• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Treba mi savet

Started by wadecox, July 06, 2011, 10:35:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wadecox

Neruzemem se u astronomiju ni malo, kao ni u opremu, a hocu sinu za rodjendan da kupim teleskop.
Nasao sam nesto ovako: http://www.nonstopshop.rs/i-9041/teleskop-f70076tx
On je pocetnik i ne treba mu nesto posebno, ali da li sa ovim moze da vidi nesto u opste?
Hvala unapred!

kostur

bolje čuvaj pare, pa za idući:
http://www.teleskop.rs/teleskop/na-dobson-montazi/mira-130-dobson-skywatcher
ispod 200 eura teleskop ne kupuj! 200 € nije ništa za teleskope!
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

gile.ms

Pomozi nam da ti pomognemo :)

1. Koliko godina puni sinak?
2. Da li živite u gradskoj/prigradskoj sredini ili van grada?

mada ja bih u svakom slučaju kupovinu teleskopa na nonstopshop-u i sličnim mestima zabranio zakonom  ;)
Po meni jedini izbor u Srbiji je neki SkyWatcher iz Teleskop centra (teleskop.rs),
ili neki Celestron iz Tehnomanije mada oni imaju par "brljotina" od teleskopa - potražite ovde pisalo se dosta o njima u poslednje vreme...

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Sinisa

Evo možda može i ovaj koji sam ja kupio: http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/114900-eq1-skywatcher
Video sam neke galaksijice sa njim,saturnove prstenove,dva kuglasta skupa zvezda,zato što druge ne umem da nađem.Skini i stellarium(programhttp://www.stellarium.org/),lakše ćeš se snaći na nebu,a ne da kupuješ nešto ovako: http://www.hocuto.rs/poklon/zvezdani-teatar/2211 Al dobro,ovo bi bilo lepo kad je oblačno ili dok je dan XD
150/750 EQ3

sale11472

Quote from: wadecox on July 06, 2011, 10:35:04 am
Neruzemem se u astronomiju ni malo, kao ni u opremu, a hocu sinu za rodjendan da kupim teleskop.



Jedno naizgleda nevezano ali ipak krucijalno pitanje.

Koliko vremena ponosni roditelj može da odvoji da sa svojim sinom provede pod noćnim nebom ???

Kada dobijemo odgovor na ovo i pitanja koja je postavio gile.ms Možemo da počnemo sa korisnim savetima (i ne tolko korisnim prepirkama šta je bolje ;D)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cenicfilip

Cao ja sam Filip i interesuju me 2-3 stvari vezano za teleskope.

1: Cime je najbezbednije da ocistim sociva na mom teleskopu (Optisan star 60060) probao sma alkoholom da ocitim nisan ali je sve postalo mutno :(
2: dali postoji nacin povezivanja mog teleskopa sa kompjuterom? (kao npr da se stavi obicna web camera na socivo ili nesto slicno a da je jeftino resenje)
3: koji je najbolji nacin podesavanja nisana? Pokusavao sam sa manjim uvelicanjem i nanisanim komsijinu antenu koja je nekih 150m od moje kuce.ali kad stavim jace uvelicanje i nanisanimi mesec dobijem jedno ogromno nista:D paposto sam sad vec izgustirao mesec hteo bi hda predjem na zvezde ali ne mogu da ih nanisanim i to mi je najveci problem.

Hvala vam u napred

Sinisa

@cenicfilip
1: Ne znam XD
2:ni to XD
3: Sačekaj noć,nađi severnjaču,ona ti nikad neće pobeći.E onda pomeraš ona tri šrafića na finderu (nišanu),i ako treba,ono gde stoji tražilac (levo desno pomeraš).
150/750 EQ3

sale11472

August 09, 2011, 02:24:42 am #7 Last Edit: August 09, 2011, 02:37:37 am by sale11472
Quote from: cenicfilip on August 09, 2011, 01:16:50 am
Cao ja sam Filip i interesuju me 2-3 stvari vezano za teleskope.

1: Cime je najbezbednije da ocistim sociva na mom teleskopu (Optisan star 60060) probao sma alkoholom da ocitim nisan ali je sve postalo mutno :(


Najbezbednije je nečistiti optiku uostalom zbog čega bi je čistio ??? teško da je toliko prljava da je čišćenje neophodno (malo prašine ne smeta ni najmanje)

Quote
2: dali postoji nacin povezivanja mog teleskopa sa kompjuterom? (kao npr da se stavi obicna web camera na socivo ili nesto slicno a da je jeftino resenje)


Zboravi, nije vredno truda, ne bih rekao da imaš ekvatorijalnu montažu a na altaz montaži to teško da je korisno i sa boljim teleskopima.  E, ako baš insistiraš razmisli prvo koliko si spretan sa alatom pošto ćeš to morati sam da napraviš, meni bi palo na pamet da kao adapter iskoristim plastičnu kutijicu za film (ako je negde pronađeš) ali kako nemam link možda bi neko drugi mogao da se javi...

Quote
3: koji je najbolji nacin podesavanja nisana? Pokusavao sam sa manjim uvelicanjem i nanisanim komsijinu antenu koja je nekih 150m od moje kuce.ali kad stavim jace uvelicanje i nanisanimi mesec dobijem jedno ogromno nista:D paposto sam sad vec izgustirao mesec hteo bi hda predjem na zvezde ali ne mogu da ih nanisanim i to mi je najveci problem.



Ja obično koristim navedeni metod pomoću Severnjače za fino doterivanje (ugrubo si ga već namestio)... Dakle staviš malo povećanje i namestiš Severnjaču da ti bude u centru vidnog polja teleskopa pa staviš veće uvećanje doteraš tražioc (to je ono što zoveš "nišan" ;D ) da mu u centru vidnog polja bude Severnjača i tako uz par koraka sa sve većim uvećanjem stigneš da ti i na najvećem bude sve namešteno. Mada čemu velika uvećanja na tom teleskopu i za tebe ista preporuka kao i za drugog početnika onaj okular od 4 mm i barlow zaboravi, koristi samo ona druga dva koja daju manje povećanje ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cenicfilip

ok hvala ti puno na savetim.inace vec sam zaboravio barlow +4 mm jel kad to stavim ne mogu da nadjem apsolutno nista.
koristim 12mm + barlow i fino vidim mesec sad sve zavisi ako je napolju jako toplo nocu mi je vidljivost losija ali ovako jeinace ok.
a sto se tice kamercie sutra cu da probam pa ako uspe okacicu video i kako sam to napravio:D
za nisan cu probati:D

hval jos jednom za brz odgovor.

Yagodinac

Za kamericu je nužno da joj izvadiš prednje sočivo i ogoliš čip (kako to brutalno zvuči!  >:() Nakon toga razmisli šta može približno da uđe u fokuser tj mesto gde se stavljaju okulari. Meni na 1.25" je perfekto pasovao zatvarač od pepsija ili tako nečeg  :)
Ukratko, web kamera bez sočiva + teleskop bez okulara = ono što tebi treba. Treba ti i neki komp a ovo može da posluži za Mesec ali ne očekuj neke bajne rezultate. Iz ličnog iskustva  :-X

cenicfilip

pokusavao sam direktno da stavim kamericu na socivo 12mm bez barlowa i izgleda mi ok ali posto je jos uvek dan neznam koji su rezultati.misli najbolje resenje je http://www.teleskop.rs/teleskop/kamere/alccd5-autoguider-kamera ali mnogo kosta za moj budzet.za te pare mogu da kupim teleskop koji ima opciju povezivanja :D
javljam rezultate veceras:D

sale11472

Quote from: Yagodinac on August 09, 2011, 12:30:58 pm
Nakon toga razmisli šta može približno da uđe u fokuser tj mesto gde se stavljaju okulari.


Za srećnike sa 1,25" fokuserom je bar lako -  plastična kutijica od filma, najbolje ona crna Kodakova,  seda u fokuser ko dupe na nošu ;D

Za one sa jeftinijim ulaznicama ne znam trebalo bi premeriti kandidate ;) mada kad bolje razmislim onaj 4mm okular mu i nije od neke koristi ;) ;) ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

cenicfilip

jel moze neko da mi objasni kako da okacim fotografije na forum? hvala unapred:D

cenicfilip

E cuo sam da sa dobrom opremom moze a se vidi oprema neznam kog Apollo-a valjda su mislili na onu zastavu sto su osavili gore i onog rovera.Pa me iteresuje jel to istina i ako jeste o kom teleskopu ili koja oprema omogucava tako nesto:D

Sinisa

Quote from: cenicfilip on August 13, 2011, 03:37:12 pm
E cuo sam da sa dobrom opremom moze a se vidi oprema neznam kog Apollo-a valjda su mislili na onu zastavu sto su osavili gore i onog rovera.Pa me iteresuje jel to istina i ako jeste o kom teleskopu ili koja oprema omogucava tako nesto:D

Možda sa ovim?
http://www.astroshop.eu/meade-dobson-telescope-n-406-1829-16---lightbridge-deluxe--truss-tube/p,10214
Ovo je teleskop koji ima Radan?
150/750 EQ3