• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

EQ2 problem

Started by morea, April 20, 2011, 10:51:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

morea

Jedan problem na koji sam malopre naleteo. Naime, nakon sto sam mehaniku nakacio na stativ, postavio sam na nju tubus. Medjutim tubus je, nakon sto sam ga postavio, krenuo da povlaci mehaniku na gore, po altitude osi. Proverio sam kocnicu, bila je pricvrscena. Jedino ako sam trebao  divljacki  da je stegnem? Nakon sto sam postavio teg, problem je nestao. Jel to znaci da teg uvek mora pre tubusa da ide, ili mozda kocnica ne funkcionise kako treba, ili nesto trece?

Sekula

Teleskop bi trebao da bude montiran u njegovom tzv park home position-u:



Inače, najbolje je montažu prvo useveriti bez teleskopa i tegova a onda na šipci treba nakačiti tegove i na kraju staviti tubus. U svakom slučaju, teleskop je najbolje montirati u gornjem položaju kada montaža trpi najmanje opterećenje. Nakon postavljanja tubusa treba odraditi balansiranje tubusa uz pomoć tegova i eventualnog pomeranja tubusa u sistemu dva prstena koji ga drže za montažu. Naravno, prilikom montiranja tegova i tubusa montaža treba da bude zakočena i to u opisanom park position položaju. A šta je to park home position položaj, može se pročitati ako se prevede sa engleskog što je mene trenutno iskreno lično mrzelo da radim. Nije komplikovano prevesti:

For SkyWatcher/Celestron mounts, "park" is somewhat ambiguous.

If no pre-defined parking position is saved, "park" is +90 DEC for mounts operating in the northern hemisphere, -90 for scopes set for southern hemisphere.

By observatory convention, "park" is the position that minimizes wind load on the scope, and/or "safe" condition relative to minimizing wind load, mount stress, personnel safety, or some combination of these conditions.

You should pre-define a "park" position by using the Utility->Park Scope routine - this allows you to move the mount/tube to a desired location and save/power-off the mount to store the "parked" location.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

morea

Znaci  ako sam dobro razumeo, stavljanjem teleskopa u home park poziciju to ne bi trebalo da se desava?

Sekula

Quote from: morea on April 21, 2011, 12:35:11 am
Znaci  ako sam dobro razumeo, stavljanjem teleskopa u home park poziciju to ne bi trebalo da se desava?


Pa u toj poziciji je montaža najrasterećenija. Opisao sam postupak na osnovu kojeg bi trebalo sve da prodje bez ikakvih problema. Dakle, prvo ide useveravanje montaže bez tegova i teleskopa, zatim se stavljaju tegovi i kaći teleskop. Naravno da prilikom stavljanja tegova i teleskopa montaža treba da bude zakočena. Potom se otkočivanjem u nekoliko pozicija utvrdjuje ravnoteža. A to znači da teleskop i tegovi trebaju da budu u ravnoteži i u stanju otkočenosti. Na taj način se vrš pravilno balansiranje koje je bitno za pravilan rad montaže sa i bez motornog praćenja.

A pozicija za tzv park home je kao na slici koju sam priložio. U toj poziciji je i poželjno pristupiti montiranju.

Ako nije jasno, dodjite na naš kamp 28, 29 i 30 aprila da razjasnimo na licu mesta.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

morea

Najtoplije zahvaljujem
A kamp, cu nazalost ove godine morati da preskocim, nadam se da cemo se naredne godine druziti.

Yagodinac

Problem je što je cela EQ2 napravljena za prilično lake teleskope. Njena kočnica (koliko god stegnuta) naravno da klizi ako prvo staviš teleskop od 4-6kg a prethodno nisi stavio teg. Obavezno se prvo stavlja teg i to važi i za park položaj. Jer, čak i iz parkiranog položaja teleskop može da ljoljne levo ili desno ako ne paziš. Meni nije ispadao, da jeste verovatno bi razbio optiku, ali je malo falilo i to sam uočio kao nedostatak.
Kod EQ6 nikad nisam imao problema sa kačenjem 6-7kg u bilo kom položaju bez tegova i kočnicama. Jednostavno je montaža napravljena da opravda natpis na njoj "heavy duty".

morea


morea

April 25, 2011, 07:48:04 pm #7 Last Edit: April 25, 2011, 08:11:48 pm by morea
Uf problemima nikad kraja..  Naime, ruckicu za fino podesavanje deklinacije mogu samo donekle da koristim. Recimo, ako krenem od nule pa navise, kad stignem negde do 70 stepeni na skali ruckica dolazi do "kraja" i u tom smeru vise nece da ide, probam u suprotnom smeru, vratim ga recimo do nekih 60 stepeni bez problema, medjutim ako opet krenem navise, na istom mestu, od nekih 70 stepeni, opet udaram zid?!

kulevb

I to je normalno, ja imam istu montazu. To resavam vracanjem u nazad sa ruckom za fino a zatim popustim kocnicu i rucno vratim teleskop do predhodne pozicije, zatim ponovo zakocim i ponovo imas isti luft za hod sa finom rucicom.
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.

morea

Hvala. Heh, ja mislio da se manje montaze razlikuju od vecih samo u nosivosti, ali izgleda da ove manje pate i od nekih dizajnerskih mana

kulevb

Ma to i nije neka mana, videces vremenom. Neznam samo kada bi se stavio RA motor da li je tada kocnica popustena ili bi se javio isti problem? Neko sigurno zna odgovor! Da te upozorim na jos jednu stavku. Montaza prilikom podizanja gore dole sa onim frotalnim odvrtacem (za visinu), seta malo levo desno ako nije malo zategnuta ona kocnica sa desne strane koja drzi montazu da se ne spusti prilikom veceg ugla gledanja (visinska kocnica).
90/900 EQ2 SkyWatcher Refraktor,
barlow 2x.
okulari 25, 10, 6.