• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

m8 i m20

Started by kostur, June 18, 2011, 08:14:16 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

da li je neko posmatrao i/ili napravio fotografiju ova 2 objekta?
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Ljubo

Canon EOS 20D nemodifikovan
Canon EF 200m F/2.8 L II na F/3.2

Igalo, jun 2006. Ostali podaci su u nazivu fajla...
Zbog dozvoljene velicine ide manja slika (mrzi me sad da stavljam na Pikasu)

kostur

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Wow, eto kako crta L optika. I zvezde na f3.2 su i dalje pinpoint...
Tako se to radi!
:)

gilecais

Ljubisa fotka ti je vrlo lepa jedini prigovor je da je iz 2006 godine.Voleli bi da vidimo fotke skorijeg datuma,da vidimo cime se sada zanimas.Veliki pozdrav od tvog prijatelja Zoltana (Gileta). :)

lajosk



Uploaded with ImageShack.us
Slikano sinoć 04.07.2011.brzinska obrada 15x6 minuta

milan

Necu da otvaram novu temu zbog jednog pitanja pa cu pitati ovde:

Ja mogu da nadjem M8 ali M20 neznam da li sam uspeo zato sto vidim dve zvezde i malo vrlo tamne magline oko njih,da li je to M20?

I jos nesto Kad posmatram M17 ispod(iznad) vidim par zvezda na jednoj maloj gomilici,da li je to M18?

                                 IZVINJAVAM SE AUTORU TEME AKO NE PISEM O ONOME ZA STA JE NAPRAVLJENA TEMA
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

kostur

@lajosk
strava! Prelepo! Jedva cekam da dobijem svoj teleskop kako bih mogao da posmatram 8 i 20 !

@milan
opusteno tebra
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

gile.ms

Trifid maglina M20 je jako lepa meta za astrofotografiju (što su Lajoš i Ljubo sasvim lepo ovde pokazali),
dok za nas vizuelce sa manjim aperturama i nije naročito spektakularna - jedva mali odsjaj emisionog (crvenog) dela magline oko centralnog zvezdanog sistema i to pri skrenutom pogledu... reflektujući deo magline (plavi) mislim da ostaje nevidljiv i u većim teleskopima (ispravite me ako grešim  ::))
Međutim, M20 zajedno sa obližnjim jatom M21 i grupom sjajnijih zvezda koje kao da ih povezuju čine jako lep prizor i vredi im posvetiti pažnju!

M8 - Laguna je vidljiva i golim okom i prelepa je (verujem) u svakom instrumentu... lično preferiram dvogled  :)

Quote from: milan on July 05, 2011, 10:00:45 pm
I jos nesto Kad posmatram M17 ispod(iznad) vidim par zvezda na jednoj maloj gomilici,da li je to M18?

najverovatnije da jeste: sledeći put pomeraj malo cev tako da ti se ta gomilica "šeta" po jednom kraju vidnog polja dok ti gledaš u drugi...
ako ti gomilica neprestano odvlači pažnju, onda je definitivno M18
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply