• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prva letnja noć - Grocka 21.06.2011

Started by gile.ms, June 23, 2011, 01:39:19 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Oduševljen transparencijom prethodne večeri čvrsto sam rešio da prvu letnju noć ne provedem posmatrajući iz dvorišta,
već da se sklonim malo u brdo. Pozvao sam nekoliko prijatelja i zajedno smo krenuli oko 22h na lokaciju koju sam još ranije
pronašao (preko dana) i proglasio za jako povoljnu. (Google Earth:  44°39'12.08"N,  20°43'18.38"E)
Sa sobom smo poneli moj teleskop njutn 144/900, dvogled TS 20x80 i prijateljev Canon EOS 500D.

22:15 LT:
Još se nismo pošteno ni adaptirali na mrak, a Mlečni Put je već bio lepo uočljiv kako gospodari jugoistočnim nebom.
Pitanja su pljuštala mnogo brže nego što sam bio u stanju da odgovorim, pa sam u isto vreme odgovarao na pitanja,
montirao opremu i pokušavao da odaberem objekte za posmatranje :)
Prva meta dvogleda bila je prelepa Laguna (maglina M8) a potom i M6 - otvoreno "leptirasto" jato koje je odmah
odnelo simpatije ženskog dela publike :)
Dvogled sam zatim ostavio uperen ka raskošnom jatu M7 (mete su birane što bliže horizontu jer je dvogled još uvek na foto-stalku ;))
i ostavio "goste" da uživaju u pogledu dok ja montiram teleskop (i odgovaram na pitanja :)).

Prva meta teleskopa bila je maglina Dumbbell (M27) ali iz nekog razloga nije bila preterano interesantna ne-astronomima  :-\
Zatim smo bacili pogled na par M81 i M82 i taj prizor nikoga nije ostavio ravnodušnim iako su već tonule u beogradski LP.

Pripremajući se za Saturn kao šampiona večeri stavio sam 10mm okular i prvo usmerio teleskop ka mom omiljenom jatu za 90x povećanje - M11 - Wild Duck. Uvek me uhvati blaga vrtoglavica kada ugledam toliko zvezda na tako "malom prostoru"... ovaj put svi su se smejali na moj uzvik neverice i oduševljenja :D slika je zaista bila perfektna za okular koji vrlo često u zavisnosti od uslova daje jako mrljavu sliku...

Saturn je naravno za sve bio vrhunac večeri (osim za one koji su malo kasnije videli supernovu ;)) iako je pod sve jačim naletima vetra često "skakutao" po vidnom polju... Za ne-astronome bilo je sasvim dovoljno što se uopšte vide prstenovi...

00:00 LT:
Devojke su sasvim iskusno došle na posmatranje posebnim kolima kako bi imale priliku da se u neko razumno vreme vrate kući, što su oko ponoći i učinile. Ostali smo Bojan (vlasnik Canon-a) i ja. Bojan se igrao sa ekspozicijama, a ja sa supernovom u M51.

Samo traženje M51 sa 30' vidnog polja predstavlja dobar izazov, ali srećom, transparencija je dozvolila da u tražiocu vidim i zvezde oko 7. magnitude
što mi je dosta olakšalo posao.
Prvo sam okular od 10mm dooobro fokusirao na dvojnom Mizaru (dvojne zvezde su mi najbolja meta za postizanje fokusa),
a zatim sam neko vreme jurcao M51 okolo...
Kada sam našao ove galaksije izgledale su bolje nego pri bilo kom posmatranju do sad što me prilično ohrabrilo da istrajem u pokušaju uočavanja supernove. Vidno polje sam štelovao tako da mi u kadru budu i dve zvezde 12' istočno od većeg jezgra (magnituda oko 11 - 12), i posmatrao sam tako što se prvo usredsredim na njih, a zatim polako prelazim pogledom ka manjem jezgru.
U prvih nekoliko navrata mogla je da se na trenutak nasluti tačkica u blizini većeg jezgra, ali trebalo mi je čitavih 10tak minuta prilagođavanja pogleda da "nateram" tačkicu da se zadrži na retini duže od delića sekunde. Kada sam se dobro utrenirao, mogao sam bolje da odredim položaj tačkice u odnosu na jezgra M51 i da potvrdim da zaista jeste reč o SN 2011dh  :D

U to vreme pojavio se i Mesec na istoku i odložio nam polazak kućama za još par fotografija :)

A evo i kako je sve to izgledalo: (autor fotki: Bojan T.)

 

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

June 23, 2011, 10:22:59 am #1 Last Edit: June 23, 2011, 10:29:13 am by Yagodinac
Lep izlet  ;D
Jedno pitanje: zašto uošte tražiš objekte okularim 10mm? Veoma je teško nešto naći na 90x i to nečim što nije ethos...

BtW četvrta slika izuva iz patika. Za na zid!

gile.ms

Hvala Yagodinac,
obično ne radim tako nego nađem šta mi treba sa 32mm pa menjam na 10...
Ovaj put sam hteo da imam idealan fokus, a to baš teško postižem na slabijim zvezdama, pa sam naterao sebe na malo egzibicija :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply