• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

tamna energija ili nova dogma

Started by power of reason, April 17, 2011, 06:23:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

r2d2 je u pravu, ali je i sale uboo poentu a to je da je dečko kompletno omašio redosled...
sećam se jedne slike koju sam video u nekoj privatnoj školi... na slici je neki čikica - zidar
koji se pentra uz neku fasadu od cigle sa rancem punim cigala i zidarskog alata...
na slici je pisalo:
"Nauka je kao nedovršena kuća... da bi je dozidao moraš da se popneš na vrh i da sa sobom poneseš materijal!"

Dečku bih preporučio i da pročita knjige iz Teri Pračetovog serijala o Disksvetu...
Na vrlo zabavan, uvrnut i duhovit način opisuju se mnoge fizičke pojave i teorije,
a pominju se i trolovi  ;D ;D ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

power of reason

QuoteAjde, prije nego nastavis da pricas o brzini rotacije, ucini mi, uradi onaj eksperiment sa kanapom i kamenom...


Shvatam ja tebe šta ti hoćeš da mi prestaviš sa kanapom,ali očigledno da ti mene ne razumeš.Pa zar se i mesec ne udaljava od zemlje ali postepeno,upravo zbog dovoljne brzine rotacije za relativnu ravnotežu sitema meseca i zemlje.Prosto ta dovoljna brzina rotacije sistema je unapred data,sad zbog čega tačno neznam ali ne zbog gravitacije.Uzmimo na ,primer,kako je mogao da nastane mesec,ili se hlađenjem izdvojio iz glavne mase zemlja mesec,što je po meni manje verovatno,ili se sudario kao zasebno nebesko telo sa masom zmlje.A pošto je ta masa zemlje već imala svoju putanju oko sunca ,mesec je nastavio dase kreće snjom usled sudara.Naravno ,verovatno je putanja zemljine rotacije malo promenjena.Ali ono što se takođe desilo pri tom sudaru je, da je mesec ušao u orbitu oko zemlje,postepeno se udaljavajući od nje,a takođe je i zemlja počela da rotira oko svoje ose,slično kao kugle za biljar samo su dimenzije prostora, vrmena i brzine mnogo veće.Brzina kretanja zmlje oko sunca je dovoljno veća da povuče mesec sa sobom,stim što je i brzina kretanja meseca oko zemlje dovoljna da mesec ostane prilično dugo u orbiti zemlje(nije premala da mesec padne na zemlju,a ni prevelika da brzo ode iz zemljine orbite).Te brzine rotacije nekog nebeskog tla mi shvatamo prilično olako,to su ipak velike brzine,i mislim da je porebna velika energija za pokretanje jednog nebeskog tela.To nije u stanju da uradi nikakva nevidljiva tamna materija(ustvari ona kao zadržava to telo,što je slično kao da ga pokreće ,potebna je velika nergija).

QuoteEvo naslucujem da to o velikim sirenju i skupljanju po rubovima (koje ne vidimo) moze da se predpostavi ako se recimo uzme oblik rozete u neeklidskom prostoru tj bas podsecaju na Grassmannove dimenzije u 11 dimenzionalnom prostoru koji je ujedno paradoks blizanaca gde vecina zvezda i galaksija se siri tj. podleze dekompoziciji precizno govoreci to je tip redoks (nadzvucna brzina)


Koliko ja razumem, naravno da se radi o neeuklidskom prostoru,ja mislim da i lopta,kao geometrijsko telo,izlazi iz granica euklidove geometrije.A pošto je lopta najsavršenije geometrijsko telo, i osnovni oblik pojavljivanja 'vidljive' materije,čitav kosmos i prostor i materija su verovatno na principu neeuklidske geometrije.Iako je euklidova geometrija nama lakše shvatljiva,jer je naš svakodnevni svet u jednoj ravni(ima tu i terća dimenzija visina koja nam više stvara probleme nego što je razumemo),to neznači da je ona konačna.E sad ovo, dal je oblik rozete.Možda nisam siguran ,pre nekog nepravilnijeg oblika,ali po principu nekakve prostorno trodimenzionalne rozete.I ovo koliko ima dimenzija to neznam,to valjda zavisi šta mi shvatamo pod dimenzijom,nisam baš upućen u ovih 11.Sad ne kažem da nije moguće.Mislim moguće je da se u ovoj tački svemira gde se mi sad nalzimo(ako se uopšte može govoriti o nekakvoj referentnoj tački u svemiru,mislim da je to malo besmisleno al ajde)u sledećoj mili,nano,itd,sekundi nađe neki drugi univerzum koji mi nevidimo.To je više zbog toga što je materija u neprestanom pokretu i neizmerne energije kosmosa,a ne da postoje nekakve dodatne dimenzije.Naprimer nama bi trebala neizmerno velika energija da bi  videli ili ušli u taj novi univerzum.Upravo zbog te vlike energije dolazi do relativno konstantnog rotirnje nebeskih tela i zvezda.Teško je ili nemoguće utvrditi ,u potpunosti poreklo te energije.Verovatno da potiče iz samih atoma,kao i iz njihovog međusobg delovanja.I tu dolazimo do one analogije mikro i makro sveta koju neki uviđaju.Ali koliko god da bila važna energija atoma i subatomskih čestica,sama  energija iz međusobnog delovanja atoma utiče na energiju u atomu ili subatomskim česticama,i samim tim menja njen oblik i delovanje.Tako da i sam celokupan poredak kosmosa utiče na energiju ,odnosno brzinu kretanja materije i tako uslovljva stvaranje relativno stabilnih rotirajućih sitema.(znači zajedno sa ovom unutrašnjom energijom,iliti,energijom mikro kosmosa).Za čovečanstvo je bitno,da bi se što više približili izvoru tih energija,da shvate za početak princip,bar donekle funkcjonissanja,kosmosa kao jednog haotičnog sistema(zvuči paradoksalno),a ne da dodatno komplikuje situaciju ubacivanjem novih pojmova(tamna energija,tamna materija)za ono što nerazume.

Ja nemam kredibilitet,niti autoritet,u ovoj oblasti, da bi me neko od vas ozbiljno shvatio ili bar pokušao da razume o čemu govorim,ali nebi bilo loše da bar neko pokuša da me argumentima iz teme skrene sa stranputice.

QuoteKao što kad gradiš kuću ne počneš prvo da slažeš crep na krov već prvo kopaš temelje


Ja baš mislim da je ovo temelj,ako na početku raščistim neke pogrešne ideje i zablude ,ili moje ili nauke.Da će ,mi posle biti lakše u razumevanju oblasti koja me interesuje.A to je temelj i zbog toga jer smo mi svi deo kosmosa,mi smo iz njega potekli,i pogrešno je satnovište da mi pokušavamo da odemo u njega,odnosno da ga osvojimo,da odemo sa zemlje,pa mi ni zemlju nismo shvatili.Moramo prvo da shvatimo naše mesto u kosmosu,samim tim i na zemlji pa onda da se vinemo do druge dimenzije ili granice svemira,kako se kome sviđa.Po meni je pogrešan princip trenutnog našeg poimanja sistema,a princip je temelj.

I , NEĆU IMATI DA PLATIM OVIMA ŠTO IM JE VREME NOVAC.JER VREME JE DIMENZIJA A NE NOVAC ,PLATIĆU VAM ONDA U NEKOJ DRUGOJ DIMENZIJI  ;D

r2d2

April 20, 2011, 07:38:45 pm #17 Last Edit: April 20, 2011, 08:39:48 pm by r2d2
1.Telo na koje ne deluje sila ima teznju a bogami i potrebu da nastavi da se krece u istom pravcu,  smeru, a bogami i sa istom brzinom. Nema delovanja nema promene (bilo mirovanja bilo kretanja)

n →    →
Σ Fi= 0        
i=1


2. Sama sila  je direktno srazmerna ubrzanju i masi tela.


->       ->
F= m*a  (*F i a su vektorske velicine)




3. Za svaku silu akcije koja dejstvuje na telo, uocavamo i "kontrasilu" tj silu reakcije koja je jednaka prvoj ali koja dejstvuje u suprotnom smeru.

->      ->
F1 = -F2

Ove sile se ne ponistavaju uzajamno!





4. Izmedju dva tela uvek deluje jedna specijalna sila koja je privlacna a odredjuje je: proizvod mase  ta dva tela i obrnuta srazmera kvadrata njihovog rastojanja.

F=λ [(m1*m2) /r2]

QuoteNEĆU IMATI DA PLATIM OVIMA ŠTO IM JE VREME NOVAC.JER VREME JE DIMENZIJA A NE NOVAC

Cik to kazi cika postaru kada dodje da ti naplati potroseno vreme pricanja telefonom. Brzo bi ti komunikacija postala bezdimenzionalna.

power of reason

Slažem se ali imam jednu primedbu.Gravitaciona konstanta.

QuoteОва константа је до сада остала најнепрецизније измерена физичка константа. До сада су многе друге природне константе измерене на седам, осам и више тачних децимала, односно са релативном тачношћу која се мери са један на десетине милиона. Ову константу још увек није могуће прецизније измерити, чак се у последње време дешавају сукоби у научним круговима око објављених величина добијених експериментално од којих су неки међусобно искључиви.


Ona je merena na zemlji,a ne u kosmosu(ali da bi znali koliko ona stvarno iznosi ,morali bi da odemo do oboda našeg univerzuma,znači do oboda poznatog širenja).Opet verovatno da je na zemlji ona pd uticajem nekih drugih sila,pa i elektromagnetne koja je mnogo veća od nje.I ovo,kako tako mala sila može da konstruiše čitav kosmos.Moguće da je gravitaciona kostanta stvarno odraz rotirajućeg kretanje nebeskih tela.Ali ukoliko mi imamo tako malu gravitacinu silu ova formula F=λ [(m1*m2) /r2] i nije bitna za nas na zemlji osim možda sile teže same zemlje.Ali i ona po meni ne zavisi od masa tela,jer su sve mase tela na zemlji mnogo manje od mase zemlje.Već od neke druge sile,koja ima više veze sa brzinom,ili bolje ubrzanjem rotacije.Ovo takođe važi

Quote>       ->
F= m*a  (*F i a su vektorske velicine)


Samo je problem što je ubrzanje rotacije izazvano komleksnijom silom,gde masa nije,ili jeste presudni faktor u njenom oslobađanju.Tako da i ova formula ne važi,u potpunosti,zbog delovanja elektromagnetne i nuklearne sile,možda i neke subnuklearne.

Ja nisam govorio o nikakvoj promeni pravca, smera sile.Ja kažem ,što je najverovatnije,da je osnovi oblik kretanja kružno kretanje izazvano ovim dvema silama,elektromagnetnom,nuklearnom(zbog toga se i ima utisak o zakrivljenosti prostora,pa i vremena).A zbog velikog prostora nama se čini da je ono pravolinijsko.Ja ne poništavm Njutna,njegove formule su sasvim dobre ,osim gravitacije.Mislim i Njutn je bio nekakav alhemičar nije i on sveznajući.A ja sam naveo neke argumente.

E sad, kad bi ja bio upoznat sa nuklearnom fizikom i sa dosadašnjim merenjima iz iste,možda bi mogao dalje da se upusti u razmatranje fundamentalnog kretanja.

ikalo

Ja ipak dizem ruke od svega....

PoR, hajd' molim te procitaj svoje postove od pocetka jedan za drugim, pa se malo zamisli nad samim sobom.

A u medjuvremenu mi odgovori na jedno pitanje:
Sta bi se desilo da se iz nekog razloga Mesec pocne kretati vecom brzinom u odnosu na Zemlju? Da li bi se priblizio ili udaljio? Ovo znaci prema tvojoj logici iz prvog posta, zanemari i tamnu materiju i sunce i galaksije i eksplozije... Samo uzmi u obzir da Mesec ubrza za koji km u sekundi.

r2d2

April 21, 2011, 09:51:19 pm #20 Last Edit: April 21, 2011, 10:17:13 pm by r2d2
he he he bice da si ti ipak neki zeznuti kontras-kriticar! Vidim ja zahebavas nas ovde onako na sitno!

Jel` tebi sve jasno, jel` imas neko pitanje, ali da ne bude tvoja teorija ili jos gore zakljucak koji se ne slaze sa celokupnom fizikom.
Pa valjda se sa necim u zivotu slazes bagamu poljubim!

Kako ti bre ne odgovara II Njutnov zakon?  Sto ti smeta malo ge?

Auuuu!


QuoteE sad, kad bi ja bio upoznat sa nuklearnom fizikom i sa dosadašnjim merenjima iz iste,možda bi mogao dalje da se upusti u razmatranje fundamentalnog kretanja.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B5_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B5

kulevb

Izvinjavam se ako prekidam diskusiju, ali mislim posto je fizika u pitanju da ne otvaram novu temu. Evo deo jednog veoma zanimljivog teksta.

Mislim da su znanstvenici već pronašli Higgsov bozon u akceleratoru Tevatron, međutim nisu toga svjesni jer se ne ponaša kako su očekivali, rekao je u četvrtak na predavanju u Zagrebu otac teorije struna, danski fizičar Holger Bech Nielsen
'Smatram da je neobična pojava o kojoj su nedavno javili iz Tevatrona u SAD-u potvrda postojanja Higgsova bozona', rekao je za tportal Nielsen.

'Fizičari uglavnom ne vjeruju u to jer im se čini da se Higgs ne raspada onako kako su očekivali. Međutim, prema mojoj ideji to bi trebao biti Higgs. Ja naime smatram da je standardni model fizike u suštini ispravan, ali i da postoji mogućnost da se 12 gornjih kvarkova (temeljnih građevnih blokova materije koji zajedno s donjim kvarkovima stvaraju neutrone) poveže zajedno u vrlo laka vezana stanja. U takvom vezanom stanju Higgs postaje vrlo laka čestica pa će se raspadati upravo u dva mlaza kako je opisano u izvješću Tevatronovih stručnjaka. Ne očekuje se da Higgs to radi, no što je Higgs lakši, to će njegov raspad više nalikovati onome koji je opisan u studiji', objasnio je Nielsen.


Ceo teks ovde  http://www.tportal.hr/scitech/znanost/122627/Higgsov-bozon-vec-je-otkriven-prosli-tjedan.html
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

power of reason

QuoteSta bi se desilo da se iz nekog razloga Mesec pocne kretati vecom brzinom u odnosu na Zemlju? Da li bi se priblizio ili udaljio? Ovo znaci prema tvojoj logici iz prvog posta, zanemari i tamnu materiju i sunce i galaksije i eksplozije... Samo uzmi u obzir da Mesec ubrza za koji km u sekundi.


Ako bi mesec imao vecu brzinu od zemlje ,pri sudaru sa njom(znači pre nego sto je nastao sitem zemlja mesec),u velikoj meri bi poremetio rotaciju zemlje,a sam mesec se nebi zadržao u rotaciji oko zemlje(ako se nebi raspao od sudara,a možda bi se i sama zemlja raspala).Ovo drgo,ako bi mesec nekim slučajem ubrzao ukoliko bi njega pogodio neki asteroid(naravno neverujem da bi ubrzao za neki km u sekundi ,ali ako)onda bi se njegovo udaljavanje od zemlje ubrzalo.

QuoteKako ti bre ne odgovara II Njutnov zakon?  Sto ti smeta malo ge?


Dobar je Njutnov svaki njutnov zakon ako hoćemo da ostanemo u klasičnoj mehanici ovde na zemlji,ali ako hoćemo da produbimo zannje o energiji i materiji moraćemo da nadogradimo Njutna,kao što su ,uostalom,već i pokušali,ali su se zaglavili kod gravitacije.

QuoteУ савременој физици се тренутно трага за моделом једног најфундаменталнијег деловања које би објединило све ове четири силе (претпоставља се да су ове силе обједињено деловале непосредно после Великог праска)


E ,upravo o tome govorim,jedini je problem što se savrema nauka unazad vraća sa donekle pogrešnim pretpostavkama,odnosno nezna gde da smesti samu gravitaciju.

QuoteГравитациона   Општа теорија релативности
(GTR)   гравитони
(нису још пронађени)   1      ∞ (бесконачно)


Gravitioni nikad neće biti pronađeni jer ne postoje.Nas osećaj gravitacije je samo posledica kretanja zemlje,a rlativna konstantna rotacija nebeskih tla i zvezda(relativna održivost sistema)je samo posledica delovanja ovih drugih sila i njihove međusobne intrakcije.A i ovo samo delovanje je nelogično.Deluje u beskonačnost ,a sa smanjivanjem razdaljine se smanjuje,što na neki način opet potvrđuje da nije zasebna sila,jer što se više udljava to je povećana interakcija ovih drugih sila.

Na osnovu stranice vikipedije http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B5_%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B5 na koju si me uputio zakljucujem da je fundamentalna sila ova jaka a da su ove druge slaba i elektromagnetna posledice dejstvovanja ove jake.Jer koko sam ja shvatio,jaka sila drži na okupu kvarkove,koji su opet osnovni gradivni elementi materije,za koje dosd znamo.A ovi gluoni su valjda nosioci te energije održanja materije.Zog velike sile održanja materije,i interakcije osnovnih gradivnih elemenata kvarkova,javlja se nova sila.To je slaba sila koje je suprotna održanju matrije nosioci ove sile su W i Z bozoni.A ovi bozoni su i dalje pod uticajem jeke sile među kvarkovima tako da nastaje jaka interakcija među njima i stvaraju novu silu odnosno elektomagnetnu.Nosioci ove sile su leptoni.Ali ja mislim za razliku od toga što sam pročitao na stranici vikipedije http://sr.wikipedia.org/wiki/Лептон ,da na leptone i dalje utiče jaka sila ali manjim intezitetom nego na bozone.Tako de,opet ja mislim različito od već postojećeg,da se interakcijom između leptona(gde je največi uticaj jake sile) stvaraju neutrini odnosno čestice vrlo male sile i mase ali ali ih im ajako mnogo tako da stvaraju neku vrstu granice između pozitivnog i negativnog naboja atoma.I sprečavaju dalje dejstvo jake sile dok se slaba i dalje oseća i utiče na stvaranje elektrona koji dalje reaguju sa elektronima drugih atoma i sobzirom da su istog naelektrisanja odbijaju jedni od drugih i stvaraju elektrostatičko naelektrisanje koje drži na okupu atome.Ako se nekom spoljnom silom deluje na tako okupljene elektrone oslobađa se to naelktrisanje u vidu varnice u spoljni prostor.A varnica je ustvari pojačano naelektrisanje zbog veće intrakcije među elektronima,zbog te spoljne sile.E sad ono megnetno u elektromagnetnoj sili.Ja mislim  da je to samo povratni uticaj kosmičke interakcije materije i energije,zbog toga što međusobna interakcija između dve tačke u prostoru ima svoj pravac.Da pojasnim.Pre svega počinjem od činjenica de je kosmos uvek postojao i postojaće, tako da je ta interakcija večna.Znači sudarii eksplozije su oduvek postojale i uvek će postojati,na postoji jedan veliki prasak.Kada se desi sudar dve zvezde ili galaksije ,zbog njihove velike sile oslobađaju se i jaka i slaba sila velikim intezitetom.Materija se rspada na osnovne gradivne elemente,kvarkove,i nastaje jedna velika smeša kvarkova,A pošto je njihovo međusobno delovanje preveliko oslobađaju se i veliki broj bozona i laptona.Njihova je energija suprotna održanju materije tako da  oni cepaju materiju i što su bliže središtu udara, to se materija više raspada,na sitnije elemete,a u samom središtpojavi se najviše neutrina tako da mase počinju da se odbijaju.Zato što neutrini postaju kao zid od kojih se odbija okolna energija,jer su oni veoma male mase , a ima ih veoma mnogo,i međusobno ne interaguju ili veoma slabo.Naravno kod veoma velikih eksplozija u srdište upadne i veliki broj laptona koji se oslobađaju jer reaguju sa neutrinima i međusobno u vidu energije kao kod kvazara.U središtu ostalih manjih sudara(sudara manjih inteziteta)ili nakon veoma brzog oslobađanja laptona u središtu oni se raspadnu i emituju slbiju energiju,u vidu neznam čega,i zajedno sa neutrinima čine takozvanu crnu rupu unutar galaksije.Verovatno da se iz tog središta javlja magnetna sila zbog koje se uspostavlja rotacija koja opet zavisi i od predhodne rotacije zvezda ili masa koje su se sudarile.U galaksiji se ovo sudaranje nastavlja stvarajući nove unutrašnje sistme.Ovo magnetno polarizovanje utiče i na stvaranje vrsta elemenata,jer se sva materija polarizuje što uslovljuje stvaranje protona i neutrona u atomu.Tako sto raspoređuje unutrašnje delovajne između kvarkova uspostavljajući između grupa kvarkova grupe kvarkova(mezone) sa suprotnom silom u odnosu na njih sto na neki način pravi zid između protona i neutrona i tako ih polariše.Ti mezoni su sigurno pod uticajem ovih čestica koje prenose magnetnu silu.A sila koja drži zajedno kvarkove unutar mezona,je nama poznata nuklearna sila.Da se sad nebi dalje udubljivao,ukoliko sam na startu pogrešio prekinuću i čekam odgovor.

Eto, to je po meni  analogija makro i mikro kosmosa,kao i uopšteno teorija o svemu.Naravno tu ima puno pojedinosti koje se trbaju eksperimentalno potvrditi a i neke nejasne stvari razjasniti,kao na primer koje su čestice izazvale pojavu magnetizma,a tu je i izračunavanje energije i mase... i neznam čega još...Pomognitemi dajte mi neke smernice,i razuverite me u nekoj mojoj zabludi.Ili je možda sve zabluda..možda mi treba i ta božja čestica( higsov bozon )




ikalo

Znaci, idemo dalje, molim te, samo jednostavno odgovaraj.
Mesec ubrzava i time se sve vise i vise udaljava od Zemlje, jel tako?

