• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

LIRIDI

Started by kulevb, April 15, 2011, 10:38:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kulevb

Posto kiza ima autorska prava na exploziju  ;), evo da otvorim temu o meteorskoj kisi koja bi trebalo da pocne sutra 16-tog i da traje do pred kraj meseca. Pa mozemo ovde da stavimo i neku sliku ili video ako neko bude imao, itd...
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

kulevb

Izgleda da sam se lose proracunao. Racunao sam da je vegetacija dosta umanjila LP i zato nisam odlazio dalje od kuce da posmatram maximum Lirida. To je bila greska jos u postavci. Ako mi verujete nisam uspeo da vidim niti jedan jedini meteor. Da li je neko bio bolje srece, ili su Liridi ove godine podbacili ?
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

Yagodinac

Ja sam juče i prekjuče video bar 5-6 manjih, dok sam snimao teleskopom. Iskreno, ne znam kakvi su bili proteklih godina jer to skoro nikad ne posmatram niti slikam ali... Nemam ni dovoljno kvalitetno nebo ni opremu za neku široku panoramsku fotografiju Lirida.

stevansan

Ja sam probao da posmatram 21-22 isto iz grada. Uspeo sam da vidim samo 2 Lirida i 11 sporadika, vece je bilo bas vedro i uslovi nisu bili mnogo losi. Po ovim IMO-ovim graficima nisu omanuli, koliko je ocekivano ("The Lyrids are expected to peak on the evening of 2011 April 22 (ZHR ~20)"), toliko je otprilike i vidjeno:

marino

..malo kasno ali evo i nase snimke jednog fireballa iz te grupacije..snimio je gregor srdoc iz sarsoni, viskovo (rijeka)..doduse bilo je na am ali evo i ovdje na forumu...

usput, evo istog fireballa snimljenog od strane kolega iz slovenije i italije;
http://meteore.forumattivo.com/t1778-fireball-20110420_225146-1-ut#7813

m
Vidulini Observatory

kulevb

90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.