• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Registracija astronomskog društva

Started by Sasa, June 25, 2011, 12:19:04 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

QuoteInteresuje me šta kaže Saša...    ?


Gospoda su već sve rekla :).


5ja

Nisam hteo da komentarišem pre par meseci u slučaju SAAS-a dok se sve dešavalo, ali kad ga već svi opet spominju mogu da kažem da me ta je priča jako razočarala kad sam video prepucavanja ovde po forumu.. Nisam mogao da verujem da se ta odvratna ljudska osobina koja je svakodnevno svuda oko nas uvukla čak i ovde na ovaj forum medju ljude koji se bave astronomijom.. Možda sam ja idealizovao sve to u svojoj glavi, ali mislim da ovde stvarno ne bi trebalo da bude mesta za takvu vrstu komunikacije.. Bar mi koji se bavimo astronomijom bi trebali da posedujemo veštinu da budemo iznad toga.. Toliko ljudi ima koji nikad ni ne pomisle gde su i šta su, koji nikad ni ne pogledaju gore.. koji su zaboravili da je Zemlja okrugla (što reče neko).. toliko ljudi kojima je televizor i neki realiti šou jedini prozor u svet.. Politička prepucavanja, čija je koja fotelja, koja je fotelja udobnija i koliko će ko dugo da sedi u kojoj fotelji.. Strašno... Toga NE SME da bude medju astronomima. I ako mora da se raspravi ''ko, šta i kako'', to se radi iza zatvorenih vrata, a ne ovde na forumu gde se radi na popularizaciji astronomije...

Dakle zaključak je očigledan.. U Srbiji nema potrebe registrovati AD ukoliko u samom AD-u nema nekoga ko se bavi politikom tako da može da izvlači lovu iz sumnjivih državnih izvora i da se prepucava sa okolinom kad imaginarni problemi počnu da se dogadjaju. Jasno ko dan!   :-X

Ne treba nama registrovano društvo, mi smo svi dobri drugari i više smo zajedno kao neki bend nego kao ''društvo'', ako znate na šta mislim.. Tako da AAD ''Tycho Brahe'' iz Beograda ostaje nezavisni i neregistrovani rock 'n roll bend do daljnjeg!  ;D
Hvala na prenešenim iskustvima i sugestijama!  :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sasa

5ja, hteo to ili ne ponekad stvari moraš da isteraš na čistinu. Ma koliko bila bolna operacija moraš da odstraniš nezdravo tkivo inače ceo organizam propada. Znaš da jedna trula jaubka pokvari i sve ostale. Dakle, ponekad moraš da se baviš i poslovima koji ti ne prijaju. Uostalom, šta je trebalo da se radi u slučaju SAAS? Da se ćuti i trpi sve veća i vaća nepravda i samovolja? Pa to bi pre ili kasnije dovelo do mnogo žalosnijih posledica. Primera ima velik broj.

Što se tiče dileme registrovati ili ne AD, to je stvar racionalnog prosuđivanja. Ako neko društvo nije socijalno zrelo onda svakako da ne treba ići u viši stepen organizovanja - jer je to propala stvar. Ali ako se radi o zrelim ljudima koji uočavaju korist od zajedničkog rada, onda je registracija neminovna. Naravno da svako može i sam da se bavi astronomijom, ali oni koji se organizuju imaju veće, mnogo veće mogućnosti za ostvarivanje svojih ciljeva.

Zašto ste vi napravili AD TB? Pa da biste bili jači, sposobniji i postigli više. I zato što ste dovoljno zreli da možete zajedno da radite. A ako budete dobro radili i ako budete želeli da postignete više od ovog sada, onda ćete svakako registrovati svoje AD.

Sekula

July 01, 2011, 09:19:57 am #18 Last Edit: July 01, 2011, 10:03:28 am by Sekula
Quote from: 5ja on July 01, 2011, 12:48:52 am
...
Dakle zaključak je očigledan.. U Srbiji nema potrebe registrovati AD ukoliko u samom AD-u nema nekoga ko se bavi politikom tako da može da izvlači lovu iz sumnjivih državnih izvora i da se prepucava sa okolinom kad imaginarni problemi počnu da se dogadjaju. Jasno ko dan!   :-X
...


Izvini, nemoj da se ljutiš ali ti mnogo emotivno sagledavaš nešto gde ne treba i ne sme da bude puno emocija i podležeš generalizacijama. Odluka o osnivanju AD tj njegovoj registraciji ili ne i ostajanju na neformalnom grupnom radu, je pre svega - racionalna. Bilo kakvo unošenje emocija u tu priču može samo da ti oteža i dodatno zamagli put do pravog rešenja. Dakle, stvar je vrlo jednostavna u donošenju odluke za organizovanjem. Ukoliko vaša grupa smatra da treba u svojim ciljevima da ostvaruje bilo kakvu materijanu vrednost kao sledeće:

1. osnivanje opservatorije i njeno održavanje,
2. osnivanje planetarijuma i njegovo održavanje,
3. naplaćivanje posmatranja na terenu putem novca i bilo kakvo drugo prihodovanje,
4. dobijanje donacija i članstvo u nekim srodnim formalnim asocijacijama i sl.

onda morate imati registrovano društvo. Da li vi imate dovoljno kapaciteta za to, to je drugo pitanje i takodje morate imati dobro promišljen odgovor.

