• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

TS 20x80 - Ubica otvorenih jata

Started by gile.ms, May 07, 2011, 12:02:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Kvalitet svog novog TS 20x80 dvogleda uglavnom sam određivao uvrštavajući ga u formulu:
broj oblačnih dana pomnožen relativnom gustinom oblaka direktno je srazmeran kvalitetu nove astronomske opreme

mada i pored silnih oblaka, bilo je noći za testiranje i uživanje u pogledu...

Odmah po dolasku sa Andrevlja (3. april) zavalio sam se u baštensku stolicu i iz ruke bacio pogled,
za početak na M42. Još se nije propisno ni smračilo, tako da M42 nije izgledala naročito spektakularno,
ali mi je pažnju odmah privukla M43! U teleskopu obično se M43 pojavi kao puki odsjaj oko zvezde u njenom centru kada se skrene pogled,
ali u dvogledu maglina je skoro sve vreme tu sa jasno definisanom veličinom (čini mi se i veća nego kroz teleskop na 28x)
Zatim sam bacio kratke poglede na još par objekata (M46 i M47 u Hidri i M81 i M82 u Velikom Medvedu) ali zbog kvaliteta optike
nisu se lepo videli (kome nije jasno neka pogleda gornju formulu ;D)

Već sutradan pozajmio sam od prijatelja fotografski stativ (prvi problem na koji sam naišao pri korišćenju
ovog velikog dvogleda iz ruke je fokusiranje - prilikom posmatranja još i mogu koju sekundu da umirim ruke, ali
okretanje fokusera jednom i držanje ravnoteže drugom rukom je potpuno nemoguće... još kad se doda da na levom i desnom oku
imam blago različite dioptrije - eto veselja  ::))

Prve sledeće iole vedre večeri uperio sam dvogled u Mesec (faza rasta oko 10%) i ostao kompletno zabezeknut!!!
Odmah sam pozvao Ivanu (devojku) da i ona baci pogled i prvi put sam je video potpuno zaprepašćenu pogledom kroz astronomski instrument...
Naime, gledanje sa oba oka i veliko vidno polje (3 stepena tačno) potpomognuti prelepim odsjajem Zemlje i dve zvezde u pozadini
stvorili su tako jak 3-D efekat da se sasvim jasno "oseti" da je Mesec u stvari ogromna kugletina tamo gore i da su one dve zvezde
daleko, daleko iza... Čak i sad, posle mesec dana, sam pod jakim utiskom baš tog prizora...

Zatim je usledo duži oblačni period i uspeo sam tek dva-tri puta na brzinu da iznesem teleskop i dvogled na dvorište
da uradim par uporednih testova...
Za prvi uporedni test poslužilo mi je zbijeno jato M13 u Herkulesu. Na prvi pogled slika mi je bila lepša u dvogledu.
Samo jato je izgledalo otprilike isto u oba instrumenta (teleskop je SW 144/900 okular Plossl 32mm - 28x uvećanje)
ali u teleskopu se videlo više zvezda u okolini. Odmah sam sam sebe optužio za subjektivnost i još nekoliko puta
se "prošetao" od teleskopa do dvogleda, ali zbog subjektivnog osećaja pri gledanju sa oba oka, slika u dvogledu mi je
i dalje bila lepša - i pored toga što je teleskop dao blago kvalitetniju sliku u smislu količine detalja.

Nakon testa na M13 nisam izdržao a da ne oprobam pogled na M57 u Liri koja se tek malo izdigla iznad zamagljenog dela horizonta.
Maglina je bila uočljiva, ali da ne poznajem geometrijsku figuru koju stvara sa zvezdama u okruženju verovatno je ne bih
razlikovao od tih zvezda...

