• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Power Tank za motore i kameru?

Started by milos.p, May 05, 2011, 01:05:30 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milos.p

Potrebna mi je pomoć za izradu Power Tank-a. Naime, želim da obezbjedim sigurno napajanje za motore (http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p434_Dual-axis-motor-drive-for-GP-EQ5-mounts-and-equivalent.html) i CCD Atik kameru (http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p90_ATIK-16-IC-Color-CCD-Farb-Kamera---6mm-Chip---Pixel-7-4-m.html).

Da li je moguće da napajanje bude bazirano na manjim akumulatora koji se koriste za popularne skutere od 12V - 12Ah? Motori, prema specifikaciji rade na 9V (ne mogu pronaći amperažu) dok Atikova kamera, takođe prema specifikaciji, radi na 12v DC 0.55A. Pretpostavljam da amperaža kamere govori da je njen rad moguć punih 21h, ili možda griješim?

Da li je moguće navedene potršače direktno spojiti na akumulatore ili mi je potrebna neka vrsta konvertera kao npr. http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p184_12V-Cigarette-Lighter-Cable-with-Coaxial-Plugs---DC-DC-converter.html

Hvala!

kruska

May 05, 2011, 08:25:07 pm #1 Last Edit: May 05, 2011, 08:59:34 pm by kruska
prijatelju ako je manje vise sta standardno to su napajanja
laptop 19 v i kacis ga na 220 v struju  ili preko konvertera na 12 v
kamere su na 12 v ccd uglavnom a eos aparati na bateriju 7.3 ili slicno v imas adaptere na telescope service.com
montaze su na 12 v
sve moze preko obicnog akumulatora tako da cuvaj pare za nestoo drugo ili kupi powertankove raznih proizvodjaca

ako ima jos neko da doda...

p.s. hteo bih da ti se zahvalim jer si mi nasao motore za moju montazu

Yagodinac

Za motore ti piše da rade na 9v ali i da rade na upaljač iz auta. Isto to važi za kameru + lap-top. Drugim rečima najmanji problem... Međutim, ako ti npr akumulatorčić za skuter malo oslabi čudo ćeš da vidiš: montaža stane ili počne da promašuje a kamera se zaglupi. Jedino lap-top preživljava zahvaljujući sopstvenoj bateriji.
Preporuka je da motori idu na poseban akumulator jer goto ume da povuče i malo više struje.
Ja koristim akumulator sa ćaletovog ili burazerovog auta, moj čuvam  ;D ;D
Ponekad uzmem i veliki (100A) iz dizela ali me mrzi da vucaram nešto što je teško skoro kao ja.

milos.p

Quote from: kruska on May 05, 2011, 08:25:07 pm
prijatelju ako je manje vise sta standardno to su napajanja
laptop 19 v i kacis ga na 220 v struju  ili preko konvertera na 12 v
kamere su na 12 v ccd uglavnom a eos aparati na bateriju 7.3 ili slicno v imas adaptere na telescope service.com
montaze su na 12 v
sve moze preko obicnog akumulatora tako da cuvaj pare za nestoo drugo ili kupi powertankove raznih proizvodjaca

ako ima jos neko da doda...

p.s. hteo bih da ti se zahvalim jer si mi nasao motore za moju montazu


Drago mi je da sam ti pomogao oko odabira motora, zaista dobro rade:) Nije stvar u obicnom akumulatoru, vec u njegovoj tezini. Znaci potrebna mi je sto mobilnija oprema kada sam u planini za cca. 5 sati rada, ma koliko to zvuci glupo.

Quote from: Yagodinac on May 06, 2011, 12:28:14 am
Za motore ti piše da rade na 9v ali i da rade na upaljač iz auta. Isto to važi za kameru + lap-top. Drugim rečima najmanji problem... Međutim, ako ti npr akumulatorčić za skuter malo oslabi čudo ćeš da vidiš: montaža stane ili počne da promašuje a kamera se zaglupi. Jedino lap-top preživljava zahvaljujući sopstvenoj bateriji.
Preporuka je da motori idu na poseban akumulator jer goto ume da povuče i malo više struje.
Ja koristim akumulator sa ćaletovog ili burazerovog auta, moj čuvam  ;D ;D
Ponekad uzmem i veliki (100A) iz dizela ali me mrzi da vucaram nešto što je teško skoro kao ja.


Znas kako, strah me je da ih nakacim direktno na akumulator od 12V, zato mi i treba pomoc. Ne znam koliko bi dobio stavljanjem osiguraca izmedju napajanja i uredjaja i da li je to uopste vid zastite? Znaci trebam konverter?

Yagodinac

Moja montaža je napravljena za 12V, bez ikakvih problema je kačim na sve moguće akumulatore koji su 12V, od skutera do kamionskih. Mislim da 99.9% motora i montaža koriste taj napon, izuzev nekih ruskih motorizovanih talova (starije verzije) koje su radile na 220V.
Što se tiče osigurača ispred mislim da je to nepotrebno. Neka me neko ispravi ako grešim.

Ljubo

QuoteŠto se tiče osigurača ispred mislim da je to nepotrebno. Neka me neko ispravi ako grešim.


Doco, mene je jedan spasio kad mi umalo nije Pixcel 255 CCD kamera dozivjela infarkt!!
Lakše je zamijeniti osigurac, nego citavu kameru.  ;)

Sekula

Ja koristim ovakav power tank sa kojim sam dosta zadovoljan i apsolutno sam zadovoljan jer je vrlo praktičan i daje vrlo dobro napajanje:

http://www.svezakucu.rs/www/singleitem_buy.php?id=8400

Odmah da napomenem da bilo kakvo invertorsko napajanje laptopovova sa 12v a 220v ne dolazi u obzir preko akomulatora osim ako ne radite to direktno preko automobilskog akumulaotra ali dok je automobil u pogonu i samim tim radi alternator.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

milos.p

Ooops... Znači, poželjno je imati osigurač? Da li je potrebno imati konverter nakon napajanja (akumulator), ili može na "živo"?

