah vidi....
Dakle nov teleskop ne mora da bude bolja kupovina od polovnog pogotovo ako za razliku u ceni može da pazari poprilično pristojan okular ili dva....
Jedino na šta MORA da obrati pažnju (pored eventualnih oštećenja naravno) je fokuser pošto ako nema 1,25 inča tj 31,7mm (a ovo valjda nije teško izmeriti pošto se radi o prečniku otvora fokusera) onda će mu uštedu "pojesti" nabavka takvog fokusera pa mu je bolje da sakupi još koji dinar i kupi novu stvar...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Bez brige, na taj 0.965" idu svi mogući Optisanovi okulari... Njihova cena je verovatno ništa...;D ;D

kruska

uzmi ga(teleskop) odmah, 100 evrica nije nista , mozda slika nece biti spektakularna ali sa 114/900 videces dosta f/8 na planetama


ako ti trebaju optisanovi okulari dacu ti ih ja free

kruska

koji god teleskop da sam do sada kupio bio mi je drag
dali bio 50 ili 100 eura ili... ne pitaj
za gledanje ti je pocetnicko ovo dovoljno
ako budes hteo slikati zvezde to ces kad narastes kupiti sam sebi za rodjendan

kruska

ja sam kupio(pored ostale opreme) i 200/800  newton pa bi mi bilo zao da ga prodam iako mozda nije nesto ludilo

sale11472

Quote from: Yagodinac on March 19, 2011, 09:23:50 pm
Bez brige, na taj 0.965" idu svi mogući Optisanovi okulari... Njihova cena je verovatno ništa...;D ;D


Pa ako uz teleskop dobije i koji okular mislim da mu Optisanovi neće trebati.
Poenta je da je 114/900 sasvim ok teleskop sa kojim može da se vidi dosta toga (svi M-ovi npr) ali da bi svakako bilo korisno koristiti pristoj ne okulare na njemu. Zbog visokog f-broja nema velike potrebe tražiti dalje od solidnog Plössl-a....


Quote from: kruska on March 20, 2011, 10:09:25 am
100 evrica nije nista ...

Hmm ako nije ništa pošalji mi neću da se bunim ;D
Šalu na stranu za te pare nije moguće dobiti ništa bolje od ovoga.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D