• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Celestron AstroMaster teleskop 114EQ VS 114/900 EQ1 SkyWatcher

Started by igorpl, June 15, 2011, 08:06:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kostur

samo da znas, rekao sam za celestron astromaster 130eq. Bolje njega uzmi, tek tad je dobar m katalog
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

FemaleA

Cao. Htela bih da kupim ovaj teleskop http://www.tehnomanija.rs/katalog/celestron-astromaster-teleskop-130eq.html Ono sto me zanima jeste jel ga neko od vas ima? i kakva su vam iskustva sa njim? Naime ja sam toootalni pocetnik i zelja mi je od detinjstva da svaku noc blejim u nebo. nekoliko dana vec iscitavam forume i teleskop koji se najvise uklapa u moj budzet je ovaj. a reklo bi se da nije los za te pare. zanimaju me vasa misljenja o njemu? i moze li se kvalitet slike poboljsati boljim okularima ?

mravic

Hm, ima na ovom forumu se prodaje takav jedan, sto govori da bi ga mogli dobiti i za manje novaca, a star je nekoliko dana...
http://forum.astronomija.co.rs/astroberza/celestron-130650/
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Quote from: FemaleA on July 01, 2011, 01:22:39 pm
Cao. Htela bih da kupim ovaj teleskop http://www.tehnomanija.rs/katalog/celestron-astromaster-teleskop-130eq.html Ono sto me zanima jeste jel ga neko od vas ima? i kakva su vam iskustva sa njim? Naime ja sam toootalni pocetnik i zelja mi je od detinjstva da svaku noc blejim u nebo. nekoliko dana vec iscitavam forume i teleskop koji se najvise uklapa u moj budzet je ovaj. a reklo bi se da nije los za te pare. zanimaju me vasa misljenja o njemu? i moze li se kvalitet slike poboljsati boljim okularima ?


Za totalnog pocektnika je to po trenutno vazecim kriterijumima na forumu savrsenstvo bez mane (a i najvise muzike za najmanje para). Ja bih ti preporucio da ga nabavis dok se nisi jos predomislio. Samo moras nauciti osnovne stvari oko odrzavanja (kolimacije) itd za njutna i rukovanja ekvatorijalnom mehanikom. Sto se tice osoblja na forumu, mislim da je dosta njih imalo (ili jos uvek ima) takav teleskop. Naravno da se kvalitet slike moze poboljsati okularima ali to je vec dodatna oprema i dosta je skupa.

Ja u nekoj svojoj fantaziji vidim sebe sa jednim takvim teleskopom u kombinaciji sa APO barlow-om i po kojim hyperion okularom bilo sasvim dovoljno za puno vremena i da me Bog vidi.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

FemaleA

ja sam inace zensko :D Hvala na odgovorima,definitivno ga kupujem krajem sledeceg meseca...

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Darchy

A šta misliš o Celestron AstroMaster 114EQ vs SkyWatcher 90/1250 MC EQ1, mala je cenovna
razlika, a mislim i da su mali katadioptrici ipak bolji od malih newton teleskopa :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

CyberianIce

To su dve razlicite price, svaki ima svoje prednosti i mane. Bolji? Zavisi za cega. Za planete svakako, ali kod DS objekata obavezna je upotreba fokalnog redusera koji kostaju kao ta dva teleskopa zajedno. Kod malih teleskopa je to tako, jedan je bolji za ovo, drugi za ono... Kako god, ja bih takodje glasao za katadiopter u tom slucaju jer volim egzotiku a jezim se na njutnove teleskope manje od 5".

A i vec smo u nekoliko tema na ovom forumu culi da su teleskopi od 4.5" sa korektivnom optikom u fokuseru djubar neopevani (1000mm Focal lenght a 508mm OTA lenght), tako da to ne moze prakticno da se poredi ni sa mojim refraktorom...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

FemaleA

Quote from: CyberianIce on July 01, 2011, 08:10:22 pm
To su dve razlicite price, svaki ima svoje prednosti i mane. Bolji? Zavisi za cega. Za planete svakako, ali kod DS objekata obavezna je upotreba fokalnog redusera koji kostaju kao ta dva teleskopa zajedno. Kod malih teleskopa je to tako, jedan je bolji za ovo, drugi za ono... Kako god, ja bih takodje glasao za katadiopter u tom slucaju jer volim egzotiku a jezim se na njutnove teleskope manje od 5".
sad sam se malo zbunila ovo je sve novo za mene :D jel astromaster 130 bolji za ds ili planete?
A i vec smo u nekoliko tema na ovom forumu culi da su teleskopi od 4.5" sa korektivnom optikom u fokuseru djubar neopevani (1000mm Focal lenght a 508mm OTA lenght), tako da to ne moze prakticno da se poredi ni sa mojim refraktorom...

FemaleA

sad sam malo zbunjena? astromaster 130 je bolji za ds ili planete?

Ljubo

Pozdrav i dobrodošla na forum.

Astromaster 130 ti je sasvim dobar za Deep-Sky. Moze i za planete , ali pri tome je pozeljno da se koristi dobar (recimo, Planetary) okular od 6 ili 7 mm i/ili neki dobar Barlow (APO ili semi-APO). Za pocetak, u tu svrhu mozes koristiti i okular 10 mm koji dobiješ uz teleskop, ali vremenom ces pozeljeti više, ako ti i planete budu vazne.

CyberianIce

^^^ Evo me Ljubo preduhitrio sa odgovorom ali kad sam ga vec nabadao 5 minuta, gre'ota da propadne

Dobar je i za DS i za planete ali je bolji za DS naravno jer je F/5. A ja kontam da bi za planete bio solidan kada se u pricu nadovezu specijalni planetarni okulari i APO barlow, neka me neko ispravi ako gresim.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

sale11472

Njutn teleskopi f/5 ili f/6 su nekako najzgodnije sprave za početnika, prilično su univerzalni nisu preterano skupi u manjim veličinama a sa druge strane omogućavaju pristojan pogled na dosta objekata ali to ipak ne znači

Quote from: CyberianIce on July 01, 2011, 02:45:26 pm
Za totalnog pocektnika je to po trenutno vazecim kriterijumima na forumu savrsenstvo bez mane (a i najvise muzike za najmanje para).


Ovaj 130/650 je dobar ukoliko budžet ne dozvoljava da se nabavi 150/750 verzija IMHO minimalna sprava za ozbiljan početak.
Najveća prednost ovog 130/650 teleskopa je što je kratak i relativno lagan pa ne opterećuje previše montažu a ni transport nije nešto preterano komplikovan . Najveća mana mu je što ima mali prečnik ogledala (ali sa druge strane pre ili kasnije dođeš u fazu da to važi za svaki teleskop ;D )

Sa tim teleskopom ćeš moši da vidiš ceo Mesije katalog (veliku većinu objekata sasvim pristojno) podosta objekta dubokog neba koji nisu u tom katalogu itd itd Još ako ga odneseš na neku tamnu lokaciju (ne zaboravi da je on prilično mali pa samim tim i lako pokretan) uživanje će biti još veće.
Što se planeta tiče, nije baš sjajan ali je sasvim pristojan, sa druge strane imaš 2 (dve) planete koje je iole interesantno posmatrati tako da to ne treba da te brine ;)

Quote from: CyberianIce on July 01, 2011, 10:28:41 pm
A ja kontam da bi za planete bio solidan kada se u pricu nadovezu specijalni planetarni okulari i APO barlow, neka me neko ispravi ako gresim.

Meni se nikako nije svidela kombinacija Planetary okulara i barlowa, reko bih da je TMB konstrukciju prilagodio upotrebi bez barlowa (moglo bi se čak reći da oni imaju ugrađen barlow u sebi kao npr hyperion okulari)

Nego da ne davim više ;D
Slobodno kupi taj teleskop, a onda svrati do Letenke na kamp naravno pre toga slobodno zaviri i u ovu temu :)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

FemaleA

e pa hvala vam puno na odgovorima! Jos samo da ga kupim i picim kod babe u selo! :D sto se kampa tice mozda sledece godine posto sad nemam vremena :D

FemaleA

kupljen ,sklopljen! samo je ovih dana oblacno pa sam jedino sinoc uspela malo da gledam zvezdde ali i to tesko jer je bilo dosta svetla od ulice i okolnih kuca.....moram naci neku tamniju i visu lokaciju :)