• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Supernova u M51

Started by 5ja, June 07, 2011, 08:58:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Bravo, ti si je prvi ulovio vizuelno!  ;D ;D
Večeras će transparencija biti bolja (verovatno ne i seeing   :'( ) ali pošto Mesec ne izlazi pre 1 biće prilike.

Djole

malo traljavija obrada al reko da se i ja ubelezim... :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

gilecais

Pozdrav Djole.Fotka ti je jako dobra ako se ne gleda malo veliko zrno preko celog snimka.Po meni treba tek,tek malo ubiti zrno pa ce biti jos bolja fotka. :)

Yagodinac

Ova ti je traljavija? Hm... Kakve li su ti tek bolje  ;)
Nastavi da nam šalješ isključivo ovako traljave  ;D

Mogli bi i podaci, ono tipa teleskop, ekspozicije... Fotka je skroz dobra a šum je subjektivna stvar. Možeš da ga skineš na gomilu načina ali možeš ovako i da ga ostaviš. Ja recimo volim da ostane malo šuma, nekako mi to onda deluje realnije.

Predrag

Super je fotka. Daleko je od traljave.

Quote from: Yagodinac on June 22, 2011, 10:39:59 am
Mogli bi i podaci, ono tipa teleskop, ekspozicije...


Da, trebalo bi jednostavno da to postane obaveza kako ne bi morali da pišemo višak postova u cilju podsećanja na to.

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Evo i moje traljave. Sinoć je transparencija bila vanserijska, ko nije slikao/gledao žalim slučaj. Ovakvih noći ima nekoliko godišnje.
47x30sec, ISO1600, 20d i 150/750:



Malo sam promašio boje i preterao sa star maskom, vidi se da su zvezde dosta porasle. U idućoj obradi to moram da ispravim. Crop i resize, uvećano za 20%.
Vezano za samu supernovu, mislim da je u stagnaciji, ako ne i u opadanju.


Laci

Quote from: Yagodinac on June 21, 2011, 06:16:54 pm
Bravo, ti si je prvi ulovio vizuelno!


Hvala, koliko vidim, još nije unešena u SIMBAD. Ako je prijavim možda se i prošvercujem ;D ;D ;D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Svaka čast Yagodinac :) M51 ti je sve lepša
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Falla, to je zato što je Mesec sve odsutniji  :)

Predrag

Doktore, otkinuo si ga!

Jesi li razmišljao o nekom instrumentu od recimo 200mm? Ko zna kakve bi tada fotke pravio!
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Djole



Mogli bi i podaci, ono tipa teleskop, ekspozicije... Fotka je skroz dobra a šum je subjektivna stvar. Možeš da ga skineš na gomilu načina ali možeš ovako i da ga ostaviš. Ja recimo volim da ostane malo šuma, nekako mi to onda deluje realnije.
[/quote]

izvinjavam se drugari na nepotpunom izvestaju sa snimanja...
evo ovako: SW ED APO 80/600, EOS 350 D,HEQ5,
                70X 50sec light,10x50sec dark,iso 800
                 lokacija:centar Cacka
                kombinovano u Irisu pa razvlaceno u PS-u
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

gile.ms

Čestitam svima na dobro urađenom poslu, ali bih želeo pre svega i da vam se zahvalim
na iscrpnim izveštajima koji su me ohrabrili da pokušam - i ulovim supernovu vizuelno u 114-tici njutnu!  :D

Transparencija je zaista sinoć bila neverovatna - najveći deo vremena proveo sam gledajući golim okom u nebo
ne znajući gde pre da se okrenem :)

Koristio sam 10mm okular (90x, 30' vidnog polja) prethodno fokusiran na dvojnom Mizaru.
Seeing nije bio baš najbolji, ali su možda upravo zbog toga postojali trenuci kada se atmosfera baš tako
postavljala da malo više fotona nađe put do cevke...
Na svakih 5 - 6 sekundi crnila nailazile su jedna do dve sekunde kada se videla oštra tačkica istočno od većeg jezgra M51.
Kao orijentir koristile su mi dve zvezde magnitude  oko 11 - 12 otprilike između M51 i HIP 66004,
ne samo za određivanje pravca, već i za pomoć pri skrenutom pogledu (mnogo mi je lakše kada u vidnom polju imam objekat na koji skrenem pogled)

Na posmatranje sam otišao sa par prijatelja na brdo malo izvan Grocke, detaljniji izveštaj kada mi stignu slike :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sinisa

Quote from: gile.ms on June 22, 2011, 02:31:05 pm
Čestitam svima na dobro urađenom poslu, ali bih želeo pre svega i da vam se zahvalim
na iscrpnim izveštajima koji su me ohrabrili da pokušam - i ulovim supernovu vizuelno u 114-tici njutnu!  :D

Transparencija je zaista sinoć bila neverovatna - najveći deo vremena proveo sam gledajući golim okom u nebo
ne znajući gde pre da se okrenem :)

Koristio sam 10mm okular (90x, 30' vidnog polja) prethodno fokusiran na dvojnom Mizaru.
Seeing nije bio baš najbolji, ali su možda upravo zbog toga postojali trenuci kada se atmosfera baš tako
postavljala da malo više fotona nađe put do cevke...
Na svakih 5 - 6 sekundi crnila nailazile su jedna do dve sekunde kada se videla oštra tačkica istočno od većeg jezgra M51.
Kao orijentir koristile su mi dve zvezde magnitude  oko 11 - 12 otprilike između M51 i HIP 66004,
ne samo za određivanje pravca, već i za pomoć pri skrenutom pogledu (mnogo mi je lakše kada u vidnom polju imam objekat na koji skrenem pogled)

Na posmatranje sam otišao sa par prijatelja na brdo malo izvan Grocke, detaljniji izveštaj kada mi stignu slike :)

imam ja isti teleskop,ali nisam video supernovu,a nisam znao da mogu da se koriste okulari od 10mm za DSO.Ja sam nesto malo gledao m51,ali supernovu video nisam.uvek koristim 25mm okular i ponekad barlow sa njim.
150/750 EQ3

spadej

Quote from: gile.ms on June 22, 2011, 02:31:05 pm
Na posmatranje sam otišao sa par prijatelja na brdo malo izvan Grocke, detaljniji izveštaj kada mi stignu slike :)


Koje brdo? Brestovik? Ja sam 10-ak km odatle, rado bih se pridruzio neki sledeci put.

gile.ms

Quote from: Sinisa on June 22, 2011, 02:34:29 pm
imam ja isti teleskop,ali nisam video supernovu,a nisam znao da mogu da se koriste okulari od 10mm za DSO.Ja sam nesto malo gledao m51,ali supernovu video nisam.uvek koristim 25mm okular i ponekad barlow sa njim.

Uglavnom i ne koristim, mada kada je ovako lepo vreme i eventualno se još pogodi i seeing, volim da pogledam poneko jato i sl. na malo jačem uvećanju...


Quote from: spadej on June 22, 2011, 02:53:34 pm
Koje brdo? Brestovik? Ja sam 10-ak km odatle, rado bih se pridruzio neki sledeci put.

Našao sam par zgodnih mesta na "Ciganskom brdu" na pravcu Grocka - Pudarci...
rado prihvatam društvo :) imaću te u vidu za sledeći put...

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply