• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

OBRADA ASTROFOTOGRAFIJE

Started by kruska, November 22, 2010, 05:36:57 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Quote from: kruska on July 17, 2011, 06:55:11 pm
kako se vide ovi zvezdani regioni u crvenom na rubovima galaksije -jeli to kroz red filter ili Ha ili na koji nacin?
i naravno kako se budzi ova plava boja krakova i jezgro galaksije.


Ti crveni regioni jesu područja na kojima vodonik isijava (Ha) i normalno ih beleži i običan SLR, samo dosta slabije. Ako je aparat modifikovan onda su Ha regioni mnogo izraženiji  :)
Naravno, isti je slučaj i sa CCD kamerama - one mogu pomoću Ha filtera da se "nateraju" da beleže samo tu frekvenciju. Ja mislim da je ova fotka rađena sa RGB filterima + Ha.

Što se tiče plave boje - galaksije obično imaju dve boje, plavu i narandžastu. Plavi su najčešće spiralni kraci, tj talasi gustine odnosno stvaranja mladih zvezda. Stare crvene zajedno sa prašinom ispadaju narandžasto.
Ako je tvoje pitanje kako da dobiješ ovo odgovor je: digni saturaciju u PS-u. Pritom treba raditi i sa layerima i sa maskama, eksperimentiši malo... Skoro crno-bela fotka se začas transformiše u npr ovo:


Yagodinac

Malo o krivama (curves). Nezaobilazan alat u astrofotografiji ali treba ga znati koristiti. Ako se ne koristi oprezno onda zvezde postanu veoma... hm... debele, da budem precizan. Kako zaštiti zvezde i raditi samo sa srednjim tonovima (magline, galaksije...)?
Jedan od načina je select > color range > odabrati modify pa povećati ili smanjiti, po volji... Onda se odabere select > invert i na miru radi sa svim osim sa zvezdama. Da li postoji drugi način?
Naravno. Potpuna filozofija ima na:

http://myastroimages.com/Astro_Imaging_Tutorials/Learning_To_Use_PhotoShop_Curves/

Ako u potpunosti sledite uputstva trebalo bi da vam zvezde ostanu na dijeti, praktično kao i na početnom stacku. U praksi to izgleda ovako:

1) pređašnja obrada, sa ugojenim zvezdama na kraju



2) preciznije odrađene curves i lepe, male, sitne zvezdice:


Yagodinac

U suštini gradijenti su vrlo česta pojava u slučaju nekih širokougaonih fotkanja noćnog neba. Manje je to izraženo kod teleskopa sa užim vidnim poljem ali vrlo često i tad može da se prepozna gradijent svetlijih nižih i tamnijih sektora prema zenitu. Ovo se rešava uobičajeno oduzimanjem fleta bilo u Photoshopu bilo automatski u programu za stakiranje (DSS, Iris...). Međutim, Iris ima opciju za dodatno skidanje gradijenta sa već, takoreći, obrađene fotke.
U ovom slučaju sam rešio da obradim jednu jedinu sliku južnog neba i da uporedim PS i Iris.

Na prvoj slici vidimo moj uobičajeni pokušaj skidanja gradijenta oduzimanjem veštačkog fleta u Photoshopu. Flet je dobijen dupliranjem osnovne slike kojoj je dodat filter > dust&scratches > radius 40 pixela. Nakon toga je primenjen gaussian blur na 7 pixela i to je otprilike flat. Oduzimanjem istog (image > apply image > blending-substract) se dobija više-manje ova slika:



Ako umesto Photoshopa u startu pokušamo korekciju gradijenta u Irisu trebaće nam ovaj tutorial:

http://www.astrosurf.com/buil/iris/tutorial4/doc14_us.htm

Rezultati obećavaju u odnosu na prethodnu sliku:



Kada bih se dodatno potrudio oko druge u PS-u rezultat bi bio još bolji. Bilo kako bilo, nadam se da sam nekome i pomogao ovim linkovima oko obrade  ;D