• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

multi svemir

Started by power of reason, June 01, 2011, 05:10:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

power of reason

evo kako je neko drugi objasnio,ne ja,zašto zašto veliki prasak nije početak svemira

http://www.ted.com/talks/lang/scr/sean_carroll_distant_time_and_the_hint_of_a_multiverse.html

zanimljiva teorija

ikalo

- Ajnstajn prije svega nije predvidjao ni sirenje svemira, ni njegovo skupljanje, niti je znao za tamnu energiju. On je samo uveo kosmolosku konstantu koja je nastimala da svemir "miruje". Njegove formule bez kosmoloske konstante su predvidjale sirenje svemira. Kasnije se pokazalo da kosmoloska konstanta ipak postoji, ali je suprotnog znaka nego je Ajnstajn prvobitno postavio i da ta konstanta predstavlja ubrzavanje sirenja svemira, odnosno predstavlja tamnu energiju.
- Pretpostavku ovog fizicara o pravoj prirodi Velikog Praska odnosno o mulitsvemiru bi bilo pravilnije nazvati hipotezom. Teorija je mnogo siri pojam. I on sigurno nije jedini fizicar koji pretpostavlja da je nas svemir samo dio multisvemira. Medjutim sve te pretpostavke su za sad samo to, pretpostavke odnosno hipoteze... na zalost nas tehnoloski nivo nije toliki da mozemo te pretpostavke da provjerimo eksperimentom.
- Koliko sam ja shvatio predavanje. Veliki prasak se ne dovodi u pitanje, nego se uvodi pretpostavka da Veliki Prasak nije pocetak, nego da je "nesto" prethodilo tom dogadjaju.

Kizza

Zanimljivo je,da kada je reč o temperaturi,ona nema "granicu" kada ide u plus za razliku od minusa gde se tačno zna "granica".Kolika li je bila kad je sve bilo u jednoj tački ???
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

ikalo

Na Kelvinovoj skali nema minusa.

kostur

Prema teoriji velikog praska postojala je jedna tacka. Ta tacka je prolazila kroz tezak period zbog procesa koji su se u njoj odigravali itd. itd. Meni je bilo tesko da prihvatim ovaj deo teorije: usled jakih fisionih i fuzionih procesa tacka eksplodira i na sve strane se razbacuju sitnije cestice. Ta tacka se nalazila u prostoru u kojem nije bilo nicega. Osnovno pravilo fizike koje svaki ljubitelj astronomije, da ne kazem astronom mora da zna: materija je sve sto postoji u prirodi i svemiru. ONA MOZE MENJATI OBLIKE, ALI SE NE MOZE UNISTITI NITI NAKNADNO STVORITI. Kako su iz loptice precnika jednakog precniku glave ciode nastale galaksije tipa nase? Kako su planete nastale? Pa Plutonov mesec, pricamo o mesecu planetoida, ima ko zna koliko puta veci precnik. Ako sam negde pogresio molim ispravite.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Predrag

U suštini ne volim ovakve teme gde se raspravlja o nečemu što ni oni koji se time bave ceo život ne znaju sve.
Fisija u fuzija nisu mogli da budu inicijator velikog praska jer nisu postojali elementi, već je u pitanju bila čista energija.
A dalje kako je sve nastalo može se pročitati, jer je obimno i detaljno opisano.

Može se početi odavde:

http://www.svetnauke.org/category/astronomija/kako-je-nastao-svemir

Krene se od starijih tekstova na dnu strane pa na gore.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

power of reason

Izneću jedno moje mišljenje ovde,da nebi otvarao još "suludih" tema.Pre toga da se složim sa Predragom,da je stvarno sve lepo objašnjeno u tekstovima koje navodi.

Evo šta ja mislim.Pa uzmimo u obzir oblik galaksija.Našta mene podseća takav oblik.Na generator elektromagnetne energije.Uzmimo u obzir i to da hemijski elementi nastaju eksplozijom supernova.I ako sjedinimo oba ova zapažanja možemo doći do zaključka da energija na proizilazi iz velikog praska.Već beskonačnim uzajamnim delovanjem energija u svemiru.Jer ukoliko bi sve proizašlo iz velikog praska zar nebi postojali oblici matrije koji nisu sastavni deo galaksije,ili bar nisu bili.Sva materija je vezana za postojanje galaksija,tako da njihovo međusobno delovanje ustvari uslovljava postojanje paterije i energije,a taj proces je beskonačan i uzajamno uslovljen.Tako da što se tiče energije možemo zaključiti da iz jake nuklearne energije,ali unutar galaksije,odnosno potrebna je velika masa,nastaje elektromagnetna,a da iz uzajamnog delovanja ove dave nastaje materija koja takođe sadrži islabu nuklearnu energiju.

Zanemarimo sad sve ovo što sam napisao.Odakle dolazi elektromegnetna sila.Znamo otprilike odakle dolazi jaka i slaba nuklearna,ali o elektromagnetnoj znamo samo to da postoji i njen princip,odnosno pojavni oblik,da tako kažem.Ali odakle je ona.Otprilike znamo da skoro svako telo u svemiru ima magnetno polje.Ako uzmemo da magnetno polje zemlje nastaje zbog kretanja užarenog jezgra u zemlji.Onda možemo da zaključimo da i galaksija ima svoje magnetno polje,jer se zvezdani sistemi unutar galaksije kreću.Stim što je ovo magnetno polje mnogo većeg intezitet od zemljinog,a samim tim ima i mnogo veći uticaj na okolnu materiju.Sad ja mislim da to magnetno polj galaksije,ustvari i pored toga što je nastalo usled kretanja materije u njuoj,koje je izazvano velikom jakom nuklearnom silom koja nije mogla da se oslobodi zbog velike mase,podstiče kretanje zvezda unutar galaksije većom brzinom od one koja se predpostavlja usled gravitacije.I da upravo zbog postojanja elektromagnetne sile i postoji takav oblik galaksije.Prosto magnetna sila izlazi iz središta galaksije dok električna sila,da se tako izrazim,prouzrokuje kretanje zvezda,a iz tog kretanja dalje proističe kretanje ostalih nebeskih tela odnosno takozvane gravitacija.

Evo kako mislim da su nastale galaksije.Među galaksijska materija koja je izbačna u svemir eksplozijom seupr nova,i samih galaksija dolazi pod uticaj najbližih galaksija.Sad pošto se galaksije kreću oko zaedničkog centra galksija.Ako ne grešim ,onda se to kretanje uspostavlja takođe zbog elktromagnetne sile jer se galaksije odbijaju jedna od druge.I sobzirom da postoje veće ili manje galaksije tako postoji i veće ili manje magnetno polje tih galaksija koje utiče na ostal galaksije u njihovoj blizini.Sad ovo neznam ali predpostavljam da se malje galaksije okreću oko veće,ili se više manjih okreće oko praznog prostora a to okretanje je izazvano dejstvom galaksija koje se nalaze oko tih manjih.naravno nekad se može desii da se sretnu približno jednaka dava sistema galaksja i onda dolazi do sudara opet približno jednakih galaksija.Da s vratim na onu među galaksijsku materiju,ona je takođe pod uticajem galaksija oko nje,tako da se sabija i razvlači istovremeno što izaziva veliku nuklearnu eksploziju i ukoliko je masa materije ogromna,deo energije u vidu neutrina i laptona se oslobadja najviše iz centra te materije tako da u pčetku materija liči na kvazar.Međutim kasnije sobzirom da je ogromna masa matrij i nuklearne reakcije s dešavaju na celoj njenoj površini velikog inteziteta i na drugim mestima se takođe oslobadjaju neutrini i leptoni ali manjeg inteziteta nego oni iz središta.Ova energija iz središta je najvećeg inteziteta ali isto polarizovana kao i energija sa ostale površina materij tako da se odbijaju i stvara se disk koji kad se intezitet središnje energije dovoljno smanji počinje da se okreće zbog delovanja magnetnog polja okolnih galaksija i tako nastaje galaksija u kojoj se opet stvara sopsteveno magnetno polje koje ubrzava matriju ili zvezde do određene konačne brzine koja je izazvana konačnim intzitetom elektromagnetne sile iliti po meni sile svemira.

Predrag

Quote from: power of reason on June 03, 2011, 02:59:37 pm
Izneću jedno moje mišljenje ovde,da nebi otvarao još "suludih" tema.Pre toga da se složim sa Predragom,da je stvarno sve lepo objašnjeno u tekstovima koje navodi.


Mislim da sam naglasio da je to za početak.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan