• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kupnja Teleskopa

Started by Sinisa, April 08, 2011, 03:44:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

5ja

Predlažem ti da prvo staviš veći teg pa onda sa manjim lakše balansiraš i napraviš ravnotežu sa tubusom (i dodacima) po potrebi.. kao na vagi... 

Svaka čast i sve najbolje sa novom ''igračkom''!
Putovanje kreće..  ;)

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Čestitam! Nekako kod nas veliki ahromati nisu nešto popularni a zapravo su dosta dobri i oštri teleskopi. Da je sreća da bude više ovakvih teleskopa...
pozz

Sinisa

Napokon stigao 114/900 EQ1...nadam se da nisam pogresio u izboru.
150/750 EQ3

levovnik

Konačno se razvedrilo :D i konačno sam uperio teleskop u nebo.
Noć prva, sreda 18.05.
Naravno, nisam bio mogao da sačeka potpuni mrak, pa sam izneo teleskop u dvorište još za dana. Čim se pojavio Arkturus, naštelovao sam finder i čekao Saturn.
I onda sam zanemeo, blago rečeno. Na 40x se fantastično video, sve sa prstenom, Titanom i Reom. A onda na 100x, fantazija. Slika kristalna, oštrija nego na monitoru računara.  :o
Kao dete u prodavnici slatkiša, htedoh sve odjednom. :P
Odmah sam hteo da "proverim" i da li je Mizar zaista dvojna zvezda. Iako je bio po prilici visoko i nezgodno za posmatranje refraktorom, rizikujući da se ušinem (trebao sam izdići stalak više, ali nema veze), uverio sam se i u to.
Hromatske aberacije i ako je bilo, nije mi smetala da se oduševljavam.
Onda se iznad krovova pojavio Mesec. Znam da pun Mesec nije dobar za posmatranje, ali nisam mogao da odolim. Izdržao sam atak svetla na oko i kada sam se navikao na tu jačinu, wooooooooow  :o Ciljao sam rubove kako bih što bolje video reljef našeg pratioca. Do sada sam video milion slika Meseca, ali ovo što sam video svojim okom je neprevaziđeno.
Noć druga, četvrtak 19.05.
Ovaj put sam malo ozbiljnije pristupio posmatranju. Instalirao sam se u ,,veći mrak" u dnu dvorišta. Pripremio laptop, stellarium, lepo se useverio. Vreme je bilo malo lošije nego prethodno veče, ali dovoljno dobro da opet uživam. Mizar, Vega, Arkturus, Saturn (ovaj put samo Titan). Pokušao sam da nađem M101, ali mi nije pošlo za rukom. Suviše je visoko i nezgodno za gledanje. Zatim sam pokušao da nađem M5. Krenuo sam od Arkturusa, malo dole i levo, podesio DE ugao i pretraživao po RA osi. I, mislim da sam našao, sem ako nisam našao nešto drugo. Izgledalo je kao maglina, nisam mogao da vidim zvezde u njemu, možda zbog male aparature, možda zbog slabe vidljivosti.
No, sve u svemu, polako ulazim u priču. Sad već počinju razmišljanja o barlow sočivu, planetary okularu (6-7mm). Izgleda sam ušao u utakmicu ,,igre bez granica", ali nije mi žao.
Neću više da smaram o mojim utisicima o posmatranju u temi za opremu ali, nemojte mi zameriti, samo još jedan. Mišljenja sam da ljudi nemaju pojma koliko zvezda ima na nebu i koliko su lepe. Kada sam okrenuo teleskop u ,,ništa" i pogledao kroz okular, kroz glavu mi proletela ona scena iz Odiseje 2001., kada Dave Bowman kaže ,,My God, it's full of stars". Zapravo i ja sam to pomislio.
SkyWatcher 102/1000 EQ3

morea

May 20, 2011, 10:55:23 am #64 Last Edit: May 20, 2011, 11:01:27 am by morea
Cestitam na prinovi, odlican izvestaj. Probaj sledeci put M 13 u herkulesu, on je nesto veci i sjajniji, a i lakse se nalazi- lociras etu i zetu herkulesa (to su dve zvezde koje cine zapadni deo trapeza, prema arkturusu) krenese 1/3 puta od ete prema zeti (eta je gornja) i on je tu.

puno vedrih noci zelim

Laci

Quote from: levovnik on May 20, 2011, 09:14:22 am
Mišljenja sam da ljudi nemaju pojma koliko zvezda ima na nebu i koliko su lepe.



8)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Quote from: levovnik on May 20, 2011, 09:14:22 am
No, sve u svemu, polako ulazim u priču. Sad već počinju razmišljanja o barlow sočivu, planetary okularu (6-7mm). Izgleda sam ušao u utakmicu ,,igre bez granica", ali nije mi žao.


Baš tako.  ;)
Ja već razmišljam o prodaji teleskopa i kupovini boljeg. Nekog od 200mm...

