• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astromaster

Started by morea, March 18, 2011, 06:38:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

morea

Danas sam naleteo na ovaj prilicno povoljan teleskop, Celestron AstroMaster  130/650 cg-3. I ukoliko se ispostavi da je kredit varijanta moguca, on ulazi u moj cenovni rang.
E sad, bio bih glup kad se, pre nego sto ga uzmem, ne bih prvo raspitao o njemu.

Citajuci user review-e vidim da se mahom svi slazu da je trazioc los. E sad trzioc je zamenjiv, i pritom nije mnogo skup, tako da me to ne brine mnogo. Ono sto je mnogo bitnije su optika i montaza.
Za optiku je koncenzus da je sasvim solidna. E a za montazu da nije bas sjajna, ali da moze da prodje (sta god to znacilo)
Mene ta montaza najvise i brine. Dali se neko od forumasa susretao sa CG-3 montazom? Kakvi su utisci? Dali je odgovarajuca za teleskop ove velicine? Jeli je mozda solidna za vizualna posmatranja, a za astrofotografiju losa? Ili mozda nije  sjajna za vrhunsku astrofotografiju, ali za pocetnicki nivo "moze da prodje"? Ili mozda pak, nije ni za vizuelno posmatranje dobra, al tu i tamo moze da posluzi..

kulevb

Koliko se ja secam cg-3 montaza je ekvivalent eq-2 montazi.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Predrag

To mu dođe nešto ovako:

http://www.astronome.fr/produit-telescopes-d-initiation-telescope-celestron-astro-master-130-650-799.html

Dobar je za transport zbog veličine, a koliko se sećam dok sam se raspitivao za kupovinu jeste da je OK za vizuelna posmatranja, kao i montaža.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan


Yagodinac

Osim što su se na Tehnomaniinom sajtu isprolupavali po pitanju specifikacija (Optički dizajn: Refractor; Highest Useful Magnification: 307 x...), i osim što nude 20 i 10mm okulare (tu kombinaciju niko ne nudi jer i najjeftiniji barlow 2x tu kombinaciju pretvara u imbecilnu), mislim da je optika ista kao kod Skywatchera 130/650.
Drugim rečima, kad su kolimirani ti teleskopčići daju zaista dobru sliku i fenomenalni su za te pare. Gledao sam kroz to i zadovoljan sam viđenim. Na stranu bajke o uvećanjima od 300x...
Montaža može da prođe za vizuelno sa tim tubusom, ali nikakvi deepsky astrofoto izleti (ni kad staviš motore) neće biti mogući. Jedino može na teleskop da se postavi fotoaparat (piggyback) pa da se slika kroz neki manji objektiv, recimo sazvežđa, Mlečni put...
Naravno, moguće je okinuti Mesec, Sunce (sa filterom/folijom!) i poneku planetu, ali bez iluzija o vrhunskim dostignućima ako nemaš motore.


morea

Znaci neka sredina, pa dobro, mislim da je to ok za pocetak..
Hvala

robin15

Ooo, sta je ovo: u Tehnomaniji 8k dinara jeftiniji teleskop nego u TC?

morea

Heh, to i mene iznenadilo

Predrag

Za te pare je odličan. Kasnije možeš da prodaš montažu i kupiš bolju, kao i da se dokupi neki dodatni element.
Ako odgovara uzimaj pa da vidimo to mesto za posmatranje blizu tebe.   8)
Ja nisam uspeo da iskoristim ovo bolje vreme za posmatranje.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

morea

Odgovara, samo treba u ponedeljak da se vidi za ovaj kredit sto nude na sajtu, i ako ne bude problema oko toga uzimam

robin15

March 19, 2011, 12:18:24 am #10 Last Edit: March 19, 2011, 12:32:37 am by robin15
A jedno pitanje: gde bi mogla biti caka? Da li su stavili okulare od optisana ili nogare od plastike pa da tako obore cenu?

spadej

Imam isti takav vec nekoliko godina. Nema cake, samo se izgleda niko nije ugradio. Bar ne previse. Ja sam moj kupio u USA za nekih 150-ak USD-a.

Lepo rece neko, za te pare sasvim solidan instrument. Samo, okulari su tesko sr...nje! Zato sam ja uz teleskop kupio koferce, sa jos 5-6 komada malo manjih sr..nja!

Montaza je najgora moguca. Ovih dana intezivno radim na tome da je koliko toliko sredim. Nogari su klimavi, ali to nije najveci problem. Najgore je sto je puzasti zupcanik, bar na mojoj montazi, toliko nekavlitetan da prilikom kretanja glave montaze dolazi do naizmenicnog kocenja i ubrzavanja.

Ali, zanemari sve to. Odlican je za pocetak. A dok iz njega izvuces maksimum pojavice se veci i bolji teleksopi po prisutpacnim cenama. Bar se nadam.





hrast

Quote from: robin15 on March 18, 2011, 09:21:25 pm
Ooo, sta je ovo: u Tehnomaniji 8k dinara jeftiniji teleskop nego u TC?


Razlika jest i u montaži... CG-3 tj. EQ2 naprema EQ3 je poprilična razlika
+ ipak bi se kladio u tražioc kakav dolazi uz SkyWatcher
I da, u SKW je 2'' fokuser

kostur

I ja planiram da ga uzmem. Isti sw iz teleskop centra, samo trazioc lisiji.

Napomena svima, neka se niko ne pronadje, ali neka primenjuje:
da li
je l'
al'
stvarno izvinite, ali morao sam, dosadi mi kad listam po guglu, a ono:
''Dali si to uradio? Jel ja sumnjam na tebe. Jer smes da se vidimo sutra, pa da mi to u oci kazes?''
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

sale11472

Quote from: hrast on March 26, 2011, 02:25:03 pm
Quote from: robin15 on March 18, 2011, 09:21:25 pm
Ooo, sta je ovo: u Tehnomaniji 8k dinara jeftiniji teleskop nego u TC?


Razlika jest i u montaži... CG-3 tj. EQ2 naprema EQ3 je poprilična razlika
+ ipak bi se kladio u tražioc kakav dolazi uz SkyWatcher
I da, u SKW je 2'' fokuser


Ummmh pa nisam siguran da ima neke velike razlike, u TC SkyWatcher 130/650 isto tako dolazi na EQ2 i samo sa 1,25" fokuserom.... jedino što je možda red dot na njemu bolji od red dota na Celestronu ali ne bih se baš uzdao u neku preveliku razliku ni tu....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D