• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje o naučnim internet forumima

Started by Milan Nikolic, June 26, 2011, 01:01:27 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic

Interesuje me da li postoje aktuelni naučni forumi, gde učestvuje mnogobrojno članstvo? Do sada sam u pretragama nailazio na neaktivne forume sa vrlo malo pokrenutih tema.

Tražim forum koji se bavi pitanjem fizike, u opštem smislu, a zanimao bih se istraživanjem energetike, astronomije i astronautike. Ovde sam se učlanio jer vidim potencijal u vezi pomenutih pitanja ali voleo bih da mi neko ukaže ako postoji dinamičnije i aktuelnije mesto na internetu.

U pretragama sam naišao na zanimljive hrvatske sajtove, međutim i pored odličnih naučnih tema, sajtovi se bave i mnogim drugim nevezanih za nauku. Nisam siguran da li postoji internet forum (na našem jeziku) koji se bavi isključivo fizikom i astronomijom.

(Nisam dovoljno savladao engleski jezik i zbog toga mi je veoma žao, nadam se da ću ga u narednih par godina usavršiti.) Oduševljen sam sajtom NASA.gov, koji odlično izveštava o mnogobrojnim projektima i misijama. Iz dubine duše voleo bih da slična institucija postoji i na našem podneblju.

Sasa


Milan Nikolic

Nije loš forum, ali nije ni toliko aktivan. Možda stvarno mnogo tražim. ;)

Sekula

Quote from: Milan Nikolic on June 28, 2011, 02:13:46 am
Nije loš forum, ali nije ni toliko aktivan. Možda stvarno mnogo tražim. ;)


Dajte svoj lični prilog tome i učinite ga aktivnijim. Da bi nešto uzeli morate i da date. Forum je besplatan ali se kao takav isključivo zasniva na dobronamernoj, validnoj i pre svega, obostrano korisnoj razmeni informacija.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sasa


Kizza

Milane pokreni neku temu da vidimo šta te intersuje?Nemoj samo da spominješ Piramide  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Milan Nikolic

Pokrenut sam entuzijazmom ali ništa ne bih da preduzimam što ne može eksperimentalno da se potvrdi. Okrenut sam ka istraživanju našeg okruženja u krugu od oko 3 hiljade svetlosnih godina. To je upravo ono što Nasin, Kepler teleskop, radi prikupljajući podatke, dok posmatra zvezde i traga za njihovim planetama. Postoji velika mogućnost da se otkriju planete koje su pogodne za stanovanje.

Druga stvar koja me interesuje, jeste pitanje kako može da se dostigne ubrzanje i usporavanje koje bi u periodu od oko par godina dovelo ljude na tolike udaljenosti gde se nalaze ekstrasolarne planete.
To su interesovanja zbog kojih tražim sagovornike na naučnim sajtovima.

Takođe, postoji i drugi deo mojih interesovanja, vezanih za fiziku. Tu su sadržani mnogi elementi ali uglavnom pitanja o gravitaciji i fotonu, kao i o prostor-vremenu, kosmološkoj konstanti, itd. Samo moram da pomenem da sam ožalošćen zbog toga što gotovo većina ljudi smatra da je, na primer, sletanje ljudi na Mesec u misiji Apolo izmišljena priča. Jednom rečju, tražiti sagovornika u mojim interesovanjima nije ni malo laka stvar.

Zbog toga mi je drago što postoji sajt poput ovoga. Nadam se da ću mnogo toga naučiti.

NShappy

Takve teme su veliki problem na našim sajtovima. Ne znam da li možeš da vidiš ovaj deo foruma: http://forum.astronomija.co.rs/arhiva/ E tu možeš pročitati kakve muke muče urednike i učesnike ovakvih foruma. Uvek se pojavi neko ko naučni forum svede ne treće oko, što obično smori normalne učesnike.

Još jedan od problema je što kada se udaljimo od popularne nauke, od popularnog načina prezentovanje fizike i astrofizike, žargon i komunikacija počinje daleko da prevazilazi sposobnost prosečnih korisnika da prate temu. Veliki je uspeh današnju savremenu fiziku prezentovati široj narodnoj masi tako da su oni u stanju da to prate. A međusobnu komunikaciju fizičara prosečan posmatrač, čak i ja, ne može da prati.

Dalje nauka je u Srbiji ****** i u skladu s' time su i naši forumi. Nažalost. :(

Da li si nabasao na ovaj deo sajta (malo je zavučeno): http://static.astronomija.co.rs/sadrzaj/teorija.htm To je stari sajt astronomskog magazina i tekstovi nikada nisu preseljni na novi sajt. Ima fantastičnih tekstova, po meni najboljih na našem jeziku.

Kizza

Pa Milane i mene zanimaju iste teme  :) Tačno je i da su one nekoliko puta bile deo žučnih rasprava ali nije se došlo do racionalnih odgovora.Kažem "racionalno" jer  fizika nije dala proverljive dokaze.Lično me najviše muči "Tamna Materija" koja je dokazana ali nevidljiva.
Zato nestrpljivo iščekujem rezultate iz CERN-a  jer jedino eksperimentima možemo doći do istine.
Što se tiče forumaša moram primetiti da su druželjubivi ali jako tvrdoglavi i reko ćeš videti da neko popusti i prizna da nije u pravu.Većina nas se oslanja na mišljenja i radove popularnih astronoma ili fizičara.Par puta sam se i lično upecao na njihove teze koji su oni kasnije promenili.
A čar je upravo u tome da saznamo što više i da dodirnemo bućnost.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

r2d2

QuoteIma fantastičnih tekstova, po meni najboljih na našem jeziku.

Apsolutno se slazem!