• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

KOMETE 2011

Started by hori58, July 10, 2011, 09:14:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Predrag

Svaka čast za fotke! Sve su odlične.

Jedan video komete Gerrard i M71 (trajanje: 18 sekundi):

http://www.youtube.com/watch?v=96t9uPHeTwU&feature=player_embedded
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

Quote from: 5ja on August 31, 2011, 04:18:41 pm

Pa eto, čisto da vidite šta smo dobili, Garradd i M71



Bravo 5ja :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gile.ms

Čestitam svima na jako lepim fotkama - zavoleo sam ih kao da su moje  ;D
Nadam se da se sutra neće naoblačiti - zakazan je sastanak komete sa "ofingerom" (coathanger-om) :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Laci

Collinder Cr399 ili ti Coathanger će biti odličan orijentir za kometu :D
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska


nebulosity ima interesantnu opciju  CIM "colors in motion" da stekira frameove sa objektom u pokretu
pa evo spojenih slika u jednu tacku kometa garrad  10 x 100sec od pre par noci ---saturation higgh
🌠

hori58

Ofinger (Cr399) i Garradd.

kruska





kometa je prosla coathanger (oblaci mi nisu dozvolili da je slikam) ali evo bw verzije od sinoc + stellarium
🌠

Laci

03.09.2011. 23:37(LT) Okular dvogleda 15X70 krcat zvezdama u okolini Cr399 a u istom vidnom polju, nešto južnije, kometa C/2009 P1 Garradd. Na nekih 45 stepeni visine nad jugo-zapadnim horizontom, u vrlo prijatnom položaju za posmatranje dvogledom što se vrata tiče ;) Direktno gledano veliki sjajni nukleus veličine kao grupa zvezdica zapadno od komete. Koma eliptičnog oblika, lagano se razvlači u liniju usmerenu ka istoku. Samo jezro je više u zapadnom delu kome. Na jak AV rep je na trenutke ogroman i trouglast. Onaj ka severu je kratak dok onaj istočni podseća na lepezu. Dosta oštra donja linija istočnog repa praktično u liniji sa komom. 0:46(LT) Završetak posmatranja.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sinisa

Juče sam opet gledao kometu.Stvarno je svetlija naspram kad je bila kod m15!Nazirao se čak i rep...Wow...
150/750 EQ3

Jaro

Kometa Garradd snimljena 30. septembra sa Opservatorije Night Hawk iz Backe Palanke. Snimano je newtonom 150/750 sa Canonom 450D, slozeno 13 snimaka od po dve minute na ISO800 u DSS-u

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

hori58

Garradd 13.10.2011. 8x2min

Jaro

odlican snimak, svaka cast

Yagodinac

Čestitke  ;D
Možda da uvedemo pravilo da svako napiše pored fotke čime je i kako slikano. Meni stoji u potpisu tako da to često i sam preskočim...
Mislim da si preterao sa skidanjem šuma - malo je neujednačena pozadina. Slobodno ostavi šum, to daje nekako realistični šmek slici. A i ja bih malo posvetlio nebo ali to je možda i subjektivno. Ostalo sve tehnički skroz po P.S.-u.