Odličan izveštaj.
Vedro nebo.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Evo moj mali izveštaj o novom teleskopu ...Izađem ja napolje (i moji neki drugari napolje) vidim,arkturus i tu jos poneka zvezda (Vega,kapela....) sacekam jos malo da se smraci i da vidim saturn...prvo (test) da vidim arkturus,malo ga teze nadjem (nisam jos tad namestio trazilac kako treba,tek sam danas) i vidim onu ''Krofnu'' fokusiram,i,ok...aj sad saturn! nađem ga ja (jedva) i vidim,prstenove,i rupu između planete i prstenova (Nije cassinijeva pukotina) I još poneki satelit...danas cu da probam sa barlowom (x2) ako bude vedro...eto
150/750 EQ3

Danijel

Izvrsno levovnik, baš je bilo lijepo čitati tvoj report 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

Pravo da ti kazem zazeleo sam se nekog veceg refraktora. Samo da pitam, na primer taj 102/1000...  Da li je f9,81pogodan za posmatranje svega?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sinisa

Danas sam isprobao barlow na saturnu i mislim šta reći...WOW!  :o
Morao sam odma fotoaparat da uzmem,ali,nije se videlo dobro sa fotoaparatom
Evo snimak http://www.youtube.com/watch?v=_Dfw-OfMQWw
Sviđa? Samo se malo (više) mrda
150/750 EQ3

gile.ms

Čestitam obojici na kupljenim cevkama!
Neka vas lepo služe i mnogo vedrih noći da provedete uz njih  :D

lenovnik, potpuno razumem tvoje oduševljenje pogledom "u ništa"... moj favorit za posmatranja te vrste je predeo Lira - Labud - Strela: deo Mlečnog puta bez mnogo prašine koja zaklanja pogled ka dalekim zvezdama... još kad naletiš na magline Ring i Dumbbell...  :D :D :D
Takođe, tu se nalazi i dvojna zvezda Albireo koja se razdvaja i u dvogledu sa lepo uočljivom razlikom u boji...

Vedro nebo!
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

levovnik

Quote from: kostur on May 20, 2011, 09:53:59 pm
Samo da pitam, na primer taj 102/1000...  Da li je f9,81pogodan za posmatranje svega?

Ako pitaš mene, ne znam. To tek planiram da otkrijem.
Do pre neki dan, mislio sam da ću posmatrati samo planete i Mesec. Ali...
Čudo jedno kako se čoveku interesovanja mogu odjednom proširiti. :o

Quote from: gile.ms on May 20, 2011, 10:34:18 pm
lenovnik, potpuno razumem tvoje oduševljenje pogledom "u ništa"... moj favorit za posmatranja te vrste je predeo Lira - Labud - Strela: deo Mlečnog puta bez mnogo prašine koja zaklanja pogled ka dalekim zvezdama... još kad naletiš na magline Ring i Dumbbell...  :D :D :D
Takođe, tu se nalazi i dvojna zvezda Albireo koja se razdvaja i u dvogledu sa lepo uočljivom razlikom u boji...

Nećeš verovati, nekako u vreme dok si ti pisao ovaj post, ili malo kasnije, baš sam "šarao" po tom delu neba. Priznajem, nemam pojam o Liri, Labudu i sl. ali sam slučajno naleteo na to "ništa". Doduše, u dvorištu ne mogu da okrenem teleskop gde hoću već gde mogu, a u tom pravcu može. Nisam bio našao ništa od konkretnih objekata koje si pomenu, nisam ih ni tražio. Samo samo, kao što rekoh, šarao.
Malo je nezgodan "ovaj sport" ako se ujutro ustaje u 6 i mora da se radi. Treće veče za redom je izazvalo efekat "oči na pola koplja" i zevanje. Zato nisam ništa tražio, samo sam gledao... Dok sam mogao.
SkyWatcher 102/1000 EQ3

Yagodinac

Quote from: kostur on May 20, 2011, 09:53:59 pm
Pravo da ti kazem zazeleo sam se nekog veceg refraktora. Samo da pitam, na primer taj 102/1000...  Da li je f9,81pogodan za posmatranje svega?


Pogodan jeste za posmatranje ali ne i za fotografisanje deepsky objekata. Ustvari, može čak i za to ali su ekspozicije malo duže.
Jedina razlika u odnosu na neki npr f5 je što ti za mala uvećanja treba neki okular sa većom žižnom daljinom. Primera radi kod mene 25mm daje tačno 30x uvećanja a na 102/1000 bi to isto bilo 40x.

kostur

@Yagodinac
znas kako, meni su prvo na umu bili refraktori, zbog slike sa vecim kontrastom, ali onda, veci otvori i manja cena prebacise me na reflektore. Ali evo, da ovaj decko nije uzeo 102/1000 ja ne bih ni razmisljao o istom. Kaze da se hromatska aberacija tesko primecuje, a meni ni na optisanu ne smeta. Bas sam hteo, ono vece oko evrovizije da pogledam Mesec, i pronasao sam aberaciju koju nisam nikad ni primecivao. Znaci, aberacija mi ne bi smetala, kao ni velicina teleskopa. Sta znaci ako je f broj veci? Pitam te zato sto mi neko, mozda cak ovde na forumu, rece za katadioptike da bi nebule bile lose bas zbog visokog f broja.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/