• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

EOS afokalno

Started by Yagodinac, June 26, 2011, 09:26:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

June 26, 2011, 09:26:23 pm Last Edit: June 26, 2011, 09:39:11 pm by Yagodinac
Pomoću kompakta možete snimati teleskopske objekte samo na ovaj način: afokalno. Većina zna da je to vrsta spajanja aparata i teleskopa kad aparat zadržava objektiv na sebi a teleskop okular. De facto slika prolazi kroz sve te optičke elemente čime se dobija neko određeno uvećanje, ali i gubi oštrina i značajan deo svetlosti što najviše zavisi od (ne)kvaliteta optičkih površina koje ulaze u konstrukciju okulara/objektiva.
Druga metoda je nemilice upotrebljavana u digitalnoj SLR astrofotografiji i zove se direktno montiranje. Tu znamo da senzor direktno "gleda" na sekundarno ogledalo i da se izbegavaju sve optičke površine objektiva (bar 11 za 18-55) i okulara (4 pa naviše za najjeftiniji plossl). Naravno da time imamo najveću oštrinu i najviše svetla ali i fiksno uvećanje.
Upravo to sam hteo da postignem - veće uvećanje za recimo planetarne magline.
To je ujedno i dobra prilika da izađem u prirodu i izgazim luk i tako to, a u cilju dobijanja naučnih rezultata  8)

Prvi problem je produžiti microstage adapter jer on ne prihvata SLR; evo kako je to izgledalo montirano:









Detalj koji pokazuje koliko je 18-55IS veći od standardnog plossl okulara:



E sad, rezultati. Sve slike su bez obrade s tim da su sve kropovane na fiksnu veličinu, da bih izbacio nepotrebne rubove. Stoga možete da smatrate da su uvećanja sa slika realna i da nema odstupanja od realnog stanja. Prva slika je ono što eos vidi kroz 25mm okular:



Usled nesavršenosti adaptera objektiv aparata nije mogao bliže da priđe okularu pa je slika mala (i neupotrebljiva, jel  >:(), vidi se da stvarno mnogo vinjetira. Oštrina je... nikakva. Ako 18-55 podesimo na 55mm situacija je sledeća:



Sad je mnogo bolje, vidi se nešto. Zapravo nije bolje jer je cela jedna strana mutna - aparat nije bio u osi ili je do objektiva, ne znam. Ukrakto i ovo je neupotrebljivo u astrofotografiji i fotografiji uopšte. Ali ako pogledamo direktno dobijen snimak:



Vidi se da je ovaj snimak najoštriji (logično) ali nije logično da on daje skoro isto uvećanje kao i afokalno otprilike 45-50mm objektiv! To nisam očekivao. Drugim rečima, afokalno kačenje eosa sa 18-55 objektivom i 25mm plosslom je čisto gubljenje vremena.
Da sam upotrebio 10mm okular možda bih dobio nešto bolje uvećanje ali ne vidim razlog da ta slika bude upotrebljivija. Verovatno bi slika takođe bila majušna a i ne baš oštra tako da...
... za planetarne magline treba nov teleskop. Nisu ljudi džabe izmislili Ritchey-Cretien dizajn  ;)

Laci

Bravo za ovakav prikaz afokalne projekcije sa DSLR-om :) Na stranu tehnički detalji tipa balansiranja, vibracija i fokusiranja celog ovog korpusa, meni je nedoumica koliko je naj više preporučljivo opterećenje tela jednog okulara a da to bude bezbedno za rad (da ne dođe do njegovog loma)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Meni je odokativna delovalo bezbedno  :P
Mada dobro zapažanje. Ceo sistem leži na maleckom okularu odnosno 1.25 adapteru koji mogu biti metalni ali i plastični, zavisi od teleskopa. Npr 130/900 ima plastični fokuser koji bi izdržao eosa ali ipak to je plastika...

gilecais

Ko se usudi njemu svaka cast a i rizik... :) :o :o

sale11472

Quote from: Yagodinac on June 26, 2011, 09:26:23 pm
- aparat nije bio u osi ili....


Nema tu nikavo "ili" .....aparat nije bio ni blizu ose vidi se i iz aviona... naročito na fotografijama 2 i 5 (po redosledu)
Imam utisak da bi ti za takav eksperiment trebao mnooogo čvršći produžetak od onog dela za regal koji si upotrebio ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ma dovoljno je črvsto, ne bih rizikovao eosa - on polovan košta više od teleskopa sa sve okularom  ;D ;D
U suštini nikakvog mrdanja nema kad pritegnem ali aparat jeste bio u osi. Takva je perspektiva na fotkama da izgleda kao da ne stoji u osi...
Mislim da znam zašto je na 55mm slika onoliko mutna: kropovano je sa same periferije a ne iz centra. Dok sam sve to montirao vidno polje se pomerilo pa je drvo izašlo iz centra i palo na periferiju.

Mea culpa  ::)

Ali ne menja suštinu: afokalno spajanje je fuj.

Miro

Postoji metoda između ove dvije i ona je prihvatljiva po svim parametrima.
A to je fotookular, na okular se preko dodatnog prstena pričvrsti tijelo aparata, i to je čvrst spoja, jedino su moguće fleksije.
Mislim da se ta metoda zove okularna projekcija.
Tu metodu koristim za snimanje planeta, muvi mod Canona D500.

Yagodinac

Voleo bih da vidim taj prsten. On je specifičan za sam aparat, jel? Mislim da li ima bajonet za canon.
Onda bi to bilo extra: samo zameniš okular i dobiješ veće/manje uvećanje.

Darchy

Zar ne postoji adapter putem kojeg se samo telo aparata prikači na fokuser
pa teleskop "glumi" objektiv?
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Miro

Quote from: Yagodinac on June 28, 2011, 06:23:05 pm
Voleo bih da vidim taj prsten. On je specifičan za sam aparat, jel? Mislim da li ima bajonet za canon.
Onda bi to bilo extra: samo zameniš okular i dobiješ veće/manje uvećanje.

To je prsten koji povezuje Hiperyon okular sa T-ringom Canona, znači prsten reduktor s Hiperyin-a na T ring ili M43 na M42.
Ako želiš uslikam pa ti pošaljem?

Miro

Quote from: Darchy on June 29, 2011, 08:44:08 am
Zar ne postoji adapter putem kojeg se samo telo aparata prikači na fokuser
pa teleskop "glumi" objektiv?


To je standardno povezivanje za snimanje u primarnom fokusu.
ovdje govorim o tri komponente: objektiv-ogledalo teleskopa, okular i čip fotoaparata.

Yagodinac

Aha, sad kapiram i znam, video sam to.