• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perzeidi 2011

Started by Sinisa, August 08, 2011, 01:24:26 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Quote from: Дејан Корцеба on August 18, 2011, 03:24:09 pm
Jedan prijatelj mi je danas poslao ovaj link preko fejsbuka:

http://www.huffingtonpost.com/2011/08/17/perseid-meteor-shower-sound_n_929563.html?ir=Canada&ref=fb&src=sp

U pitanju je zvučni (!) snimak perseida koji je zabeležio U.S. Air Force Space Surveillance Radar u Teksasu.


Da, mogu se čuti, kako u radio-opsegu poput ovoga, (to nije zvučni snimak) tako i u audio obliku. Tko želi slušati (i gledati) kako izgledaju zvukovi koji nam dolaze iz svemira, neka zaviri ovdje. Zabava je zagarantirana ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Дејан Корцеба

QuoteDa, mogu se čuti, kako u radio-opsegu poput ovoga, (to nije zvučni snimak) tako i u audio obliku.


Da, naravno. Radar ne beleži zvukove već radio-talase, to se podrazumeva, nego sam na brzinu pisao ovo pa nisam se baš najbolje izrazio. Poveo sam se naslovom na linku: ''Perseid Meteor Shower Sounds: Space Surveillance Radar Captures Celestial Audio (LISTEN)''
Mada je činjenica da prelet meteora ovde zabeležen registrujemo čulom sluha, a ne vida, jer su ti radio-talasi pretvoreni u tonski zapis (možda sam se opet nezgrapno izrazio, ali razumećeš na šta sam mislio).
U svakom slučaju jeste zanimljivo.