• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Moj novi teleskop

Started by mzex, April 18, 2011, 01:36:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mzex

Kupio sam neplanirano ovaj teleskop http://www.le-tehnika.si/index.php?location=1073&sublocation=731&pId=3239 (MAKSUTOV - CASSEGRAIN SKYWATCHER BKMAK102 AZGT), uchinilo mi se da je bash povoljna cijena (platio sam ga 300E).

Trazhio sam prenosni teleskop, ne zanima me astrofotografija. Molio bih vashe mishljenje, dal sam se zeznuo ili ne :)..mislim sad je gotovo, ali bio je trenutak "inspiracije" i kupio sam ga za 5 minuta  ;D

sale11472

Quote from: mzex on April 18, 2011, 01:36:20 pm
. Molio bih vashe mishljenje, dal sam se zeznuo ili ne :)..mislim sad je gotovo,........


Naše mišljenje je totalno nebitno dakle reci TI nama da li si se zeznuo ;D
Ili drugim rečima kako se pokazao u praksi, da li si imao problema sa korišćenjem (i kakvih), koje objekte si posmatrao i kako su izgledali (ako je do preporuke ja bih preporučio, ovim redosledom: komšinice, Mesec, planete, Sunce uz baader foliju,......... globularna jata...................................sve ostalo što ti padne u vidno polje) šta si očekivao i da li si se razočarao itd itd itd
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kruska

treba mu reci da posle............   i  itd itd itd idu ponovo komsinice

mzex

April 19, 2011, 10:08:12 am #3 Last Edit: April 19, 2011, 10:16:10 am by mzex
Juche sam ga kupio, a sa terase vidim samo komadic neba, a i u gradu sam..tako da josh nishta nisam vidio :). Chim se poklopi vedro nebo i da imam malo slobodnog vremena, odoh van grada da gledam..
Inache, imao sam vec "teleskop", Optisan (Otpisan :) ), on mi je za komshinice ;)

Imam jedno pitanje..zhelim da kupim 2X Barlow. Da li mora da bude bash barlow za Skywatcher ili mozhe bilo koji 1,25 inchni? Gdje u Bgu mogu da ga kupim? Ako ima neko na prodaju, neka se oglasi.

Hvala

sale11472

Barlow ???
Kupi GSO 2,5x APO barlow, npr  u Teleskop Centru koristiće ti za vizuelno posmatranje i na mnogo boljoj opremi kasnije.

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mzex


Yagodinac

Prvo, čestitke.

Quote from: mzex on April 18, 2011, 01:36:20 pm
Molio bih vashe mishljenje, dal sam se zeznuo ili ne :)..mislim sad je gotovo, ali bio je trenutak "inspiracije" i kupio sam ga za 5 minuta  ;D


Nisi se zeznuo: teleskop ti je odličan za Mesec i planete, za ostalo je ok. Ne bih se bunio da imam jedan takav (mada bih pre 127mm).
Maxutovi su izuzetno oštri tako da komšinice nadalje moraju biti u pripravnosti. Uz tzv T-ring tvoj teleskop se montira direktno na dslr tako da možeš da slikaš ubitačno uvećane i oštre slike zalazaka sunca, Meseca ili... komšinice.
Jedino smatram da ti barlow nije potreban, uvećanja preko 200-250x na tako malom teleskopu su mutna i tamna. Znači možda bolje da uzmeš jedan plossl 6-7mm; slika u njemu će biti nešto svetlija i oštrija nego u barlowu sa ekvivalentnim uvećanjem.

Vesela igračka, nema šta.
;)

sale11472

Kahm
Plossl 6 mm zaobiđi u širokom luku a i onaj od 7 mm takođe, jednostavno ti okulari imaju tako malo izlazno sočivo da su jako neudobni za korišćenje mnogo bolja je opcija plossl od 15 mm i pomenuti barlow... naravno ovo je opšta preporuka na tvom teleskopu su to ipak prevelika povećanja.....
Mada ako si dobio od okulara ono što piše na linku koji si postavio onda možeš slobodno da sačekaš sa kupovinom barlowa ja bih pre kupio neki lep planetary okular npr onaj od 7 mm

A onda razmišljao o nekom okularu oko 17mm - 20mm.....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Quote from: sale11472 on April 20, 2011, 12:39:24 am
Kahm
Plossl 6 mm zaobiđi u širokom luku a i onaj od 7 mm takođe, jednostavno ti okulari imaju tako malo izlazno sočivo da su jako neudobni za korišćenje mnogo bolja je opcija plossl od 15 mm i pomenuti barlow...


Pa... imam neki plossl 6mm i gleda se bez problema. Doduše manji izlazni deo bi verovatno bio problem ali prosudite sami - po meni je veoma upotrebljiv za gledanje. Razlog zašto sam preporučio plossl je taj što su maxutov i SC teleskopi poznati po tome da gutaju sve. I najjeftiniji okulari tipa kelner na njima daju veoma dobru sliku. Nema potrebe dečko da ulaže u skuplje planetary okulare ili barlow.
Naravno, sto ljudi - sto ćudi. Ja kažem šta bih ja uradio u cilju dobijanja što boljeg sistema za što manje pare  ;D




kruska

kako prodje vreme covek nauci sta mu je komotnije.
tesko je gledati objekat kroz mali otvor okulara
zato najbolje gledati kroz npr 15mm 25mm ili 32mm a jos kad dodas odgovarajuci barlow 2x 3x ili 5x shvatices sve zasto je ovako najbolje
ja sam okulare ispod 10mm upotrebio najvise 10 puta ukupno sve zajedno

nije sto je zbog para ali pare su vazne
najbolje je kad nema para....

mzex

Josh jedno pitanje... naime, dobio sam 2 okulara uz njega 10 i 25mm. Ako bih kupio Barlow 2X i gledao sa ovim okularom od 10mm da li bih uopshte mogao fokusirati sliku da bude oshtra ili bi bila mutna na ovom teleskopu? Isto tako, da li bi bila jako tamna ili ipak "zadovoljavajuca" za gledanje planeta? Ako ova kombinacija nije dobra, da li da uzmem jedan okular od npr 12 ili 15mm i pomenuti Barlow, ili samo neki od 7 ili 6? Ima li ko slichan teleskop, pa mozhe sa sigurnoshcu odgovoriti?

A Yagodincu hvala za ono "dechko" . Hehe dechko od 4 banke ;)
Hvala

kocha

Pa i ja sam počeo u tim godinama (krenuo za svojom decom) i (na izgled) ništa mi ne fali!!!

Yagodinac

Naravno, Kočo, nego i mi (jedva) mlađi od 4bank moramo nešto da prigovorimo. Najlakše je kritikovati sudiju  ;)

Ovaj, sorry za "dečko"... Milsim da je plafon upotrebljivog uvećanja na tvom teleskopu 200-250x, svejedo na koji način to dobio: 10mm okular + 2x barlow ili 5-6mm okular bez barlowa. Sa barlowom (bio on i najkvalitetniji powermate koji košta kao tvoj teleskop) imaćeš nešto manje oštru i malo tamniju sliku. Ako koristiš no name ahromatski kineski barlow razlike će verovatno biti izraženije.
Moje razmišljanje je išlo u pravcu da ti već imaš dva uvećanja: 52x i 130x. Po meni ti treba još jedno od oko 200x a to bi bilo 6 ili 7mm okular. E sad, možeš i da kupiš barlow 2x kinez ali on ne puca od kvaliteta. Možeš da uzmeš i apo 2.5, nije ni on skup a bolji je dosta, ali to je već mnogo: 2.5x130=325 a to je već ohoho optimizam i za mnogo veće teleskope.

Kao što vidiš, najjeftinije možeš da prođeš sa još jednim okularom 7mm. Ako uzmeš barlow 2.5 onda ti treba i 15-17mm okular a to poskupljuje investiciju. Znam da ćeš vremenom uzeti sve to (tako to ovde ide  ;D ) ali u startu šta uzeti i što pre gledati je ovde imperativ. Dok je još neki dan vedro...

sale11472

Quote from: Yagodinac on April 20, 2011, 01:51:02 pm
..... Ja kažem šta bih ja uradio u cilju dobijanja što boljeg sistema za što manje pare  ;D

Pa nisam siguran koliko bi to bilo dobro za razliku u ceni od nekih dve hiljadarke, što definitivno nije preterano; dobiće okular koji će koristiti i onda kada bude sve svoje plossl-e zamenio nečim boljim.....
Ti si doco kanda zaboravio kakvu sliku daje ta kombnacija (seti se da smo probali na Letenki i da sam ja posle gunđao da planetary ne ide u kombinaciji sa barlowom)....
Slažem se ja da ne treba raspati pare ali kada razlika u ceni nije preterana ja bih se uvek odlučio za bolje (kad bolje razmislim to sam i uradio kad sam kupovao barlow i ni jednog momenta se nisam pokajao)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mzex

Josh jedno pitanje..

Primijetio sam da mi trazhilac i teleskop nisu bash kalibrisani, tj ako nadjem neshto u trazhiocu, trebam da ga lovim onda u teleskopu josh, ne pokazuju isto.
Ne kapiram kako se ovo kalibrishe, jer u uputstvu nema ni rijechi o ovome. Trazhilac se samo umetne u drzhach trazhioca i "fixiran" je sa 3 shrafa, od kojih je jedan sa oprugom.
Dosta vremena gubim sa time, relativno lako nadjem u trazhiocu shta trebam i onda pola sata chachkam po teleskopu, da bih to nashao. Naravno, i kalibrisanje GoTo montazhe je onda nocna mora.

Ima li ko kakvo objashnjenje, kako da kalibrishem trazhioc sa teleskopom?