Tek druge večeri kada sam na posmatranje izašao malo ranije uvideo sam pravu snagu ovog dvogleda: otvorena jata!
Kada je dvogled dobro fokusira i umiri na stalku, na prvi pogled manja otvorena jata se pokazuju kao bledunjave
mrljice vrlo nalik slici koju daju i manji dvogledi. Međutim, kako se oči privikavaju na sliku (u intervalu od 4-5 sekundi),
postepeno se otkriva sve više detalja i stiče se osećaj da se tu pred očima neugledna mrlja pretvara u prelepu strukturu.

Moj favorit za posmatranje i ranije je bilo bledo otvoreno jato M48 u Hidri zbog kontrasta blede pozadine i dosta jasne
strukture u obliku slova "V" u sredini. U dvogledu se ova "V" struktura prosto "raširi" prikazujući potpuno novi oblik
(koji mene blago podseća na slovo "M")

Ogromnu količinu detalja koju ovaj dvogled prikazuje na otvorenim jatima prvo sam primetio na "zitser liniji" M35 - M38
ali "dobitak" koji je izvukao iz M48 potpuno me je ostavio bez daha! :D
Doda bih još (sa prekjučerašnjeg posmatranja) i prijatno iznenađenje kada sam u ultra bledom jatu M29 u labudu
uspeo da vidim četvrtastu strukturu sa kojom i moj teleskop (u zavisnosi od uslova) često ima problema :)

Iz gore navedenog jasno se vidi razlog zašto je dvogled dobio svoj nadimak iz naslova jer ne samo da "ubija" kako prikazuje
otvorena jata, već ih secka na sitne komade ;D


Galaksije sam takođe malo obilazio, ali sam se više zadržavao na onim nižim poput Sombrera iz ljubavi prema svojim vratnim žilama ;D
Naglasio bih samo lakoću sa kojom dvogled prikazuje M101 (veliki bledi objekti se mnogo lakše uočavaju na malim povećanjima), ali
takođe i neuspeh da prepoznam M94 u Lovačkim Psima (jako mala ali svetla galaksija koju zbog veličine verovatno nisam uspeo da
razlikujem od okolnih zvezda).


Tehnički detalji:
Dvogled ima (kao i većina drugih) centralni fokuser i fokuser za desno oko.
Dosta se teško okreću i na sobnoj temperaturi ali uvek sa istom silom otpora što je po meni veliki plus jer
omogućavaju jako precizno fokusiranje.
Ukoliko objekat posmatranja nije dobro fokusiran, pored mrljanja slike pojavljuje se i dosta hromatske aberacije.
Dobrim fokusiranjem hromatska aberacija gotovo nestaje (mada pri posmatranju Meseca nisam uspeo potpuno da je otklonim).
Ovo takođe znači da ako se posmatraju zemaljski objekti razlivanje boja je neminovno (ako fokusirate komšinicu na 200 metara,
to znači da će njen brat na 300m nositi havajsku košulju ;D)

Vidno polje je 3 stepena, udaljenost oka (eye relief) je sasvim pristojna (nisam merio) mada se ne bih bunio i da je malo veća.

Objektivi od 80mm ulivaju strahopoštovanje... ne znam šta bih još rekao... pitajte :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Odličan prikaz Gile :D
Ako te put navede ovih dana (noći) na Zmijonošu, obavezno baci pogled na Mel186 na koji sam rano jutros nabasao dvogledom. Jednostavno rečeno, posmatranje ovakvog otvorenog jata dvogledom se pretvara u beskonačno uživanje 8)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gile.ms

Hvala Laci!

Ako sam  dobro razumeo, Mel 186 je grupa zvezda oko 4. mag u rasponu od oko 5 stepeni sa centrom u 67 Oph?
Baš sam preksinoć imao lepo vreme za posmatranje (ako vreme dozvoli opisaću ga detaljno u "Posmatranjima"),
i preslišavajući se na globularcima u Zmijonoši natrčao sam na IC 4665 odmah tu u blizini - takođe lepo jato za videti :)
Mel 186 (ako je to ono što mislim da jeste) sam omašio verovatno zato što dosta prevazilazi vidno polje po veličini  :-[
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

May 07, 2011, 01:34:34 pm #3 Last Edit: May 07, 2011, 01:41:09 pm by Laci
Upravo tako, 67 Oph je u sastavu ovog otvorenog jata. Zapale su mi za oko mlade plave zvezde ovog jata, inače poznatijeg i kao Cr 359, jato tipa Plejade, veličine 3 stepena u čiji sastav ulazi 15-stak zvezda magnitude oko 4 poređane u "V", podseća na Hijade u Biku, Mel 25.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sasa

Dvogled je očito u pravim rukama.

mravic

I meni je drago što je dobitnik dvogleda zadovoljan osvojenim instrumentom i nadam se da će i paralelogram uskoro uvideti svetlost dana odnosno noći...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sasa

Nemoj samo da ugleda svetlost noći :)

gile.ms

Hehe, svaki put kad zauzmem neku joga poziciju ispred onog foto-stativa pomislim na paralelogram i baštensku stolicu  :)
Baštensku stoliu već imam... još samo paralelogram  8)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

boxi10

Pozdrav svima.Juce sam dobio dugo ocekivani dvogled TS 20X80 E,i sav srecan odmah ga uzeo u eksploataciju...Koliko vidim,ovde ima dosta drugara koji su na slican nacin dosli do ovakve opreme,a to znaci uz nesebicnu pomoc Janka Mravika,koji je sve ovo organizovao,poslao i propratio kako bi stiglo do mene,tj.buduceg korisnika.
          Prvi utisci su,da sam dobio bas ono sto sam mastao mesecima unazad.Odmah su se javili jos par prijatelja,koji su videli dvogled,i raspitivali se kako i oni da nabave ovakvo  ,,cudo,,
          Imao sam priliku sinoc,da gledam Mesec,i odusevio se onim sto se vidi.Naravno imam stalak i postavljanjem na njega je prava stvar,posto se zna da ovkav gabarit i jacina nije bas za ruke.Iskreno ne mogu vam pricati o pupilama i premazima preko sociva,posto nisam neki strucnjak,ali ono sto vidim kao dvogled u celini, je jako dobar utisak.Juce i jutros sam gledao okolne udaljene objekte,i nisam mogao da verujem kako su slika i kontrast perfektni.Inace sam ljubitelj avijacije,pa sam i te objekte na nebu propratio.Mogu vam preporuciti i jedan link,za gledanje aviona uzivo, tj.na nasem nebu,naravno kad vam dosade :) zvezde i planete:
             http://www.flightradar24.com/
Inace ovo je prikaz u realnom vremenu,vecina onog sto nam leti iznad glava .
Epa tako,drugari,ako hocete stvarno dobar i jak dvogled sa izuzetnom slikom,preporucujem vam ovu soluciju.Jos jednom puno hvala Janku i njegovoj supruzi,koji su mi omogucili da dodjem do ove opreme.

Sasa


boxi10

Da veoma zanimljiv,videces kad kliknes na ikonu avioncica,sa leve strane se pojavljuje slika i svi podaci o njemu:model,visina brzina destinacija...itd.
   Primetices da nema uvek prikaza iznad cele Srbije,to je zato sto za sada nemamo ljude koji zele da instaliraju takve modeme i puste na net,vec gledamo iz sisednih drzava,Hrvatske,Bosne Madjarske,Rumunije i Bugarske.Drage volje bih caskao o tome,ali bolje na nekom drugom delu foruma.Pozdrav!

Sasa

Sve sam to već isprobao.
Napiši prikaz sajta za AM, ako te to zanima.

boxi10

Sto se mene tice,ja u tim i slicnim sajtovima uzivam poslednjih godinu i vise.Ako ima nekog koga interesuje neka se javi,pa da izaberemo mesto za tu pricu,ali u svakom slucaju ,za mene je najbolja kombinacija kad ponesem lap-top i novi dvogled pa gledam ono sto mi pokazuje radar.