• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 
September 18, 2024, 03:20:18 pm

omegon?

Started by kostur, June 12, 2011, 09:42:14 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

gledam na astroshop.eu omegon 150/750 za samo 250 evra. Sta mislite o ovom relativno jeftinom teleskopu? Kolika se carina placa(sad pitam za sve teleskope)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

takav(slican) ima yagodinac

ima sve sto vole mladi(astronomi)
istina za astrofoto i yagodinac ga je nadogradio na bolju montazu eq-6

bice ti sasvim dovoljan za mesijer maraton

carina hm.
rastavi ga na delove

kostur

pitam, da nema slucajno sferna ogledala, nesto mi je mnogo jeftin
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Telekopi 150mm f5 nisu loši za deepsku avanture, samo razlika između ovog omegona i skywatchera 150/750 je u 2" crayford fokuseru skywatchera koji je nezamenljiv u astrofotografiji. Kad na običan 1.25" (i to zupčasti!) fokuser iz omegona nakačiš canon koji ima skoro kilo - shvatiš zašto je toliko jeftiniji.
S druge strane, ja sam zadovoljan optikom koju skywatcher ugrađuje u svoje teleskope. Nisam čuo da se neko dosad žalio na to. Za omegon već ne znam... Naravno da f5 teleskopi nisu šampioni na planetama ali nakon kolimacije i hlađenja mogu da daju neočekivano detaljnu (za svoj cenovni rang) sliku planeta.

levovnik

Quote from: kostur on June 12, 2011, 09:42:14 am
Kolika se carina placa(sad pitam za sve teleskope)


Carina na sve teleksope je 3% i to je najmanji problem.
U slučaju da teleskop naručuješ iz inostranstva (ne ideš lično po njega) onda bi prodavac morao da ti umanji cenu za iznos njihovog PDV-a, a da je uveća za iznos troškova transporta. Ako lično ideš po njega (ili neko tvoj) onda tamo plaćaš punu cenu, a na izlasku iz zemlje gde je kupljen prijavljuješ robu i tražiš da ti na granici vrate iznos PDV-a. Ako se ne varam u Nemačkoj je PDV 19%, u Hrvatskoj 22%, a u Sloveniji je sigurno 20%. Stopu PDV-a "izbijaš" iz cene, tako da ako kupuješ u Nemačkoj teleskop od 250 eura iznos PDV-a je 250 * 19 / (100 + 19), odnosno 39.92 eura, što nije za baciti.
Kada unosiš teleskop u Srbiju, plaćaš tih 3% carine i na sve to još 18% našeg PDV-a. Na šta će ti obračunati ovo, zavisi od raspoloženja carinika, trebalo bi na taj umanjeni iznos, ali sam čuo za slučajeve kada su za osnovicu uzeli ukupan račun, pa tako možeš od 250 doći do 303.85 eura.
E to nije sve, postoji i nešto što se zove špedicija i mislim da to moraš da platiš ako ti teleskop šalju a ne ideš sam po njega, a mogli bi te snaći i troškovi ležarine u carinskom magacinu. Ja sam teleskop uvozio kao pravno lice pa ne znam sve detalje kada ga uvoziš kao fizičko lice, ali imam prijatelja koji je dobio kameru na poklon od partnerske firme u inostranstvu, pa kad su mu na carini rekli koliko treba da plati nije hteo ni da je preuzme. Verovatno je slično i sa teleskopima.
Dobro se raspitaj oko svih detalja, da ne ispadne skuplja dara nego mera.

SkyWatcher 102/1000 EQ3

kostur

ma kakvi, ja te pare necu platiti, razmislio sam i uzecu 90/900 na eq2. Pitao sam za tvoj teleskop i kaze, posto je prepoznao po glasu da sam mladji, decko, bolje uzmi 90/900 jer ces za duplo manje para dobiti veoma dobar teleskop
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

cola

Da li si siguran za sve to sto si napisao?
Znam da postoji nesto sto se zove porez na luksus pa na grani placas nesto vise od tih 3% ako se ne varam i to mnoogooo vise. Mislim ako je samo atakarnet onako skup, verujem da ce ti prilikom uvoza uzeti bas dostaa...
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Laci

Quote from: kostur on June 12, 2011, 06:53:15 pm
... uzmi ... jer ces za duplo manje para dobiti veoma dobar teleskop



Nemoj da slušaš trgovca šta treba da kupiš ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kostur

da, ali koliko 90/900 moze biti los?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Ljubo

Zavisi šta ćeš sve posmatrati njime, to jest, koji su ti prioriteti.

Ukoliko želiš samo da se upoznaš sa hobijem koji se zove astronomska posmatranja, onda je OK i taj refraktor 90/900.

Ali, ako želiš da imaš teleskop koji će ti dati dovoljno objekata za posmatranje za neki duži period (čitaj: više godina), onda je bolja (u prvom redu jeftinija od drugih) opcija neki Njutn (ovo je naročito slučaj ako planiraš dosta da ga koristiš za posmatranje deep-sky objekata). Ovo podrazumijeva i dovoljno tamno nebo, da bi se isti lakše uočili, i da bi se vidjelo više detalja u njima!

Naravno, ne moraju se postavljati ni visoki zahtjevi - u prvom redu jako je bitno da se upoznaš s objektima posmatranja - a ti vidim, već imaš nešto opreme, pa nam reci koliko si uspio s njome vidjeti (recimo, koliko mesijeovih objekata)?

kostur

pa otprilike... Nijedan :)
video sam samo saturn, jupiter i mesec i nista drugo. Exaktu ne koristim uopste(klimava montaza, mobilna uvecanja), TRN stoji mi kao ukras.
Od objekata hocu da posmatram m42, m31 i plejade najvise, zatim planete, pa tek onda ostale ds. M42 i m31 vec sad mogu da nadjem, kao i dosta drugih lepsih mova. Jedva cekam da m42 postane vidljiv, barem da probam sa optisanom.
Najverovatnije u julu cu kupiti teleskop, a on ce kostati 260 do 290 evra. Jedini razuman po toj ceni mi je 90/900 zato sto mi ne trebaju ni koma korektor ni kolimator.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kruska

Tesko je ponekad reci nekome kupi ovaj ili onaj teleskop, svakako ti zelim da ti ovo bude tek prvi teleskop, tj. da ih bude jos.
(na tvoju radost, a delimicno i na radost trgovca)
ja volim svaki svoj teleskop sadasnji i buduce, a tudje  teleskope ;D .....

mravic

Na carini ce ti naplatiti oko 30% od pocetne vrednosti teleskopa. 10% carine i 18% PDV+-a,  3% je samo ako se uvozi iz EU, ako ne gresim tj. ako je EU proizvodjac sto nije u vecini slucajeva.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

levovnik

Po prilici sam siguran u ono što sam napisao.  Ne verujem da bilo šta što košta 200-300 eura podpada pod luksuz, pa mislim da se i ne oporezuje kao luksuz. Taj porez se, valjda, odnosi na jahte, vile itd.
Malo pre sam proverio sa profesionalcem. Ako se roba uvozi po principu naruči da ti donesu (DHL ili slično) plaća se i špedicija i ležarina u carinskom magacinu, a carina i porez se u svakom slučaju plaćaju.
Teorijski, ako se lično uvozi, trebali bi da naplate samo 3% + 18% jer se roba ne zadržava na carini.
Carina za teleskope je 3% bez obzira na poreklo, a oslobođeno je plaćanja carine po CEFTA, EFTA itd, što ništa nije, jer je u pitanju "Made in PRC".
Na ovoj stranici se mogu preuzeti carinske tarife http://www.upravacarina.rs/lat/POSLOVNAZAJEDNICA/Stranice/Carinskatarifa.aspx. Teleskopi spadaju pod tarifni broj 9005.

Govorim samo iz ličnog iskustva. Na fakturnu vrednost od 191.67 eura, platio sam oko 8000 dinara, carine, PDV-a, špedicije, ležarine. Ne znam napamet strukturu tih 8000, ali mogu proveriti u papirima pa ako nekog zanima... Znam samo da je od toga špedicija bila 2000 plus PDV i da je to niže od redovne cene.
Meni se sve to isplatilo jer sam za reda veličine 300 eura kupio SW 102/1000 refraktor + RA motor, što bih u Srbiji platio preko 58.000 dinara

SkyWatcher 102/1000 EQ3

kostur

a kako si tako jeftino dobio taj teleskop, odnosno gde? Tu bih i ja kupio sebi.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/