• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Zlatibor 14.06.2011 22:40 LT ISS?

Started by gile.ms, June 20, 2011, 09:25:06 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Prethodnu nedelju sam proveo na Zlatiboru
("misija" pomaganja sestri u čuvanju dece tako da su kolica imala blagu prednost nad teleskopom za mesto u gepeku  ;))

obzirom da je Zlatibor bezobrazno svetlosno zagađen (reflektorima osvetljavaju čak i drveće  :-X), a i nisam baš imao prilike da pobegnem u neki ozbiljan mrak, moja posmatranja su se uglavnom svela na prelete ISS (sestričini od 4 godine bilo je izuzetno drago da vidi "svemirski brod" :))

Daleko od interneta, za predviđanje preleta oslanjao sam se samo na neprecizni Stellarium (15 do 30 minuta vremenski i oko 10 stepeni greške u trajektoriji preleta), ali sjajni ISS nam skoro nijednom nije "pobegao" 3 dana za redom...

U utorak 14.06. na meti nam je bio Saturn, i dok sam gledao u tom pravcu primetio sam iznad njega sjajan objekat za koji sam
u tom trenutku bio ubeđen da je ISS... vreme 22:40 LT, magnituda oko -2, kretao se u pravcu severozapad - jugoistok, Stellarium predvideo prelet sličnom putanjom oko 22:05...
Međutim, objekat je imao "pratioca". Par stepeni jugoistočno, kretao se paralelno sa prvim i imao magnitudu oko nule...
Pomislio sam da se nije neki Sojuz upravo "otkačio" od ISS (Endeavour je sleteo dve nedelje ranije), a o ruskim letovima nemam ni najblažu predstavu...
Međutim, ubrzo je vodeći objekat počeo da gubi sjaj, a prateći da dobija na magnitudi... posle nekoliko sekundi i prevaljenih 10-tak stepeni "uzbrdo"
objekti su se potpuno zamenili po magnitudi (prvi je bio oko nule i gubio sjaj, pratioc je dostigao maksimum oko -2 i počeo da bledi).

Zatim su se oba objekta "sakrila" iza oblaka  :(
Znajući da postoje sateliti koji periodično gube sjaj (pratio sam ih mnogo puta kada mi prolete kroz vidno polje - verujem da se okreću oko svoje ose i time menjaju orijentaciju solarnih panela ili čega god što reflektuje svetlost), očekivao sam da će dotični objekti ponovo da se pojave iza oblaka...
Nažalost, ni posle par minuta osmatranja nisam uspeo da uočim ništa...

Prizor je bio zaista lep, ali ja i dalje nemam ni najblažu predstavu šta sam to video...
Čak pomišljam da je to zapravo bio meteor raspadnut na dva dela čija je putanja bila pod veoma oštrim uglom u odnosu na liniju mog pogleda,
tako da je izgledao dosta sporije nego što bi trebalo...

Prilažem i screenshot iz Stellarium-a sa otprilike ucrtanom putanjom objekta (A) i pratioca (B).

Da li je neko video ovaj (ili sličan) događaj, ili zna šta bi to moglo da bude?

Takođe, najljubaznije bih zamolio pobornike hipoteza o "malim zelenim" i sl. da se uzdrže od odgovaranja na ovu temu.
Hvala.



SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Preksinoć, 19.06.2011. sam posmatrao varijabilne zvezde u sazvežđu Device kada mi je snažan bljesak sa strane odvukao pažnju. U 22:26(LT) ili ti 20:26(UT) se iz pravca zapada kretao objekat nalik ISS-u ali nekako većeg sjaja, čak i od naj sjajnije Venere. Radoznalo sam posmatrao kako sjaj raste a objekat se kreće na više i taman kada sam u glavi iscrtao moguću trajektoriju, objekat je počeo da gubi sjaj do ne vidljivosti tako da je posmatranje trajalo svega nekih 5 sekundi. Kasnije sam proverio, ISS se u tom momentu nalazio nad Južnom Amerikom. Moguće je da je ovo bio bljesak Iridijum satelita.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

morea

Pogledaj na heavens-above, 19.06 iznad mojih geografskih sirina i duzina ( 44.0500°N, 22.0600°E) stoji da je u to vreme otprilike 22h i 17min bio iridijumov bljesak magnitude -4. Ne znam koliko si ti daleko, pa da li je moguce da je u pitanju isti satelit.

Za ovo Giletovo ne znam, heavens above ne pokazuje za vise od 48h unazad.

Inače, da se nadovežem na temu, meni se desilo da uocim satelit, sjajniji od nulte magnitude, al da na internetu ne nadjem nikakve podatke o istom. Jel se susretali forumasi sa slicnom pojavom? Da li je moguće da je možda neki vojni/špijunski satelit u pitanju?

Yagodinac

Mislim da sam i ja to isto video, moguće da je bilo 14. a možda i neki dan gore-dole. Meni je bilo interesantno da slikam nebo nakon zalaska sunca koje se prelivalo u svim bojama pa sam, vucarajući se sa tripodom po poljima u jednom momentu video tu pojavu. Meni je došlo sa zapada-jugozapada i prešlo bukvalno iznad glave. U pitanju su bile dve zvezde od kojih je sjajnija bila bar -2, -3mag i uopšte nije gubila sjaj preko celog neba. To znači da nije reč o refleksiji bilo kakvih solarnih panela nego o raketnim motorima koji rade  :P
Manja "zvezda" bi mogla da bude odbačeni buster ili tako neki element.

Rekoh, bio sam zblenut toliko da nisam postavio ni tripod da ovekovečim, a držao sam ga u rukama  ::)
Ako nije neko vojno lansiranje onda ja ne znam šta je.

Laci

Quote from: morea on June 21, 2011, 10:50:38 am
Pogledaj na heavens-above, 19.06 iznad mojih geografskih sirina i duzina ( 44.0500°N, 22.0600°E) stoji da je u to vreme otprilike 22h i 17min bio iridijumov bljesak magnitude -4. Ne znam koliko si ti daleko, pa da li je moguce da je u pitanju isti satelit.



Hvala Morea :) proveriću
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gile.ms

Quote from: Yagodinac on June 21, 2011, 11:34:10 am
Meni je došlo sa zapada-jugozapada i prešlo bukvalno iznad glave.


Moja greška u gornjem tekstu - i meni je došlo iz pravca jugozapada (vidi se na slici)
Može biti da je promena u magnitudi u mom slučaju bila baš uzrokovana prolaskom objekata iza tanjih ili gušćih oblaka u kojima mi se na kraju izgubila...
(od svetlosnog zagađenja nisam mogao ni raspored/gustinu oblaka jasno da vidim - granična magnituda oko 3 - 3.5 :'()
jedino mi nije jasno kako ga nisam uhvatio "gore" oko repa Velikog Medveda koji se sasvim lepo video  :-[

Inače, baš oko dugodnevnice sateliti su prividno najbrojniji i najsjajniji: veliki deo naše hemisfere je obasjan suncem, tako da i sateliti
koji su na "našoj strani" imaju veće izglede da budu osvetljeni, a u isto vreme vidljivi na noćnoj strani... (pretražujući net za objašnjenjem za ovaj događaj
nabasao sam na podatak da je ovih dana sa nekog mesta u Evropi bilo moguće videti 6! preleta ISS za jednu noć!!! - obično može do 4 ako prilike dozvole)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply