• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letenka 2011

Started by betelgez, July 25, 2011, 01:39:05 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

Pozdrav svim ljubiteljima astronomije. Juče se zavrsio astronomski kapl Letenka 2011 na Fruskoj gori. S obyirom na to da mi je to prvi odlazak na Letenku, ne mogu komentarisati u kom se pravcu razvio, ali mogu reći da je u svakom slučaju prevazišo moja očekivanja. :) Sve pohvale odboru kampa.  :D  :)
Voleo bih da se i vi koji sve bili izjasnite sta mislite o ovogodisnjem kampu. Pohvale, kritike, sugestije i ostalo


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sinisa

July 25, 2011, 01:40:42 pm #1 Last Edit: July 25, 2011, 01:49:59 pm by Sinisa
Ja ću napisati i ceo izveštaj...sad sam završio 2. dan...
EDIT:po celom internetu trazim snimak koja je snimila kamerica na raketi.
150/750 EQ3

kocha

Snimci su na obradi, verovatno ce sutra biti objavljeni...

Sekula

July 25, 2011, 09:08:27 pm #3 Last Edit: July 25, 2011, 10:09:17 pm by Sekula
Konačno se desilo i to da moja malenkost prisustvuje, ispostavilo se desetom jubilarnom, astronomskom kampu na Letenci. Pošto sam do sada imao prilike da svojevremeno sa Mladim israživačima Srbije osamdesetih godina prisustvujem velikim akcijama, kao i onima preko Istraživačke stanice Petnica u okviru Petničke meteorske grupe, dakle, sa takvim iskustvom sam itekako svestan šta znači organizovati jedan astronomski kamp koji je odavno prerastao u regionalni.

Ono što se dešava sa svakom aktivnošću je njen razvoj te se tako očigledno desilo i sa astronomskim kampom Letenka. Nisam u stanju da poredim prethodne godine kampa na Letenci, ali iz gore pomenutog iskustva siguran sam da je sasvim sigurno bilo reči o stalnom pomeranju standarda naviše u organizaciji kampa te da to prosto naglašava potrebu da ne smete biti gori u odnosu na onaj prethodni. Ono što ja mogu da kažem je to da sam na desetom jubilarnom kampu Letenka 2011 zatekao fenomenalnu ekipu na čelu sa Sašom, Kočom, Mrdjom, Radetom i ostalima (izvinjavam se što neću nabrajati redom). Kamp je organizovan sa minimumom sredstava gde ste za samo deset evra mogli da učestvujete u njemu, kampujete, imate obroke i da vam se sve vreme izlazilo u susret kad god ste imali neki problem (eto, ja slomio naočare, a Saša me bukvalno taxirao do Novog Sada i pomagao  da nadjem što boljeg optičara). Kamp je bio krcat dešavanjima poput predavanja i druženja u vidu posmatranja. Zaista, nema potrebe navoditi sva, dovoljno je pogledati zvanični izveštaj. OK, jeste, bilo je loše vreme, hladno za ovo doba godine i kiša. Ali za jednu posmatračku noć i sve ostalo, mogli ste barem delom da budete deo jedne zajednice koja je možda najbolje obuhvaćena uz tutnjavu modela rakete i njene kamere negde dole na planeti Zemlji, pored teleskopa na fruškogorskoj poljani.

Da li vredi ići na ovakve i slične kampove?

Da, definitivno. Na jednom mestu imate mogućnosti da upoznate ljude i njihov rad, pogledate instrumente kao retko gde i upravo doživite vlastitim očima njihove mogućnosti, čujete mnogo novih informacija i da za sve to vreme uživate u lepotama prirode.

Da li treba dati svoj lični doprinos ovakvim aktivnostima?

Da, svakako. Jer samo sa ovakvim i ovim načinom organizovanja može se postići makar i minimalni pomak društva ka nečemu što se zove napredna civilizacija i korak dalje ka svemiru koji je u svima nama i svuda oko nas.

