• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

stalak za dvogled

Started by andromeda 2, September 09, 2005, 11:50:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

andromeda 2

Zelim da napravim stalak za moj dvogled ruski Tento 10x50. Moze li mi neko pomoci oko najboljeg resenja, narocito kada je u pitanju posmatranje objekata u zenitu.
Unapred zahvalan na pomoci!


andromeda 2

Hvala!
Interesuje me postoje li jos neka mesta na internetu gde bih mogao da uporedim i nadjem najbolje resenje. Voleo bih da mi se javi neko ko ima iskustvo u ovome i posavetuje me o tome koliko je uopste zadovoljan nekim resenjem.

Maxscope

Jesi li u mogucnosti da dodjes do novog, oktobarskog broja "Sky&Telescope" magazina?
U njemu je izasao prilog editora koji je napravio jednostavan ali veoma funkcionalan "stabilizator" za dvogled.
Dobro je sto se ceo "stabilizator" zapravo oslanja na ramena osmatraca i nije posavljen na tronozac niti ima ikakav kontakt sa zemljom, a jos bolje je sto je napravljen od tri proste drvene letve i komada lastisa.
Najbolje je ipak da je veoma funkcionalan pri osmatranju objekata na nebu koji se nalaze u blizini zenita.
Ja dvogled postavljam na tronozac za fotografsku kameru, ali nema teorije da mogu osmatrati bio sta oko zenita, osim ako ne zelim sebe da torturisem neobicnim i vratolomnim pozama u stilu "Cirque de Soleil".
Ako ne mozes doci do "S&T" magazina ja bih mogao skenirati fotografije i poslati ih Sasi da ih objavi u AM, jer verujem da bi bilo jos zainteresovanih za ovaj neuobicajeni stabilizator. Na osnovu samih fotografija i bez ikakvog prateceg texta bi odmah dobio predstavu o cemu se radi kao i ideju kako da to sam napravis (pod uslovom da ti to odgovara), jer je sam dizajn izuzetno prost......
Za mene licno najbolje resenje za dvogled je upravo to za koje si dobio link od Sashastara a koje je napisao Miladinovic, dakle stativ sa kontrabalansom. Ali kako nikada nisam bio voljan da potrosim 200 dolara za to, a jos vise sam lenj da sam pravim tako nesto, zadovoljavam se foto-stativom, pa sta-vidim-vidim......................

andromeda 2

Nisam siguran da mogu doci do navedenog broja Sky&Telescope (naveo si oktobarski broj, iako je sad septembar). Postoji li mogucnost da skeniras i objavis sliku u ovom forumu u rubrici gde se nalazi moje pitanje? Mislim da ljudi tu salju razne fotografije, pa verujem da ti nije problem da to uradis. Jako sam zainteresovan da vidim takvo resenje nosaca dvogleda i mozda ce upravo ono biti pravi pogodak! Cekam uskoro tvoju fotku! Hvala!

Sasa

[Ako ne mozes doci do "S&T" magazina ja bih mogao skenirati fotografije i poslati ih Sasi da ih objavi u AM, jer verujem da bi bilo jos zainteresovanih za ovaj neuobicajeni stabilizator.


Jeeee, naravno, salji.

Maxscope

Oduvek sam bio pod utiskom da se magazini Sky&Telescop i Astronomy prosto utrkuju ko ce pre izdati novi broj.
Tako izdanja oba magazina za recimo novembar mesec, svojim preplatnicima salju primerke vec krajem septembra, dok se magazini u radnji mogu kupiti vec prve srede u oktobru.
Sto se tice fotografija iz spomenutog texta, njih mogu da skeniram ali ih ne mogu postaviti ovde iz prostog razloga sto ne znam kako.
Tako da cu ih poslati Sasi, a on neka ih postavi ovde ili u AM, kako vec zeli.

andromeda 2

OK! Veoma sam zainteresovan da vidim tu sliku i na neki nacin verujem da ce mi bas ona dati podesno resenje kako prost, ali siguran stalak moze da omoguci uzivanje u nocnom nebu putem dvogleda. Ako ti nije problem mozes mi poslati i sliku na ovu adresu (naravno treba da je posaljes i Sasi da siri krug ljudi ima uvid u to)
drazen@rgf.bg.ac.yu

andromeda 2

Maxcope, sta je sa odgovorom? Cekam tvoju fotku da bih krenuo da pravim stalak! Ako ne nemeravas da je jos posaljes, krenucu da pravim ono sta znam i kako znam. Proci ce lepo vreme i veceri za osmatranje!

Sasa


andromeda 2

Izvinjavam se na nestrpljivosti. Zahvaljujem se obojici na pomoci. Clanak je veoma interesantan i kada ga dobro proucim odlucicu koju verziju stabilizatora je najbolje da napravim. Ako je neko zainteresovan za mnogobrojne sajtove gde su na razlicite nacine uradjeni stabilizatori za dvoglede neka mi se jave poslacu im  adrese na kojima mogu naci interesantne clanke i fotke.
Hvala!

sashastar

Sasa svaka cast na originalnosti siguran sam da od ovog stabilizatora
ima mnogo pomoci
Samo se bojim da sa takvim pomagalima mora se biti skriven od
pogleda drugih, moguci su neprijatni podsmesi i veliko skretanje paznje
oko sebe sa mnogobrojnim pitanjima (a sta je to ?).
Ali bes obzira na to sto sam rekao cak cu mozda i ja nesto uraditi
samo moram mog rodaka stolara pitati da li bi tako nesto probao
meni da napravi
Ako jednog dana budem imao tako nesto mora cu vas obavestiti
a to predlazem i andromeda 2 da ucini.


Sasa

"Sasa svaka cast...."

*** Ne, ne, ako ima pohvala onda one treba da se upute samo Maxcopu.

Naravno, ako neko proba ovo (ili slicno) bilo bi lepo da svoje iskustvo podeli s ostalima.

Sasa

Ja sam inace vise za stabilizator sa stolicom:
http://www.astronomija.co.rs/instrumenti/Radionica/radionica.htm

Kazu da postoji i verzija sa mestom za pivo.