• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AZ GoTo montaza

Started by digitalex, May 23, 2011, 07:20:15 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

digitalex

Evo jedne sprave koja mi je zanimljiva
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-goto-montazi/130650-goto-reflektor
Interesuje me: da li je sa ovom spravom moguce fotografisanje uz pomoc DSLR aparata?
I najbitnija stvar je da objekat ostaje stalno u vidnom polju-Na osnovu ove recenice, zanima me da li je moguce slikati objekat sa dugackom ekspozicijom?

Ljubo

QuoteI najbitnija stvar je da objekat ostaje stalno u vidnom polju


To nije najbitnija stvar za astrofotografiju! Oprezno sa sajtovima gdje se reklamira i prodaje astro-oprema. Tu sve piše u superlativima i za idealne slucajeve, a to u praksi nikad nije ostvarivo. Pogotovo za astrofotografiju!

Prvo: Montaza je klimava, single-arm, ne moze lako nositi DSLR aparat (sumnjam cak i obican digitalac), te se u tom smislu ovakva kombinacija moze jedino koristiti za snimanje Mjeseca i Sunca, a uz dosta dovijanja, moze se pokušati i sa Saturnom i Jupiterom. I tu je kraj izbora objekata za snimiti ovom spravom.

Drugo: Periodicna greska ovakvog setapa je poprilicna, daleko od onoga što bi trebalo za snimanje deep-sky objekata.

Trece: Iako objekat ostaje stalno u vidnom polju, postoji rotacija tog istog polja pri duzim ekspozicijama (karakteristicna za sve azimutalne montaze), pa sve i da je pracenje dobro pri duzim ekspozicijama, nastaju problemi prilikom stekiranja pojedinacnih frejmova.

Ko što neko odavno reče: Montaza je najbitnija stvar u deep-sky astrofotografiji.

Inače, za vizuelni setap ovaj teleskop završava posao. Još da to tako i piše na pomenutoj web stranici (na sajtovima sa zapada jasno piše koji je setap zgodan za vizuelno, a koji za astrofotografiju) manje bi ljudi lutali.


Yagodinac

Za fotografisanje sa ekspozicijom od po 30sec posao može da završi bilo koja EQ5-6, za lakše teleskope i aparate možda čak i EQ3 sa motorima. Pošto je to ispod svakog standarda za bilo kakvu ozbiljniju deep sky astrofotografiju je potrebno imati autoguider i/ili prateći teleskop i minimum ovu montažu:

http://www.teleskop.rs/teleskop/mehanika/heq-5-pro-goto

Sem nje u obzir dolaze veće/skuplje/bolje, nikako jeftinije montaže. Ovo važi za deepsky fotografiju SLR aparatima. Za Sunce, Mesec i pokoju planeticu je Ljubo već objasnio, biće koliko-toliko upotrebljiva i ova iz naslova.
Po mom mišljenju 50-80% cene jednog astrofoto setupa odlazi na montažu, u zavisnosti od ličnih afiniteta. Ovo nije jeftin hobi, na našu sveopštu žalost  :'(

sale11472

Quote from: digitalex on May 23, 2011, 07:20:15 pm

I najbitnija stvar je da objekat ostaje stalno u vidnom polju-Na osnovu ove recenice, zanima me da li je moguce slikati objekat sa dugackom ekspozicijom?


Na osnovu te rečenice .... moguće je posmatrati objekat duže vreme.... nigde ja u opisu te montaže ne videh da se pominje astrofotografija.
Alt Az montaže za posmatranje a nikako za fotkanje pogotovo ne za duge ekspozicije (kod kra
ih još i da obradom rešiš rotaciju polja)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D