Još jednom srdačne čestitke od jednog učesnika koji se još uvek nada da zajedno još uvek možemo sve, ma koliko da je bavljenje astronomijom i posmatranjem nečega tamo gore daleko iznad nas, individualna stvar i sudar sa nama samima, poput one čuvene rečenice Stanislava Lema u njegovom Solaris-u: "Pošli smo u Svemir da bi sebi našli ogledalo."
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

levovnik

I meni je ovo bila prva "Letenka". Na moju žalost, što zbog kiše, što zbog nekih drugih obaveza, proveo sam samo jedno veče tamo, ali i to je vredelo. I te kako.  :D
Mogu samo da citiram Sekulu:

Quote from: Sekula on July 25, 2011, 09:08:27 pm
Da li vredi ići na ovakve i slične kampove?
Da, definitivno. Na jednom mestu imate mogućnosti da upoznate ljude i njihov rad, pogledate instrumente kao retko gde i upravo doživite vlastitim očima njihove mogućnosti, čujete mnogo novih informacija i da za sve to vreme uživate u lepotama prirode.


Ne pamtim kada sam zadnji put bio na nekom skupu, gde je u vazduhu bilo toliko pozitivne energije.
Sve pohvale Koči i svima koji su doprineli da se ovako nešto organizuje.

Kao što rekoh, samo mi je krivo što nisam proveo više vremena tamo sa tim ljudima.

Upoznao sam nekoliko vrsnih poznavalaca astronomije i nebeskih objekata ali, da se drugi ne naljute, gospodin Radan Mitrović me je ostavio bez teksta. Prišao je tiho i pitao šta gledamo i da li može da pogleda kroz moj teleskop. Pomislih, "Da li može? Naravno, biće mi čast". Rekoh da se mučim da nađem M51. Nisam štopovao vreme, ali mislim da mu je trebalo 10 sekundi da je nađe i pokaže mi je. Onda je pitao "Hoćeš M101?". Nisam verovao da se kroz moj SW102/1000 to u opšte može videti jer sam toliko puta bezuspešno pokušavao da je vidim, ali... Opet desetak sekundi i "Evo, pogledaj". Šta da vam kažem, pao sam na...  Što bi Njegoš rekao "Boj ne bije svijetlo oružje..."
E sad znam da može, još samo da naučim. Eto domaćeg zadatka do sledeće Letenke.  :)

P.S. Bila i moja žena. Polako je uvlačim u priču. Treba odobriti nabavku novih okulara  ;)
SkyWatcher 102/1000 EQ3

r2d2

July 26, 2011, 08:20:24 am #5 Last Edit: July 26, 2011, 09:09:03 am by r2d2
Moram ukratko!!!  :'(

I ove godine je bilo kao po obicaju  :) (meni a verujem i ostalim ucesnicima): FENOMENALNO. Pored uobicajene koncetracije ljudi dobre volje, napominjen da je vazduh bio zasicen jonima emanacije ljudske inteligencije i zelje za spoznajom. Toliko mozogova po jedinici kvadratnog metra tesko da mozete naci na ovim prostorima koji jesu deficitarni po tom pitanju gledajuci uopsteno. Posto sam dosao u petak- kasno popodne zajedno sa mojim kumom, posrecilo nam se da  uzivamo u suncevoj igri ciji obod je plesao prastaru igru: lenje letnje protubarence. Kakav osecaj! Par fotki je postavljeno na samom sajtu, fenomenalne, ali zaista slabo docaravaju duboku impresiju pogleda kroz teleskop sa nekoliko zgodnih filtera za tu namenu.

Uvece - vidik je puko na siroko a bogami i na duboko: fotoni koji su vredno putovali  milione, milijarde, zilone i guglove kilometara  kroz prazni prostor (ako ne racunamo pozadinsko zracenje i tamnu materiju i energiju) konacno su dosli na svoje odrediste: u teleskope letenkine poljane. Popucase emovi kao kad kokas kokice, rastvorise se nebesa orosena zvezdama, nebulama, glaksijama, a ja sam pride otkrio skrivenu moc svog dvogleda uz pomoc starih asova nebeskog bespuca.

Predavanja su ove godine posebno, izuzetno, iznimno, specijalno, vanserijski  bila: WOW! Da li ja starim ili se podmladjuem ili je nesto trece  ;)  u pitanju, ali svaku novu Letenku i sama predavanja dozivljavam kao zanimljivija, bogatija od prethodne. Tmurni dan u subotu nije pokvario atmosferu, naprotiv nadogradio je na sledecu verziju Letenka 10,978 - brainstorming.
Posebno mi je drago sto sam ponovo video drage face, ali i upoznao jos ljudi koje znam sa foruma ali nisam imao cast da upoznam licno i personalno (pozdrav Sekuli i Betelgezu i ostalima  ;) )

U svakom slucaju standardno sam iznova odusevljen ovim skupom, i koristim priliku da se zahvalim svim organizatorima ciji je trud i posledica tog truda ocigledna, a  posebno g.dinu Zorkicu koji je um i dusa ovog neobicno kvalitetnog skupa.

Ovo je super sazeto (recimo kao pulsar) opisivanje Astronomskog Kampa Letenka `11, a nije bas primereno ali sigurno cu jos detaljnije, dockan!  

A kako rece jednom sale11472 ko nije dosao i ne zna sta je propustio- a ja dodajem nije samo dobio neporavdan, vec je ostao siromasniji .

Sinisa

Evo izveštaja:


1. dan.(21. jul.)
Išli smo autom.Videli smo letenku kad smo ugledali koseve.Parkirali automobile i prvo smo pogledali unaokolo.Ugledali smo šator gde piše ''Prijave''.Došli smo dotle i rekli da smo se dogovorili sa kochom nešto.Zvao čovek kochu.Kad je došao kaže ''A,vi ste sinišini,a?''mi kažemo ''da'',pa je on pitao ''Ko je ovde siniša?'' ja kažem da sam ja,a on kaže ''Dakle ti si taj ko nas ubija na forumu.''Svi smo se nasmejali.Popunili smo prijavu i slikali se.Kocha nas odveo do šatora i onda smo počeli raspakivanje.Kasnije u toku dana smo otišli na poljanu da sklopim mog skywatchera.U toku dana se razvedrilo,a kasnije (kad su se videle samo Vega i Arkturus) su naišli oblaci   .Kad sam video da svi prekrivaju teleskope,prekrio sam ga i ja.Bilo predavanje dok se ne razvedri,a za to vreme se nije razvedrilo :/.

2. dan.(22. Jul)Bilo je nas troje u satoru (tinejdžeri XD).Jedan je spavao,dok smo se mi zezali,nismo mogli da zaspimo...a,da! Padala je kiša,a tik uz nas je bio šator moje mame i sestre,pa kako pada kiša sa njihovog krova tako na ''zid'' našeg šatora se sliva i tu je prokišnjavalo.Dok smo se tako zezali sa vremena na vreme kad kiša stane izvirimo iz šatora.Tako u 2 ujutru,bilo je još oblaka sa jedne strane a iznad škorpije je bilo malo vedro.Uzeli smo durbin i gledali tako.Kasnije kad se još razvedrilo video se mesec i jupiter ispod (3 ujutru).Gledali smo i jedno i drugo sa durbinom.Jupiter je bila svetla tačka (u durbinu) sa dve ''zvezde'' pored.Tj. njegovi sateliti.Durbin uveličava isto kao 5x25 tražilac ali ima lepšu sliku.Malo kasnije se još više razvedrilo pa su se videle plejade,čoveče,PLEJADE!Kod nas se vide kao mrlja sa skrenutim pogledom,a kad gledaš direkt u njih vidiš samo jednu zvezdu.A tamo uopšte ne moraš da bečiš oči da bi ih sve video.Vidi se i kako svetlucaju.Gledao sam ih sa durbinom i slikao fotoaparatom.I onda sam legao da spavam...Kasnije u toku dana smo slušali predavanja,jeli,itd,zezali se,slikali,gledali u sunce sa teleskopom,dok nije pala noć...otišli smo do teleskopa,gledali dvojnu zvezdu mizar,m4,m57,m27 itd...dok nije potpuno pala noć.Onda smo malo brojili
meteore,gledali magline u strelcu,uživali u mlečnom putu...Kasnije,dok su se ovi takmičili,ja sam nameštao finder,se sećam se šta se dogodilo,ali kao našao sam severnjaču u okularu i kao nameštao na tražiocu a nervirao sam se što se severnjača nikako ne vidi u tražiocu...pa sam onda skontao da zvezda u okularu nije severnjača,nego zvezda slične mag. ...pa sam onda namestio XD.I onda je mesec izašao,malo smo njega gledali,onda se meni i bratu prispavalo a onaj je sačekao jupiter.A mi otišli na spavanje.

3. dan.(23. jul) Nije bio baš nešto...probudili smo se,jeli,igrali karte,il šta već radili,pa išli da spakujemo teleskop :( Za to vreme je dolazio moj ujak (prevoz za kući).Kasnije u toku dana sam se upoznao sa predsednikom astronomskog društva Milutin Milanković iz Zrenjanina.Rekao je da bi mu bilo drago da poslušam njegovo predavanje pa sam i poslušao.Jako zanimljiva tema,roveri na marsu,dva rovera spirit i opportunity.Istražuju da li je nekad bilo vode na marsu.Baš zadnji dan smo našli da se upoznamo sa ''komšijama'',šatorom preko.Taj dan je bila oblačna noć.

Sve u svemu,lepo sam se proveo na mojoj prvoj letenci iako je bila samo jedna noć za gledanje.
150/750 EQ3

sale11472

Quote from: r2d2 on July 26, 2011, 08:20:24 am
A kako rece jednom sale11472 ko nije dosao i ne zna sta je propustio-...


Još je gore onom ko zna šta je propustio  :-\

Dok su neki puštali rakete družili se i uživali na Letenki neki su svoju cenjenu amatersko astronomsku sedalicu žuljali po stolicama belosvetskih aerodroma nadajući se da će sledeći avion biti ispravan i da će konačno poleteti na dug povratak kući....
No tu je zato sledeća godina ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

5ja

Baš sam pregledao fotografije i filmiće na sajtu... Sjajno...  :D
I naravno, sad kad gledamo sa strane, još nam je više krivo što nismo mogli doći...  :-\

Svaka čast za ovaj mali spektakl sa raketom! Snimak je fenomenalan.. najbolja grupna fotografija koju ste mogli da napravite!!!  8)



Ne kaže se za džabe da jedna slika govori više od hiljadu reči...  :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sinisa

Sećam se kad smo pogledali snimak iz šatora za predavanja,neko je rekao ''prvi srpski satelit''
150/750 EQ3

Sasa

Snimak sa rakete je zaista očaravajući. Šteta što celom događaju nismo posvetili više vremena. Ali, kako čujem, raketaši nisu želeli da se ide sa najavom jer ovo im je prvi takav poduhvat, nisu imali probni let, te nisu želili ni puno da obećavaju.

betelgez

Quote from: 5ja on July 27, 2011, 02:31:25 am
Svaka čast za ovaj mali spektakl sa raketom! Snimak je fenomenalan.. najbolja grupna fotografija koju ste mogli da napravite!!!  8)


Koča i njegovi izviđači su uvek puni iznenađenja za sve. To sam i sam video. :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

betelgez

Neko je drugo veče slikao pored teleskopa mene i Miloša Gagića sa ekspozicijom od minut. Slika je baš dobra i hteo bih da mi je taj što je slikao pošalje ili da se stavi na forum, ako nije problem :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

ivo

Quote from: betelgez on July 28, 2011, 02:25:54 pm
Neko je drugo veče slikao pored teleskopa mene i Miloša Gagića sa ekspozicijom od minut. Slika je baš dobra i hteo bih da mi je taj što je slikao pošalje ili da se stavi na forum, ako nije problem :)

Nije problem, naravno. Jel to ova slika? :) Poslao sam Saši sve noćne slike Letenke, vjerojatno će staviti na sajt za dan-dva.

Sasa

Pa da, biće na sajtu i u časopisu, samo Ivo je obećao i izveštaj pa to čekam.