Ako se svime ostalim bavite ali ove četiri stavke nisu u vašim zacrtanim ciljevima onda nije nužno osnivati društvo. Vrlo prosto, zar ne?

Naravno, neko će reći da i za ostvarivanje ova četiri gore navedena cilja opet ne morate da imate organizovano društvo, ali nije tako. Svakako, opservatorija i planetarijum mogu da budu privatni (princip kao i za sve u životu, pare na Sunce), a ako hoćete da radite naplaćivanje onda morate da budete registrovani jer u suprotnom kršite zakon, ma kakva da je zemlja u kojoj ste.

A što se SAAS-a tiče i svega ostalog, razlog neke svadje i trvenja je u principu u dubokoj i ne baš sjajnoj psihološkoj situaciji onog ko dovodi do takvih situacija. Nije tu nikakva fotelja u pitanju niti bilo kakva zamisao da postoji nekakva "funkcija". I u običnom druženju pa i u neformalnom radu može uvek da Vam naleti neki "slučaj" i opet da ispadne problem. Naprosto, od ovakve vrste problema ne štiti vas ni to što ste u nekom formalnom ili neformalnom statusu.

Dakle, samo mudro.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

5ja

Quote from: Sasa on July 01, 2011, 01:47:22 am
5ja, hteo to ili ne ponekad stvari moraš da isteraš na čistinu. Ma koliko bila bolna operacija moraš da odstraniš nezdravo tkivo inače ceo organizam propada. Znaš da jedna trula jaubka pokvari i sve ostale. Dakle, ponekad moraš da se baviš i poslovima koji ti ne prijaju. Uostalom, šta je trebalo da se radi u slučaju SAAS? Da se ćuti i trpi sve veća i vaća nepravda i samovolja? Pa to bi pre ili kasnije dovelo do mnogo žalosnijih posledica. Primera ima velik broj.


Naravno, slažem se da je tako. Ne mislim da treba da se ćuti i trpi. Moj je problem što sam idealizovao u svojoj glavi da su svi ljudi koji se bave astronomijom (naročito ljudi ''na pozicijama'') bar toliko svesni i dostojanstveni da takve stvari rešavaju ''iza zatvorenih vrata'' (i da se tamo deru koliko hoće), a ne da se prepucavaju po javnom forumu kao tinejdžeri i svesno (ili nesvesno) kaljaju nemuštim jezikom i primitivnom komunikacijom tu istu astronomiju kojom se bave... u državi Srbiji gde je astronomija trenutno ne zadnja rupa, nego rupa na svirali koja tek treba da se probuši...
Možda stvarno sagledavam emotivno stvari, ali opet nije mi ni logično (racionalno) da neko ko može da sagleda kosmos i milione svetlosnih godina oko nas i neko ko je gradjanin sveta može da toliko prizemno i plitko gleda na neke stvari.. Ili bar da je neka ozbiljna lova u pitanju pa ajde, bilo bi negde i logično, ali znam da nije ni to u pitanju..
Ali ok, razumem, ipak se to desi nekad i medju astronomima, nažalost.. :-\  I astronomi su ljudi.. 


Quote from: Sasa on July 01, 2011, 01:47:22 am
Što se tiče dileme registrovati ili ne AD, to je stvar racionalnog prosuđivanja. Ako neko društvo nije socijalno zrelo onda svakako da ne treba ići u viši stepen organizovanja - jer je to propala stvar. Ali ako se radi o zrelim ljudima koji uočavaju korist od zajedničkog rada, onda je registracija neminovna. Naravno da svako može i sam da se bavi astronomijom, ali oni koji se organizuju imaju veće, mnogo veće mogućnosti za ostvarivanje svojih ciljeva.

Zašto ste vi napravili AD TB? Pa da biste bili jači, sposobniji i postigli više. I zato što ste dovoljno zreli da možete zajedno da radite. A ako budete dobro radili i ako budete želeli da postignete više od ovog sada, onda ćete svakako registrovati svoje AD.


