• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Astromaster

Started by morea, March 18, 2011, 06:38:04 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

morea


kulevb

Ja bih vrlo rado dosao. Moci cu da potvrdim u ponedeljak vece.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Laci

Quote from: Predrag on April 16, 2011, 08:11:34 pm
Da ne otvaram novu temu, a i ipak ima veze sa ovim teleskopom ;)
Ukoliko neko može da svrati do Borskog jezera 22. aprila predveče neka svrati. Tačno mesto posmatranja će biti naknadno objavljeno. Treba da se proveri.

http://www.adbor.org/

Očekujem da ćemo ostati barem do 23h. ;)




Vedro nebo i sjajan provod :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Quote from: Laci on April 16, 2011, 11:11:07 pm
Vedro nebo i sjajan provod :D


Hvala Laci. Ovo nam je prvo veće posmatranje koje organizujemo, pa se nadamo da će sve biti kako treba. Još smišljamo pravi način kako da ljudima što duže održimo pažnju. :)


"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kulevb

Ja mislim da je dovoljno samo vedro nebo, ako naidju oblaci mozda neki rostilj dok se ne razvedri  ;D. Ako ja dolazim, naravno ponecu i teleskop, tako da mozete da racunate na jos jedan. Samnom bi doslo bar jos dvoje ljudi iz Bora.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

levovnik

Ja bih da se vratim na temu Astromaster sa par pitanja.
Ako pretpostavimo da bih Celestron Astromaster 130/650 CG3 koristio za odmaranje živaca u bašti, ili eventualno na nekom proplanku Fruške Gore, tokom letnjih noći (naravno uz roštilj u blizini), bez ambicija da fotografišem bilo šta, da li se sa ovim teleskopom mogu razaznati Jupiterovi pojasevi i Saturnovi prstenovi? Ne zamerite mi, ja sam početnik, da možda ne tražim previše od relativno jeftinog teleskopa?
U Tehnomaniji više nema ovog modela, ali sam našao na 
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2577_Celestron-AstroMaster-130EQ---130-650mm-Newton-Telescope.html
Raspitam se da li ga šalju u Srbiju i da li se može platiti VISA karticom bez PayPal-a i, zamislite, sve može. Čak daju i popust. Nude ga za 180 eura plus 19.50 za transport. E sad, da li se plaća carina na teleskop ove vrednosti?
Ili je ipak pametnije takve stvari kupovati kod proverengo lokalnog prodavca?
SkyWatcher 102/1000 EQ3

sale11472

Quote from: levovnik on April 18, 2011, 10:49:33 pm
Ako pretpostavimo da bih Celestron Astromaster 130/650 CG3 koristio za odmaranje živaca u bašti, ili eventualno na nekom proplanku Fruške Gore, tokom letnjih noći (naravno uz roštilj u blizini), bez ambicija da fotografišem bilo šta, da li se sa ovim teleskopom mogu razaznati Jupiterovi pojasevi i Saturnovi prstenovi?


Da, još ako se odmakneš od roštilja i sličnih izvora svetlosnog zagađenja, ubica transparentnosti i seeinga (mada roštilj u gluvo doba noći gubi podosta od svoje privlačnosti) možeš da vidiš još podosta toga.

Quote from: levovnik on April 18, 2011, 10:49:33 pm
E sad, da li se plaća carina na teleskop ove vrednosti?


DA!    :'(  (UAAAAA država i carina! UAAAAA!)

Quote from: levovnik on April 18, 2011, 10:49:33 pm
Ili je ipak pametnije takve stvari kupovati kod proverengo lokalnog prodavca?


O pa da svakako   ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Rekoh vec da imam bas taj teleskop nekoliko godina. I prezadovoljan sam sa njim. Mali je, lako se transportuje, a opet sasvim dovoljno veliki da "bacis pogled" prilicno daleko.