Ljubo

QuoteZnači, poželjno je imati osigurač? Da li je potrebno imati konverter nakon napajanja (akumulator), ili može na "živo"?


Moze i bez osiguraca, ali treba biti oprezan. Osim od previsokog napona (strujni udar), osigurac stiti i kod kratkog spoja.

Konverter ti ne treba, osim za laptop (voditi racuna da se u tom slucaju koristi originalni konverter za dati tip laptopa, ili neko provjereno rješenje koje se moze naci na forumima). Ja sam to riješio odabirom laptopa da mu baterija traje što duze (4,5 sata u mom slucaju). Plus, kupio sam još jednu bateriju za njega.  ;D

Sekula

Quote from: Ljubo on May 07, 2011, 10:59:15 pm
QuoteZnači, poželjno je imati osigurač? Da li je potrebno imati konverter nakon napajanja (akumulator), ili može na "živo"?


Moze i bez osiguraca, ali treba biti oprezan. Osim od previsokog napona (strujni udar), osigurac stiti i kod kratkog spoja.

Konverter ti ne treba, osim za laptop (voditi racuna da se u tom slucaju koristi originalni konverter za dati tip laptopa, ili neko provjereno rješenje koje se moze naci na forumima). Ja sam to riješio odabirom laptopa da mu baterija traje što duze (4,5 sata u mom slucaju). Plus, kupio sam još jednu bateriju za njega.  ;D


Invertor napona sa 12 na 220 V može da radi validno samo kada je upaljen automobil i dok mu je aktivan samim tim alternator. Trošenje akumalatora nije toliko problematično koliko nestabilan tj slab napon koji će davati invertor. to će se prepoznati tako što će se paliti zvučni alarm invertora. Slažem se da je korišćenje laptopa sa jačom baterijom bolje rešenje. Po meni je za teren najoptimalnije koristiti netbook sa većim kapicetom baterije koja može da traje do 8 sati. Naravno, uvek je dobro rešenje imati dodatnu bateriju. Takodje, mogu se uzeti dva power tanka uvek u rezervi. Ili kao rešenje razmišljati o najmanjem tipu benzinskog agregata.  Naravno, ako je moguće auto parkirati što bliže mestu posmatranja onda je dobro odraditi uz pomoć autoupaljač razdelnika jedan dugačak produžni autoupaljač produžni kabl. U toj situaciji, auto možete pustiti da radi na ler gas onoliko koliko je potrebno, pa samim tim možete da koristite bezbedno i invertor.
I da napomenem, svi power tankovi kao i invertori imaju svoje sigurnosni utikače, koji jesu potrebni i nužni zarad sigurnosti opreme.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

Ja koristim 400W pretvarač 12 na 220 i sasvim odlično radi na auto akumulator. Čak smo kačili i dva teleskopa, dve montaže dva lap topa i sve ostalo što ide pride i držalo je celu noć odlično i nisu se primećivali simptomi slabljenja ili opadanja napona mada su pretvarači oni najjeftiniji od 2500 dinara.
Ovi power tankovi su mi bili dobri ali nedovoljni za celonoćno snimanje, o lap topu da ne govorim, on je radio na svoju bateriju. Da ne govorim da mi je power tank crkao posle godinu dana...dok auto akumulator radi još dan danas...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Quote from: mravic on May 08, 2011, 11:16:55 am
Ja koristim 400W pretvarač 12 na 220 i sasvim odlično radi na auto akumulator. Čak smo kačili i dva teleskopa, dve montaže dva lap topa i sve ostalo što ide pride i držalo je celu noć odlično i nisu se primećivali simptomi slabljenja ili opadanja napona mada su pretvarači oni najjeftiniji od 2500 dinara.
Ovi power tankovi su mi bili dobri ali nedovoljni za celonoćno snimanje, o lap topu da ne govorim, on je radio na svoju bateriju. Da ne govorim da mi je power tank crkao posle godinu dana...dok auto akumulator radi još dan danas...


Onda barem napiši koji akumulator koristiš tj sa kojim specifikacijama? Verovatno si kupio i onaj punjač akumulatora? Znam da neki koriste i bateriju za ups.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

Otkud znam, direktno iz auta, valjda 55Ah.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sekula

Quote from: mravic on May 08, 2011, 03:26:25 pm
Otkud znam, direktno iz auta, valjda 55Ah.


Aha, sorry, nismo se onda razumeli. Ja sam ukapirao da ti imaš poseban akumulator koji nosiš sa sobom. Pretpostavljam da ne vadiš akumulator iz auta i da ga preko produžnog kabla preko upaljač priključka povezuješ i dalje preko razvodnika razvodiš na više utičnica? Ja recimo imam auto upaljač priključak i ispod radia na komandnoj tabli kao i i u samom gepeku što je fina stvar.

Kada kažem produžni kabl za auto upaljač onda mislim na ovako nešto:

http://www.mgelectronic.rs/components/11425.jpg

A onda na to može da se stavi klasičan autoupaljač razvodnik ovog tipa koji recimo i ja imam:

http://www.svezakucu.rs/www/singleitem_buy.php?id=5639
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

spadej

Drugari, ne pustajte akumulatore u blizinu elektronske opreme bez zastite (osiguraca i to brzih). Ako nesto podje naopako, propusticete desetine pa cak i stotine ampera kroz notebook ili fotoaparat. Takav strujni udar moze da izdrzi samo aparat za varenje, a ne verujem da to koristite za astronomiju.