Pa lepo sam rekao da me interesuje šta će da kaže Saša! Ipak nisu gospoda baš sve rekla..   :P

Ne mislim da registrovanje AD-a neminovno vodi u viši stepen organizovanja i obratno..
Mislim da neregistrovan AD može biti organizovaniji od registrovanog AD-a u nekim slučajevima..
Naravno, registracija je neophodna ako se planiraju neke velike akcije koje moraju biti pravno legitimne i po zakonu...
U pravu ste, ali ipak otom-potom, što bi rekli... Ne planiramo da zaradjujemo novac od astronomije, ne verujemo da možemo da dobijemo ikakvu donaciju od države, tako da za sada smo ok, a ako nekad dodje vreme za velike akcije onda ćemo se svakako registrovati..

Hvala na savetima!
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

mravic

Nisi u pravu da se ne moze nista dobiti od drzave.
Svaka opstina ima sredstva namenjena za ovakve stvari tj. nevladine organizacije i skoro da su obavezni da daju ponesto a to ponesto sve zavisi od vaseg rada, prezentovanjem tog rada i malo srece i poznanstava. Ali ako je taj novac dovoljan da se plati knjigovodja za godinu dana i da se kupi jedan teleskopcic godisnje, mislim da se ipak isplati.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Tako je, država je nešto što se finansira i od naših para. Pomisli samo na PDV, 18% od maltene svega što pazariš ove godine je otišlo državi! Zašto onda ne aplicirati za pare?
Dobrodošao u http://en.wikipedia.org/wiki/Fundraising
Kad pišeš molbu nekom činovniku neke bezimene opštine ti zapravo:
1) tražiš nešto što ti pripada;
2) zauzvrat nudiš aktivnosti koje su značajne za širu društvenu/lokalnu zajednicu.
Nemoj da se uzrujavaš ako pare ne dobiješ, jer tako to ide. Pokucaš na 100 vrata da bi ti se 101. otvorila. Ali zato moraš da kucaš na prethodnih sto  :-[

Doduše, kod nas su svi alergični kad im tražiš pare, razloga ima dosta - jedan je i:
http://www.blic.rs/Vesti/Politika/262982/Svadja-izmedju-NVO-zbog-35-miliona-evra-donacija

Jedini način da sigurno nikad ne dobiješ pare za AD u Srbiji je - da ih ne tražiš  ;D

Predrag

Quote from: mravic on July 01, 2011, 08:46:34 pm
i malo srece i poznanstava.


Nažalost ovo je često presudno, bez obzira na rad. :(
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sasa

5tja, hajde dođi na kamp pa ćemo pričati na ovu temu. Mnoogo je da se kuca:)

5ja

Nije 5tja nego 5ja*! (sad znam ko je kucao ''komentari sa foruma'' u drugom broju AM-a)  :P

Slažem se, mnogo je da se kuca, a tema je takva da može da se razvije i ode na 100 različitih strana...

Letenku smo planirali (aad TB) i dolazimo 99%..
I nadam se da ćemo više pričati o kosmosu nego o ovim pravnim zavrzlamama...   :)
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Sasa

Izvini.
Možete na kampu da dobijete 10 minuta (kao i ostali) da predstavite svoje AD.

5ja

July 04, 2011, 01:24:11 am #26 Last Edit: July 04, 2011, 01:32:29 am by 5ja
Hvala u svakom slučaju.. .
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

cenicfilip

e sad malo ja :D Registrovanje bilo kakve organizacije se moze izvesti kao PROFITNA organizcija sto xnaci da mora da se placa porez drzavi i svi ostali izdatci a to naravno poteze za sobom MOGUCNOST sufinansiranja od strane drzave ili drugih srodnih organizacija.
A moze ise izvesti i kao NEPROFITNA organizacije gde su potrepstine prema drzavi na minimalnom nivou ali takodje potezu MOGUCNOST sufinansiranja od strane drzave i sufninansiranje od strane drugih srodnih organizacija.Stim sto ako se registruje kao neprofitna organizacija koja se bavi amatersko naucnim radom onda je to skroz druga prica.e sad za to ipak treba neka vezica po opstinama ili direktno od gradonacelnika grada.Ako ste interesenti mogu vam sutra reci nesto preciznije vezano za samuregistraciju neprofitne organizacije i gde i sta mogu dda zavrsim .
Mada ja mislim da bi bilo lepo da dobijemo svoje prostorije kao i jedog dana profesionalnu observatoriju.Stim sto opet samo nas 2-3 nemoze to samo da pogura ipak treba malo veca saradnja ali to opet povlaci onu pricu o licnom ineteresu i sujeti.Najteze je raditi sa ljudima pogotovo ako ih ima u vecem broju.

A ima i ta verzija da sve ovo moze da vodi kao profesionalnom radu sto verujem da bi nama amaterima ucinilo mnogo vece zadovoljstvo...ali opet jako je dugacak put od amatera do profesionalca to plus racuna iu skolovanje ...pa sad kolika nam je podrska tolika name je mogucnost za sve ovo.