• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

planete

Started by marino90, April 20, 2011, 07:04:51 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marino90

zdravo!

imam jedno pitanje? kako da preko teleskopa nađem neke planete mars venera jupiter itd... ::)

kostur

I mene je mucilo isto to, obratio sam se za pomoc i receno mi je. Zvezde, galaksije, magline su velika nebeska tela. To su sve one tackice na nebu. Jedna od tih tackica su i planete koje se u odnosu na ta nebeska tela brze pomeraju. Ponekad je to zanemarljivo, tj nikad neces videti objekat koji ce za 20 minuta da predje sa istoka na zapad. Znaci u odnosu na sazvezdja trazis planete. Posto se vidi da si pocetnik, kao i ja, koristi program Stellarium. Meni je dosta pomogao, nalazio sam planete i posmatrao ih nazalost samo golim okom.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

April 20, 2011, 10:28:19 pm #2 Last Edit: April 20, 2011, 10:44:15 pm by Predrag
Trenutno ti je jedino Saturn povoljan. Možeš da ga posmatraš u Devici. Malopre smo baš njega gledali.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

marino90

April 21, 2011, 08:58:10 pm #3 Last Edit: April 21, 2011, 09:06:34 pm by marino90
daaa..sada sam pronasao saturn to je onaj planet s prstenom ako se ne varam...bas se ljepo vidi a gledam ga kroz obicni teleskop 80mm

i da jos pitam kako to znas kada je koji planet povaljan da se vidi ???

ikalo

kao sto Kostur rece, nadji program Stellarium na internetu. Besplatan je, a odlican je... Pokazuje ti izgled neba u realnom vremenu sa opcijama da se "ubrza" ili vrati unazad, kao na video rekorderu.
Nisam bas iskusan promatrac, ali mislim da je najbolje kad je planeta visoko na nebu, vremenska prognoza vedro bez oblacka i u blizini nema Mjeseca.

Predrag

Da preko Stellariuma. Lepo se pripremiš preko ovog programa za posmatranje šta ćeš gledati, jer u njemu postaviš vreme u kojem ćeš posmatrati i znaš šta će se tada videti na nebu. Instaliraj i probaj.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

marino90

puno vam hvala ljudi ;) ;) odličan program..