Ako je tako, na koji nacin ga rotacija oko Zemlje drzi u orbiti oko Zemlje? Odnosno, da li rotacija Meseca drzi Mesec u orbiti ili ga pokusava otrgnuti? Ovdje mislim na rotaciju=kretanje Meseca oko Zemlje, ne rotaciju Meseca oko njegove ose

power of reason

QuoteAko je tako, na koji nacin ga rotacija oko Zemlje drzi u orbiti oko Zemlje? Odnosno, da li rotacija Meseca drzi Mesec u orbiti ili ga pokusava otrgnuti?


Pa tako prosto gledano i jedno i drugo.Ustvari on se samo postepeno udaljava ,jer  brzina njegovog(mesec) rotiranja određuje kojom će se brzinom udaljiti od zemlje.Kada je mesec ušao u orbitu zemlje,njega je zemlja,zbog udara,i brzine kretanja zemlje koje je bila veća od brzine (prvodbitno telo od koje je nastao mesec) meseca,povukla sa sobom(ne zbog gravitacije).Pošto je i zemlja bila u rotaciji njihov udar je izazvao međusobno rotiranje.Odnosno zmlja je pošela da rotira oko svoje ose a mesec oko nje postepeno se udaljavajući.Jer energija koja se oslobodila pri sudaru(kinetička energija zemlje i meseca)oslobodila se u rotiranju zemlje oko svoje ose,a pošto je kinetička enrgija zemlja bila veća od kinetičke energije meseca(koja se većinom istrošila na rotiranje zemlje) ona je pogurala mesec koji se postepeno odbija od nje.Ali je i prati. Jer se on odbio zbog malog dela svoje energije koji je ostao nakon sudara(sila kacije i reakcije,stim što se veći deo sile akcije potrošio na rotiranje zemlje).A zemljina veća energija ga je pogurala za sobom.Jer zemljina energija je bila mnogo veća.A i kretanje zemlje je bilo u rotaciji oko sunca tako da je imala određen ugaonu brzinu ,čime i pravac prostiranja njene kinetičke energije, najvećim delom ,nije bio određen pravom nego kružnicom(kružno kretanje).To bi bila kao neka kružna energija tela koja se nalaze u orbiti.A ta energija je kompleksa.Naravno pošto svaka energija kretanja ima pravo a ne kružno prostiranje ,mesec kao i zemlja se postepeno ali vrlo sporo udaljevaju od središta rotacije ,jer je ta energija mnogo manje od predhodne.

I ovo sam pogrešio

QuoteA sila koja drži zajedno kvarkove unutar mezona,je nama poznata nuklearna sila.


Ustvari to je huklearna jaka sila je između protona i neutrona i pored postojanja ovih mezona između njih.Jer kad se ubaci neutron viška naruši se ravnoteža sa jedne i druge strane zida(mezona)koja se ispoljeva u alfa zračenju i beta zračenju ili lančanoj reakciji.Ovo beta zračenje su ustavari raspadnuti mezoni,po meni.

ikalo

ajd sad ti meni objasni ovo:
Kad bi Mesec rotirao oko Zemlje brze, kazes udaljavao bi se brze. Logicno je onda da sto je brzina kretanja Meseca oko Zemlje veca, to je rezultantna sila izmedju Meseca i Zemlje manja? Jesam li dobro shvatio logiku?

Kad se to prenese na galakticki nivo, sto se zvijezde brze krecu na svojim putanjama, trebale bi da se brze udaljavaju od centra galaksije. Jel tako?

Znaci, ne interesuje me prica oko sudara, nastanka i ostalog, interesuje me samo sadasnje stanje i posledice povecanja brzine kretanja tijela u nekom sistemu...

mmilan

Neko pokušava da nađe odgovore i reši probleme radeći na ovakvim mestima, a neko se nađe da višak vremena iskoristi, kucajući po tastaturi, za izmišljanje neke nove "teorije" ili da kaže kako je sve urađeno dogma, glupo, pogrešno itd. Kalendar na zidu daje odgovore na mnoga pitanja, vreme Aristotelovih misaonih "eksperimenata" odavno je prošlo.

Kraj diskusije.
http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz