• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Supernova u M51

Started by 5ja, June 07, 2011, 08:58:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Evo i moje supernove, dakle, sn 2011dh je najsjajnija zvezda u gornjem levom kraku.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2011/06/supernova-sn-2011dh.html




mravic

<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=fffae.jpg&s=683&p=tl'; type='text/javascript'></script><noscript></noscript>

Evo i moje supernove sa skoro punim mesecom i samo 5 fotki, jer su naišli oblaci.
Nego Yagodinac, šta sve koristis u obradi fotki, DSS CS ???
Odlično si se usavršio i fotke su ti savršena za tako kratku ekspoziciju.
Ili imaš odličan mrak ili imaš neke cake koje ja ne znam. Voleo bih da to podeliš sa nama :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Ma kakve cake, uglavnom radim sve što ima u Vodiču. Hvala na pohvalama (pogotovu ako dolaze od tebe), jedino što fotku više nasviram pomoću curves i levels, pa pritom dobijem veći raspon na slici - ali i veći šum.
Prvo Iris koji sam po sebi daje veći raspon (ili se meni čini) i bolje boje od DSS-a a zatim rastezanje u PS-u. I još nešto: nije toliko bitno da li koristiš 30 ekspozicija po pola minuta ili 30 po pet minuta. Bolje je 30 po pola minuta nego 3 po deset minuta - time se dobija stack koji sam po sebi može mnogo više da se nasvira pomoću curves.

5ja

Bravo za sve koji su upeli da fotkaju SN, ali Yagodinac je razvalio kao i uvek, svaka čast majstore!
Verovatno da je ovo izvlačenje maksimuma sa 150/750 i eosom 20D.. Maksimalno forsiranje opreme!  ;D

p.s. Yagodinac, mislim da je krajnje vreme da postaneš stalni dopisnik AM magazina.. Nešto kao ''lutajući reporter'', u ovom slučaju ''lutajući astrofotograf''.. Da publikuješ svoje fotke u magazinu i da imaš bar po pola strane teksta o astrofotografiji u svakom broju... Mislim da bi to bilo dobro..  :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Yagodinac

Jeste, pa da oborim kvalitet magazina  :-X
Šalim se, činjenice vezane za svaki objekat nisu dovoljne za članak, sve stane u dve-tri rečenice. Za članak u magazinu treba i nešto pametno reći...
Mislim da postoje ljudi koji su neuporedivo merodavniji od mene i po pitanju snimanja i po pitanju opreme. Možda jednom i napišem članak ali sa temom "uvod u nevođenu amatersku astrofotografiju".
;D

5ja

Na to i mislim, na amatersku astrofotografiju.. Fora je umeti fotografisati nešto sa ovom osrednjom i nama dostupnom opremom koju većina nas i poseduje, to i jeste ono što je interesantno u celoj priči.. Jer kad imaš Takahašija od 20.000 evra, go-to i neku fensi CCD kameru onda više i nema šta da se priča i objašnjava, pritisneš 2 dugmeta i dobiješ fotku ko sa Habla..  :-X
A verujem da ljude više interesuju ta krilca od slepog miša i sve to što ide uz recept za dobar astrofoto nego neki ''suvi profesionalizam'' sa skupom profi opremom koju retko ko ovde i poseduje.. ;)

"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Laci

Iako je sinoć bila jaka mesečina transparencija je bila vrlo dobra pa sam fotografisao M51 i supernovu. TS GSO N150/750 + okular 15mm GL + fotoaparat Sony.



Stek od pet light-ova ISO1600 30 sec stekirano u DeepSkyStacker-u
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Jaro

Svaka cast na uspelim snimcima Yagodinac, mravic i Laci

Laci

Bravo ljudi, odličan rad :)

Dobra vest je da supernovi i dalje raste sjaj :D Trenutno je 12.5 što znači da bi se već trebala videti i u teleskopu aperture 150mm
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kostur

@yagodinac
zamisli, dobijes stalan posao kao reporter. Strava. Ako ne znas kako ja cu da ti napravim plan pisanja:
1nesto o fotografisanom objektu(da li pripada m-ovima ili ngc katalogu, otprilike starost, da li je galaksija, maglina, jato itd)
2kako pronaci taj objekat
3kako si fotografisao
4nesto o opremi(gde si kupio itd.)
ako pristanes zaradu delimo 50-50 xD
Salim se... 80-20 bi bilo dovoljno o.O
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Nema zarade u AM... Možda dobijemo neko pivo na kampu ali i to je pitanje...
:P
Mislim da uz guiding, PEC i naprosto duže ekspozicije ove fotke mogu da budu mnogo bolje. Ali mnogo!
Još ako se u jednačinu uvrsti LP filter (nisu skupi ali mi trenutno ne treba), pa koma korektor... Najmanje usko grlo su tu teleskop 150/750 i eos 20d - oni mogu neuporedivo više torture da izdrže. Npr i Jerry Lodrigus je dugo slikao upravo eosom 20d a njegove fotke su...brrr :o


kruska

slikao sam m51 sinoć ;D ali posto me zajebavaju boje(za razliku od dzagodinca) sutra cu stavim crno beli snimak.moram jos to obraditi
Stvarno mi je  problem "zasad" sa bojama na obradi astrofotografije, kako dodati , koliko kako a da to izgleda normalno, hue, saturation, itd itd...  ili da izmislim boje

samo da spomenem
narode, supernova se vidi jos uvek !
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Sinisa

Quote from: kruska on June 20, 2011, 12:40:38 pm
narode, supernova se vidi jos uvek !

e,to sam hteo da pitam...
150/750 EQ3

Laci

June 21, 2011, 12:55:20 pm #28 Last Edit: June 21, 2011, 01:05:01 pm by Laci
Zasijala supernova i u okularu mog teleskopa :D Mada, baš i ne može se reći da je nešto preterano sjajna ;D
Posmatrao sam M51 sinoć, 21.06.2011. oko 23:00(LT) sa Njutnom i lako uočio jezgra NGC5194 (veći oval u gornjem delu slike) i NGC5195 (severo-zapadno od 5194) okularom 32mm. Transparencija 4/5 i seeing 3/5 (ne baš nešto sjajan :-\). Najzad, u okularu 6mm se pojavila zvezdica pepeljastog izgleda istočno od jezgra M51 a sjaja približno kao jezgro. Rastojanje supernove od njega je nešto manje od rastojanje jezgara galaksije.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: Laci on June 21, 2011, 12:55:20 pm
...21.06.2011.


Mali problem sa datumima:
posmatrano 20.06. ;D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70