• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Jedno kratko spontano astronomsko okupljanje

Started by Laci, June 30, 2011, 12:34:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Znatiželja vodi ka saznanju a kada se ljudi okupe to postaje nešto i više od toga :) Sinoć sam želeo da posmatram R Leo, trenutno sjajne varijabilne zvezde tipa Mira u sazvežđu Lava. Ona je u ovo doba godine sasvim nisko pa je bukvalno treba loviti sa prvim sumrakom kako bi se u okularu dvogleda pojavilo zvezdano polje sa poredbenim zvezdama. Zbog nabujale vegetacije paralelogram sa dvogledom je postavljen van dvorišta.

U ulici su se igrala deca na raspustu a komšiluk se šetao uživajući u večernjem osveženju koje ono donosi. Onako, sa crvenom lampicom i belim paralelogramom u senci bagremovog drvoreda sakriven od užasne ulične rasvete ubrzo sam prisutnima privukao pažnju i nekolicini radoznale dece me je okružilo. Ona su odmah zapazila da posmatram zvezde za razliku od starijih koji su bili, onako, sumnjičavi i nije im bilo jasno šta neka osoba može da gleda dvogledom u mraku. Bilo mi je veoma drago što žele da "bace" pogled kroz dvogled ali u tom momentu nisam imao plan pa sam ih zamolio da se malo strpe i da ću ih pozvati a oni su me odmah i poslušali. Ubrzo sam završio sa R Lava u 21:54(LT) i to u poslednjem trenutku kada je ona gotovo zašla iza jednog niskog krova. Odmah potom sam "dumao" u glavi kako da brzo okupim posmatrače na otvorenom prostoru i obradujem ih a da ne budu zaslepljeni siledžijskim bljeskom živinih svetiljki u neposrednoj blizini. Za okom mi je zapala konjunkcija Saturna i Game Virgo, trenutno lep par crvenkaste planete i sjajne plave zvezde viđen bez značajnog uticaja rasvete. Pozvao sam prisutne i ubrzo se tu našlo nekih dvadesetak mališana i odraslih koji su strpljivo sa pažnjom i bez ikakvog ometanja sačekali da pripremim instrument. Naciljao sam pomenuti par objekata dvogledom i pokazao prisutnima da golim okom osmotre šta ćemo posmatrati i napomenuo o čemu se radi. Ubrzo sam uočio da postoji velika razlika u visini posmatrača ali se paralelogram zbog svoje prirode pokazao vrlo prilagodljivim osim u onom slučaju kada neko povuče ka sebi dvogled pa je potrebno da ponovo ciljam. Planetarna kuglica i stopljeni prsten sa njom na 15X je dobrano odudarala od sjajne plave Game na ostavljajući posmatrače ravnodušnim. Oni su u vidnom polju pronalazili još zvezda što su duže posmatrali i prilagođavali vid kakvoj-takvoj tami inače veoma vedrog neba. Zatim sam okrenuo teleskop ka Arkturu koji je kulminirao i pokazao kao veoma svetla tačka u kontrastu sa tamnom pozadinom u lepom zvezdanom polju. Okušao sam sreću i krenuo ka Alfi Lovačkih pasa i u okularu se pokazao svetli oblačak, M3 odlično vidljiv i bez neke posebne adaptacije vida. Za orjentaciju šta se posmatra, odlično mi je poslužila bela sjajnija zvezda južno od M3 tako da sam posmatrače lako navodio šta da posmatraju uz objašnjenje da je to tek jedna jedina zvezdica od ogromnog mnoštva u kružnom oblačku. Praktično, jedini problem sam imao kod starijih koji su imali značajniju dioptriju naočara pa su morali vršiti refokusiranje dvogleda ali i to je prošlo OK.

Ovo kratko druženje smo okončali oko 22:30(LT) i nastavio sam sa varijabilnim dok se nije naoblačilo.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

Verujem da jesu. Ovo je za sve bio mali izlet ka zvezdama, nadam se da ću još imati ovakva druženja :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sinisa

150/750 EQ3

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

5ja

Super Laci, to je prava stvar! Sigurno će bar dvoje od tih dvadeset mališana poželeti da dobiju teleskop za rodjendan ili novu godinu, i ti si makar malim delom doprineo popularizaciji astronomije! To je to.

A pare... Da su pare umešane verovatno se to ne bi ni desilo na taj spontani način..
Bolje i iskrenije je ovako, ne kaže se za džabe da ''pare ljude kvare''..  ;)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Darchy

Bravo za review i bravo za akciju, kladim se da će to nebo
kako klincima tako i matorima ostati zauvek u sećanju,
a to nije mala stvar : )
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Laci

Hvala Vam na komplimentima :) verujem da će bar neko ponovo usmeriti pogled ka zvezdama
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70