Iako po svojoj konstrukciji nije bas za planete, bez po muke sam posmatrao Saturn, Jupiter, Veneru, Mars, i naravno Mesec. Ne mogu da se pohvalim ulovljenim M-ovima, jer imam jako veliko svetlosno zagadjenje, i ne znam bas najbolje nebesku navigaciju, ali recimo da sam cak i u takvim uslovima sasvim lepo video Orion maglinu, Andromedu, Plejade i jos mnogo toga.

Nije bitno koliki je teleskop, vec da li umes da ga koristis.Pre nego sto kupis, procitaj sve sto mozes da nadjes o navigaciji, kolimaciji, useveravanju, eq3 montazi, reflektorskim teleskopima, njihovom odrzavanju... Jos kad bi mogao da bacis pogled kroz neciji teleskop slicnih dimenzija, da ti neko pokaze kako se koristi...

Ovo ti govorim zato sto sam ja isao suprotnim smerom. Prvo sam kupio pa onda citao i ucio. Razocarao sam se bezbroj puta, mesecima nisam nista radio, i bio na dobrom putu da se manem astronomije.


levovnik

Quote from: spadej on April 19, 2011, 09:28:45 am
Rekoh vec da imam bas taj teleskop nekoliko godina. I prezadovoljan sam sa njim. Mali je, lako se transportuje, a opet sasvim dovoljno veliki da "bacis pogled" prilicno daleko.

E, baš to sam hteo da saznam.

Quote from: spadej on April 19, 2011, 09:28:45 am
Nije bitno koliki je teleskop, vec da li umes da ga koristis.Pre nego sto kupis, procitaj sve sto mozes da nadjes o navigaciji, kolimaciji, useveravanju, eq3 montazi, reflektorskim teleskopima, njihovom odrzavanju...

Sad sam u toj fazi. Učim o teleskopima. To učenje me je i dovelo do ovog modela. Naravno ima još mnogo toga da se nauči. Što se tiče navigacije, useveravanja, uglova itd. mislim da sam tu dobar. Stari artiljerac, računač ;)
Matematika i računari (struka) su mi bliski pa planiram i to znanje maksimalno da koristim. Laptop je spreman. Koji software preporučuješ?

Quote from: spadej on April 19, 2011, 09:28:45 am
Jos kad bi mogao da bacis pogled kroz neciji teleskop slicnih dimenzija, da ti neko pokaze kako se koristi...

Videh ovde negde da se spominje Letenka i neka okupljanja. To mi je blizu. Moraću da pratim dešavanja pa da se malo "prilepim" i probam sve to pre kupovine.

SkyWatcher 102/1000 EQ3

kostur

Od softvera definitivno stellarium, ali dzaba ti je ako zivis u gradu gde je lp ogroman, pa ces u 01:00 moci da vidis 10 zvezda koje nisu dovoljne za navodjenje.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

levovnik

Quote from: kostur on April 19, 2011, 10:17:53 am
Od softvera definitivno stellarium

E ovo je stvarno odličan program. Nekad davno sam koristio SkyGlobe, koji sad dođe smešno u poređenju sa Stellarium-om.
Jedno pitanje u vezi toga, da li Stelarium pravi razliku između zimskog/letnjeg vremena pa se sam koriguje ili to treba uraditi ručno. Ako se ne varam, letnje vreme je "štimovano" vreme i treba se orijentisati prema zimskom. Ispravite me ako grešim po tom pitanju.

Quote from: kostur on April 19, 2011, 10:17:53 am
ali dzaba ti je ako zivis u gradu gde je lp ogroman, pa ces u 01:00 moci da vidis 10 zvezda koje nisu dovoljne za navodjenje.

Živim u Rumi, što i nije neki grad ;) Pri tom sam na periferiji pa se nebo lepo vidi i golim okom.
Upravo sam izlazio napolje da proverim kako Stellarium radi. Ako je ono što sam video, ono što mislim da sam video, onda je 19.04.2011 u 23:45 golim okom bilo vidljivo Mesec, Spica, Saturn, Porrima u nekoj zamišljenoj liniji (ne baš pravoj, ali približno) na aziumutu od 155 do 183 stepena. Znao sam da se Venera i Mars mogu videti golim okom, ali za Saturn...
Da se nisam sad nalupao gluposti?  :o
SkyWatcher 102/1000 EQ3

sale11472

April 20, 2011, 12:18:40 am #42 Last Edit: April 20, 2011, 12:24:05 am by sale11472
Quote from: levovnik on April 19, 2011, 11:55:26 pm
Quote from: kostur on April 19, 2011, 10:17:53 am

Jedno pitanje u vezi toga, da li Stelarium pravi razliku između zimskog/letnjeg vremena pa se sam koriguje ili to treba uraditi ručno. Ako se ne varam, letnje vreme je "štimovano" vreme i treba se orijentisati prema zimskom. Ispravite me ako grešim po tom pitanju.


U podešavanjima klikneš na sistemsko vreme i ostavio operativnom sistemu da misli o tome (uspešno to rade i Windows i Linux i sve ostalo što sam video)..... još ako dodaš i neki programčić za sinhronizaciju sistemskog vremena sa atomskim časovnikom ......

Quote from: kostur on April 19, 2011, 10:17:53 am
....ali dzaba ti je ako zivis u gradu gde je lp ogroman, pa ces u 01:00 moci da vidis 10 zvezda koje nisu dovoljne za navodjenje.


Ovo jednostavno nije tačno, da naravno u gradu smeta LP ali uz malo dobre volje može da se vidi dosta toga, pa čak čovek može da se nauči snalaženju na nebu u dovoljnoj meri da npr pobedi na Mesije maratonu ......
Divno je otići na neku planinu gde je mrkli mrak (a to definitivno nije Fruška gora) ali ne treba bežati od posmatranja i kada su uslovi loši i mesto daleko od pogodnog ....
Mislim da u ovoj zemlji nema mesta koje je gore od Beograda i  mog dvorišta pa opet

http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/dvogledom-kroz-gradski-lp/

http://www.astronomija.co.rs/forum/posmatranja/posmatranje-iz-komsiluka-07-maj/

da malo mi nedostaje vremena i dobre volje ali ako tokom praznika bude vedro ništa me neće sprečiti da poonovim takvo nešto...


Quote from: levovnik on April 19, 2011, 11:55:26 pm
letnje vreme je "štimovano" vreme i treba se orijentisati prema zimskom. Ispravite me ako grešim po tom pitanju.
. Znao sam da se Venera i Mars mogu videti golim okom, ali za Saturn...
Da se nisam sad nalupao gluposti?  :o



Pa vidi se i Saturn a i Jupiter (pa i Merkur naravno) što ne bi, tek su ti za Uran i Neptun potrebni teleskopi (ili makar dvogled). Vide se i neki objekti dubokog neba golim okom...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kulevb

Izvinjavam se g-dinu Predragu i Morei. Evo do zadnjeg trenutka nisam znao da li cu moci doci na Borsko jezero. Na zalost nemogu. Sve sam lepo isplanirao i dogovorio ali kada nesto nece, ono bas nece  :'(. Inace moj otac je iz Bora. U Boru imam dosta rodbine i prijatelja. Na Borskom jezeru sam poslednji put bio kao mali. Planirao sam sutra da dodjem zajedno sa suprugom i decom i da ostanemo ceo vikend, ali ovi robovlasnici (tako ja zovem danasnje privatnike), stvarno nemaju milosti. Nadam se da cemo se videti i upoznati nekom drugom prilikom. Zelim Vam uspesno posmatranje i dobru posecenost, a po svemu sudeci vreme Vam ide u prilog.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Predrag

Ništa, drugi put.
Sad smo stigli sa jezera, pa sutra opet. Propisno smo se smrzli.
Nikad jezero nije bilo osvetljenije u svojoj istoriji! ??? Galaksije i magine je mučno posmatrati.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan