• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi amaterski snimak napravljen na astronomskoj opservatoriji Vidojevica

Started by Sekula, August 24, 2011, 02:37:44 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Imao sam tu čast da budem prvi astronom amater na opservatoriji Vidojevica kod Prouplja koji je je snimao na novom 60 cm-tarskom teleskopu, žižne dužine 6000 mm.  :)

Snimljen je Jupiter Logitech Quickcam webcamom, modifikovanom za astro snimanja.

Puštena je snimanje avi fajla u tranjanju od tri minuta i 1850 frejmova. Obradjeno je u Registax 5.

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

akerue

Snimak je fenomenalan, ali i oprema koja je koriscena za snimanje. Zaista ti je Jupiter ispao super. Imas li jos neku fotografiju, npr. fotku sebe kako radis na teleskopu :) ?
Sky Watcher 150/750, EQ3 montaža sa motorima, Baader folija, Nikon D3100
Astronomsko udruženje "Eureka" Kruševac, www.eureka.nebjak.net
"Astronomija iz fotelje"
www.teleskoponline.info

Sekula

Quote from: akerue on August 24, 2011, 07:20:53 am
Snimak je fenomenalan, ali i oprema koja je koriscena za snimanje. Zaista ti je Jupiter ispao super. Imas li jos neku fotografiju, npr. fotku sebe kako radis na teleskopu :) ?


Te fotografije postoje ali nisu pravljene mojim aparatom. Trebalo bi u nekom doglednom vremenu i do njih da dodjem. Što se tiče deep sky fotografije tiče ona ja takodje radjena, ali su korišćene CCD kamere koje su u vlasništvu opservatorije, budući da još uvek nisam vlasnik takve i slične opreme (nadam se, jednog dana...).
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |


kruska

🌠


kruska

Quote from: Sekula on August 24, 2011, 02:37:44 am
Imao sam tu čast da budem prvi astronom amater na opservatoriji Vidojevica kod Prouplja koji je je snimao na novom 60 cm-tarskom teleskopu, žižne dužine 6000 mm.  :)

za prava uvelicanja, na planini, 6000 mm je sasvim dovoljno @@##%#@#
meni bi bio dovoljan   na f/10  katadioptrik C14 sa 3910mm   ali to je vec sasvim druga dimenzija ....
🌠


Yagodinac

Čestitke  ;D ;D
Izgleda da atmosfera nije bila raspoložena. Od 60cm se mogu očekivati mnogo bolji detalji - 14" SC daje otprilike najdetaljnije amaterske snimke Jupitera a teleskop sa Vidojevice ima 4x veću optičku površinu. Znači on bi tek trebalo da razbija... Sem toga, na većim aperturama bi verovatno najbolje rezultate dala neka ultraosetljiva lumenera sa nekih 60 fps, da zamrzne turbulenciju recimo.

Svejedno, odličan posao  :)

Sekula

Quote from: Yagodinac on August 25, 2011, 11:39:53 am
Čestitke  ;D ;D
Izgleda da atmosfera nije bila raspoložena. Od 60cm se mogu očekivati mnogo bolji detalji - 14" SC daje otprilike najdetaljnije amaterske snimke Jupitera a teleskop sa Vidojevice ima 4x veću optičku površinu. Znači on bi tek trebalo da razbija... Sem toga, na većim aperturama bi verovatno najbolje rezultate dala neka ultraosetljiva lumenera sa nekih 60 fps, da zamrzne turbulenciju recimo.

Svejedno, odličan posao  :)


Jeste bio problem sa seeing-om zadnja tri dana jer nam je upravo dolazio ultratopli talas u naše podneblje. Zamislite kada usred noći na 1155 m nadmorske visine sedite i budete u kupoli u opremi za plažu (šorc i majca). Tako je recimo seeing pre dve noći bio 4 lučne sekunde što je previše. Ali je noćas bio maltene ispod jedan.

Elem, budući da sam svojevremeno zaista bio na puno lokacija u Srbiji iz astronomskih pobuda, mogu da kažem da je Vidojevica zaista ultimativno mesto za najrafiniranije i najzahtevnie ljubitelje dobre slike i još boljeg neba. M-ovi koji su nisko pri horizontu se takodje jako lepo vide. Vidojevica još uvek ima gorući infrastrukturni problem kao što je prilazni put ali će se i to valjda rešiti čim pre. Inače, da napomen da je opservatorija smeštena upravo na osnovu merenja koja su vršena pod nadzorom Astronomske opservatorije Beograd tj za njene potrebe. Kako se ništa krucijalno nije dešavalo od osamdesetih do dvehiljadite projekat je ponovo isplivao na površinu počekom 2002. I onda je bilo sasvim jasno gde postaviti opservatoriju u Srbiji.

Što se prateće astroopreme u rukama nas amatera pa i mojim tiče (kao i kamera), šta reći osim: no money no funny...
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |