• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

DSO hunting

Started by Sinisa, June 20, 2011, 10:54:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Sinisa

Evo me...vratio sam se iz Backyard observinga XD.Gledam ja tako neke M objekte (m57,m13) kad vidim,jako cisto nebo,ne treba da naprezem oko da bi video celu liru,kad vidim,bela traka mlecnog puta!Hehe ja uperim teleskop u njega,vidim zvezda ko u m44,video sam i m29.Video sam da je jako čisto nebo,pa sam pokušao da nađem m81 i m82...i posrećilo mi se! M81 i m82 u istom kadru! YEAH! Počeo sam da se tresem od radosti XD moje prve galaksije...Onda sam pokušao da mađem m51 I našao! Ali supernovu nisam video...Svejedno drago mi je da sam ''ulovio'' svoje prve galaksije...Znači,M objekti za ovu noć: m57,m13,m81,m82,m51 i m29. Koliko mi još M-ova ostaje?  :)
150/750 EQ3

CyberianIce

Eto napokon su se ispunili neki uslovi o kojima sam govorio (dobar seeing, transparencija, nema mesecine) i nasao si bez problema. Svaki sledeci put nacices ih sve lakse i lakse, to je samo pitanje iskustva, naravno pod uslovom da je vidljivost ista. Ali iskustvo, ono ti mozda malo nedostaje, sa vremenom ce doci. Iz iskustva naucis da tako tamne objekte ni ne pokusavas da trazis odmah, ne u prvih 15 minuta posmatranja, jer mozda se ni cev nije dobro temperaturno izjednacila a i coveciji vid se postepeno prilagodjava na uslove totalnog otsustva svetlosti, tako da tek nakon negog vremna provedenog u apsolutnom mraku te blede mrlje postaju lakse uocljive, i to uglavnom samo perifernim vidom kod ovako malih apertura.

Moja prva galaskija je bila M31, ali prva fotografija galaskije upravo ona koju sam okacio - M81 i M82 u istom vidnom polju. Utoliko mi je draza posto su u pitanju dve galaksije. Inace ove je dosta lako fotografisati jer posto su blizu severnjaci, nemaju veliku prividnu brzinu kretanja na nebu, tako da ja za onu fotografiju nisam koristio nikakvo pracenje. Samo ekspozicija od 15 sekundi i ISO1600.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

Ja imam takav krš od fotoaparata da ni velikog medveda ne mogu slikati! Jedva se i sirius vidi (barem se video) na fotoaparatu...Maksimalna ekspozicija je 2.0...digitalni fotoaparat je Nikon Coolpix L4,jako loš za astrofotografiju.Da li postoji mogućnost da ja nekako uspem da uslikam barem m13?
150/750 EQ3

Yagodinac

Ne  :'(
M13 bi mogla nekako da ispadne ako imaš kompakt koji podržava 15sec ekspozicije, ali i tad to liči na Frankenštajnov rad:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2009/06/za-izbegavanje.html

Ali zato tvoj aparat može veoma lepo da slika Sunce (sa astrosolar folijom!!), Mesec i poneku planeticu. U svakom slučaju možeš da ga istestiraš ovim redosledom i da napišeš rewiev za forum  :)

Sinisa

Astrostar Foliju nemam,mislim da kupim,ali ne znam odakle.Mesec sam snimio,i saturn.
150/750 EQ3

Yagodinac

Imaju oni i nije skupa:

http://www.teleskop.rs/

Samo budi oprezan prilikom pričvršćivanja folije ispred teleskopa - vetar ne bi smeo da je pomera. Ako folija spadne slepilo (ili prženje senzora) je zagarantovano u deliću sekunde.

Sinisa

Razmišljam ovako,da stavim tu foliju,pa onda onaj poklopac preko.Moze tako?
150/750 EQ3

Predrag

Ne znam da li prodaju foliju posebno ili samo uz neki proizvod, pošto je nema posebno isaknuto sa cenom kao ostale stvari. Ili ja nisam video.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

gile.ms

Može posebno folija i to na meru tačno koliko ti treba... kupio sam je pre nekoliko meseci...

Ne bih preporučio korišćenje poklopca od 114/900 kao ni njegov restriktor aperture na poklopcu,
jer su tako urađeni da mogu lako da oštete foliju!!!

Napravi bolje od čvrstog kartona poklopac koji će lepo da pasuje na cev sa spoljne strane,
iseci po sredini poklopca rupu prečnika 6cm i zalepi preko rupe foliju 10cm x 10cm...
ja sam išao još dalje, pa sam foliju stavio u "sendvič" između dva kartona.

Pre svakog postavljanja folije na teleskop OBAVEZNO golim okom pogledaj kroz foliju ka Suncu da proveriš da nije oštećena
i pri svakom postavljanju OBAVEZNO proveri da li je dobro pričvršćena!!!

(sa naočarima površine 10cm2 može na suncu da se upali papir... možeš misliti šta bi uradili 102cm2 tvog ogledala)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Predrag

Quote from: gile.ms on June 22, 2011, 02:55:24 pm
Može posebno folija i to na meru tačno koliko ti treba... kupio sam je pre nekoliko meseci...


Odlično. Ako se dobro sećam bila je 6 din/cm2, tako da je cena prihvatljiva i za 20x20, koliko sam planirao da uzmem.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Danijel

Evo kako sam ja napravio filter za Sunce, koristim ga na fotoaparatu, no princip je isti, slično napraviš i za teleskop ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: Yagodinac on June 21, 2011, 06:21:05 pm
.... ako imaš kompakt koji podržava 15sec ekspozicije, ali i tad to liči na Frankenštajnov rad:


Pa ovaj ne nužno ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D


Sinisa

Evo,danas sam napokon nasao M4...Vratio se iz noćne šetnje,mlečni put lepo stoji na nebu...Vidim teleskop u terasi...Aj da iznesem malo.Video sam neka sazvežđica.I eno Škorpije.Pogledam između dve zvezde (Antares i ne znam koja),pogledao pored zamišljene crte između dve zvezde,i,eto.M4.Ali,nešto sam još zapazio,kao...kao neki oblačić.Mislio sam da je to neki Dwraf.Pogledao sam na google sky,i Gle! Skup još jedan,bio je to ngc 6144.
Evo lista M-ova kojih sam dosad našao(ovo ide po vremenu ''otkrića''XD): m57,m13,m44,m29,m81,m82,m51,m31,m32,m110,m103,m4. A skoro sam dobio teleskop.
150/750 EQ3

CyberianIce

Quote from: sale11472 on July 01, 2011, 12:31:09 am
Pa ovaj ne nužno ;D

Ima mehaniku ASTRO 5 SA DMD DK3 MOTORIMA i GSO okulare...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S