• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M81 I M82 problem

Started by Sinisa, June 13, 2011, 10:44:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

Nisam znao gde da stavim ovu temu,ali,evo,ovde ću...
Dakle...Već se danima mučim da pronađem ove galaksije!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gledao sam na stellariumu jedno 20-30 puta,i dalje ih ne mogu naći! Pokušam da iskoristim koordinate,ali ne znam gde bi trebalo da piše 9h i 55min  >:( .
...
Pomoć?
150/750 EQ3

mravic

To ti jednostavno pronaci. Postavi okular sa najduzim fokusom tj. da imas najmanje povecanje i najvece vidno polje.
Pogledaj na slici, duzinu izmedju ove dve zvezde u sazvezdju produzi jos jednom i tu su...
<script src='http://imageshack.us/shareable/?i=300pxursamajorconstella.png&s=38&p=tl'; type='text/javascript'></script><noscript></noscript>
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Sinisa

Hvala,ali kako bi trebalo to izgledati? Izdužena mrljica i zvezda sa sa maglom oko nje?
150/750 EQ3


mravic

Pa u istom vidnom polju treba da vidis obe, ali naravno jaaako slabog sjaja. Trebalo bi da raspoznas da je jedna okrugla a druga duguljasta.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

levovnik

Quote from: Sinisa on June 13, 2011, 10:44:10 pm
Dakle...Već se danima mučim da pronađem ove galaksije!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Gledao sam na stellariumu jedno 20-30 puta,i dalje ih ne mogu naći! Pokušam da iskoristim koordinate,ali ne znam gde bi trebalo da piše 9h i 55min 

Evo, da čuješ par saveta od apsolutnog početnika. :)
Moje iskustvo je svega 3-4 večeri posmatranja na refrakturu 102/1000. Vidim da si se zalepio za M81, kao što sam se ja bio zalepio za M101. Odustao sam kada su mi ovde rekli da ću M101 teško naći ,,iz dvorišta", ali zato ti ne treba da odustaješ jer se i M81 i M82 vide ,,iz dvorišta". Sam sam ih našao i to pomoću Stellarium-a i koordinata.
Prvi preduslov je da što bolje useveriš teleskop. Ja to radim tako što nanišanim Polaris kroz rupu za polar finder na EQ3 montaži. To je daleko od preciznog ali radi posao. Upotrebi i ti neku sličnu "indijansku" tehniku.
Zatim, koristi okular sa najdužom žarišnom dužinom. Ja sam korisito 25mm, što na mom telekskopu daje 40x uvećanje i 1.3° vidnog polja. Verujem da imaš isti okular što će na tvom teleskopu dati 36x uvećanja i 1.44° vidnog polja, a to je još bolje za traženje.
Uzeo sam zvezdu Dubhe iz Velikog medveda za orijentir i po njoj kalibrisao skalu RA ose, postavio je na 11h03' kada sam tu zvezdu video u okularu. Ako si dobro useverio teleskop DE skala treba sama da ti pokaže 61°41' ili makar približno.
Zatim sam, po prilici nonšalantno motao kontrolne ručice dok mi se na RA osi nije namestilo 9h55' i na DE skali 69°0'. Kažem nonšalantno jer sam prethodno već sat vremena bio tražio M101 i po prilici bio frustriran što je nisam našao, pa nisam očekivao da ću naći M81.
Zaboravih reći, potrudi se da budeš u što većem mraku i da su ti oči priviknute na mrak.
Kada sam pogledao kroz okular, nakon tog mog ,,motanja", prvo sam pomisio da mi se učinilo i da mi se vid muti, a onda sam shvatio da se tamo ipak nešto vidi a da to nije zvezda. Posle jednog minuta gledanja kroz okular jasno se vidi svetao centar galaksije i ovalna izmaglica oko nje. Krake nećeš videti. Bar ih ja nisam video. Meni je to od prilike izgledalo kao u Stellariumu kada podesiš FOV na 5°, znači mnogo slabijeg inteziteta nego na slici za koju je Sasa dao link. Oko nema sposobnost kumulisanja svetla kao što to ima negativ ili video čip.
Onda će ti pažnju skrenuti i nešto slično u istom vidnom polju samo izduženo. To je M82.
Lep prizor i dobar osećaj kada ga nađeš. :)
I još nešto, nemoj odustati ako se ne vidi iz prve. Probaj sledeću tehniku koju ja primenjujem. Kada si se već ,,pozicionirao po koordinatama" i ne vidiš ono što tražiš, probaj da pomeraš teleskop malo po jednoj osi, malo po drugoj osi. Ja ga pomeram za širinu vidnog polja. Uočim neku zvezdu u jednom kraju vidnog polja pa pomeram teleskom dok ona ne dođe u drugi kraj vidnog polja. Pa na drugu stranu. I tako ako treba po obe ose. Tako sam našao M29 za koji u opšte nisam znao kako izgleda, a baš i ne liči na ono iz Stellariuma.

Ne znam kako to izgleda na EQ1 ali evo ti deo uputstva za EQ3 koji govori kako se koristi RA skala.

Želim vam svima vedro nebo i dobar ,,lov".

SkyWatcher 102/1000 EQ3

CyberianIce

To bi moglo izgledati u tvom teleskopu ovako (ovo je fotografisano sa 25mm okularom):

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Hvala ljudi  :D danas ako bude vedro ima da ih nađem
150/750 EQ3

Yagodinac

Quote from: Sinisa on June 14, 2011, 10:13:43 am
Hvala ljudi  :D danas ako bude vedro ima da ih nađem


Paaa... Teško kad je pun mesec.  :(
Međutim sa tamnije lokacije i u noćima bez mesečine dvogled lepo prikazuje M81 i M82. Mada je sad problem što su relativno nisko u ovo doba godine, na jesen i u zimu će pogled biti fantastičan jer su obe galaksije veoma velike i sjajne.

CyberianIce

Da to sam zaboravio navesti, ova fotografija je napravljena 2010/03/19 u 00:50:48... Kako je sada stanje stvari, ja stvarno nemam pojma, skorije su mi bili aktuelni M51 i ova supernova, sve drugo je palo u senku...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S