• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Saturn 29-30.03.2011

Started by gilecais, March 30, 2011, 09:01:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gilecais

Zdravo Jagodince.Moja racunica ti je:OTA 203/2030 pa Ruski barlow 2X pa okular SW GL 15mm pa Cenon A-560 6X.Postoji razlika izmedju Vasih 750 mm p.fokusa i mojih 2030 mm P.fokusa.Vazno je da bude ista proporcija izmedju otvora instrumenta i efektivne zizne daljine da bi dobili istu svetlosnu moc.

Predrag

Čini mi se da je ova još oštrija. Bravo.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Quote from: gilecais on March 31, 2011, 12:05:49 pm
Postoji razlika izmedju Vasih 750 mm p.fokusa i mojih 2030 mm


Naravno, na f5 se sve moguće greške proizvodnje ogledala všestruko uvećavaju, kao i (ne) kolimacija. Što se tiče Schmidt Cassegrain teleskopa koji svi odreda imaju velike f odnose optika nikad nije problem a i kolimacija dopušta poprilična odstupanja. Zato je tvoj teleskop prototip planetarnog teleskopa.

Laci

Quote from: Yagodinac on March 31, 2011, 09:26:45 am
Ti bi morao da staviš 12x zum na okular od 15mm da bi postigao to isto.


Kanda bi Saturn bio malko taman na 12X zuma sa tim okularom ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: Laci on March 30, 2011, 10:50:17 am
Lep oštar snimak Saturna u boji, oluja sa lepo uočava. Jedino mi se čini da su se prstenovi dosta stopili sa detaljima na planetarnom disku :)


Izvinjenje Gile, sada vidim da kada prstenovi prelazi preko planetnog diska pokrivaju tamniju ekvatorijalnu zonu pa su zato u istom tonu sa malim razlikama u nijansi ;) Prva obrada je prirodnija :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Laci prva obrada je i po meni prirodnija,ali sam odradio drugu varijantu obrade samo zbog tebe da bi sam dosao do nekih zakljucaka.U vezi sa 12X zoomom bila bi ti slika dosta tamnija ne predlazem ti to.Pozdrav od Gileta. ;D

sale11472

Quote from: Yagodinac on March 31, 2011, 02:12:16 pm
Što se tiče Schmidt Cassegrain teleskopa koji svi odreda imaju velike f odnose optika nikad nije problem a i kolimacija dopušta poprilična odstupanja.


Pa sad nisam baš siguran da ovo pije vodu, ipak je to malo drugačiji dizajn pa ne bi trebalo koristiti analogiju sa njutnom velikg f-broja. Koliki je f primara kod SC negde oko 2-3... teško da oni baš nisu toliko osetljivi na kolimaciju i ako se ne varam negde je Bobo pisao o tome....
Šta da kažem nego SORRY ali vama astrogotografima kolimacija ne gine makar kupili i refraktor ;)


PS htedoh da promenim ono astrogotografi ali obzirom na montaže ......mislim da za tim nema potrebe  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

gilecais

Kolimacija je zakon,nekolimisani instrument je kao kad hoces da vozis bicikl bez jednog tocka. ;D ;D ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on April 01, 2011, 01:32:25 am

Pa sad nisam baš siguran da ovo pije vodu, ipak je to malo drugačiji dizajn pa ne bi trebalo koristiti analogiju sa njutnom velikg f-broja. Koliki je f primara kod SC negde oko 2-3... teško da oni baš nisu toliko osetljivi na kolimaciju i ako se ne varam negde je Bobo pisao o tome....



U pravu si, nisam uključivao mozak. Kolimacija SC teleskopa se obavlja mnogo preciznije i na većim uvećanjima nego što je to potrebno na f5 newtonianu. Drugim rečima oni moraju biti "na mrtvo" dobro kolimirani da bi prikazali onakve detalje kakve Gile snima. Evo nekih peripetija jadnog čoveka koji je smatrao da je njegov SCT dobro kolimiran i posle višegodišnjih posmatranja:

http://www.astromodel.50megs.com/Collimation.html

Quote from: sale11472 on April 01, 2011, 01:32:25 am

PS htedoh da promenim ono astrogotografi ali obzirom na montaže ......mislim da za tim nema potrebe  ;D



Kad odu baterije bio sam i astromotograf.
:)